Ako pestovať koriander v byte, na balkóne aj v záhrade tak, aby ste ho mali čerstvý takmer celý rok
Koriander je zvláštna bylinka. Buď ju milujete, alebo nemôžete ani cítiť. V ázijskej kuchyni je ako doma, ale aj u nás sa udomácnila ako petržlen. Koriander je ako parfum. Milovaný aj nenávidený. Možno ale neviete, že nič nie je ľahšie, ako si zabezpečiť pravidelnú čerstvú zásobu koriandra. A ide to aj bez záhrady. Dokonca aj bez balkónu či terasy. Ako na to sme sa pýtali záhradnej inžinierky Michaly Brabcovej zo Záhradného centra Chládek.
Koriander v byte aj na balkóne
Úžasné na koriandri je, že si ho doma môžete zasiať vlastne kedykoľvek. „Ideálne, ak semienka sadíte od marca do jesene. Bylinka ale potrebuje dostatočne veľký kvetináč. Predovšetkým dostatočne hlboký. Aspoň 20-25 cm, aby dlhé korienky mali dostatok priestoru. Rovnako tak nádoba by mala mať priemer aspoň 20 cm, aby sme mali dostatok miesta na výsev do riadkov i v skupinkách,“ vysvetľuje Michala Brabcová s tým, nezabudnime ani na kamienky alebo keramzit na dne, aby voda z kvetináča pretekala. Inak nám koriander zhnije.
„Takmer každá bylinka potrebuje najmä priepustnú pôdu, aby nebojovala o život vo vode. Vtedy takmer nikdy neprežije. Dnes už v záhradníctve nájdete dostatok substrátov, ktoré sú určené presne pre pestovanie byliniek doma, či na balkóne. V záhrade si bylinky v prirodzenom prostredí vedia poradiť aj samé. Tam je skôr opačný problém, aby sme ich nezabudli polievať,“ hovorí vyštudovaná odborníčka, ktorá dobre pozná to, ako sa z roka na rok zvyšuje záujem o túto ázijskú bylinku. „Niektorí zákazníci ju hľadajú v ponuke celý rok. Kuchyňu bez koriandra si nevedia ani predstaviť. Ak koriander náhodou nemáme, také smutné oči vedia mať len milovníci koriandra,“ zasmeje sa sympatická odborníčka.
„Pri sadení si necháme vrstvu substrátu tak, aby sme semienka ešte mohli prikryť asi pol centimetrom zeminy. S výsevom to netreba preháňať. Musíme si uvedomiť, že koľko semienok zasadíme, toľko listov nám v kvetináči vyrastie. Keď to preženieme, rastlinka nebude mať dostatok priestoru na rast. Pokiaľ sa nám predsa len stane, že nám úspešne vyklíčia všetky semienka a máme pocit, že sa rastlinky v dospelosti budú príliš tesniť, nebojme sa mladé lístky pretrhať a naservírovať si ich ako mikrozeleninu (microgreens). Už v tejto fáze, je rastlinka chutná a plná vitamínov,“ upozorňuje milovníkov čerstvého koriandra, ktorí to zvyknú pri výseve prehnať. Ak chceme klíčeniu pomôcť, semienka môžeme 48 hodín pred výsevom ponoriť do vlažnej vody. Vysadený kvetináč umiestnite na slnečné miesto, ideálne s teplotou od 17 do 27 stupňov Celzia. A nezabudnite polievať tak, aby ste hlinu udržali vlhkú. Za tri týždne by ste sa mali tešiť z prvých klíčkov.
„Pri polievaní je veľmi dôležité, aby sme najmä pri klíčení nielen koriander skôr oprašovali ako naň liali vodu. Semienka to môže vyplaviť či natlačiť na jedno miesto. Kým bylinka nie je pevná, prúd vody z fľaše ju môže poškodiť. Preto odporúčam prvé týždne rastlinky len poprašovať,“ vysvetľuje záhadu, keď si niekto nevie vysvetliť, prečo jeho bylinka vyzerá ako dolámaná.
„Ľudia často pri pestovaní byliniek podceňujú ich hnojenie. Upozorňujem, že koriander je naozaj dôležité nielen nenechať vyschnúť, ale aj hnojiť. Na trhu je už dostatok hnojív aj pre pestovanie v byte, určite si v záhradníctve nájdete presne to čo potrebujete. Alebo vám tam poradia odborníci,“ upozornila Michala Brabcová na chybu, ktorú robíme najčastejšie. Rastlinka v byte, ale aj na balkóne sa k potrebným živinám bez hnojenia takmer nedostane. A ešte často použijeme aj zeminu spred roka.
„To nie je problém, pokiaľ sa nám v nej minulú sezónu neobjavili škodcovia či plesne. Takú zeminu by som vyhodila a kvetináč poriadne dezinfikovala. Ale inak použiť starú zeminu môžeme kedykoľvek. Len nesmieme zabudnúť na hnojenie, najlepšie prírodným hnojivom,“ snaží sa poradiť Michala Brabcová aj takým, ktorí potrebujú ušetriť najmä na jar. Keď je toho všade tak veľa a všetkého až sa vám z toho točí nielen hlava, ale aj pretáča peňaženka.
„Ľudia robia chybu aj v tom, že sú netrpezliví a koriander začnú zbierať skôr, ako rastlinka dorastie aspoň do 10 cm. Alebo zozbierajú všetky lístky naraz, čím rastlinku oslabia. Nevedia, že aspoň tretinu musia vždy nechať rásť. Inak koriander aj tak vždy po troch mesiacoch dozrievania začne vädnúť. Ak si niekto kuchyňu bez koriandra nevie predstaviť, musí na to myslieť skôr a zasadiť si nové semienka dostatočne dopredu, alebo ho sadiť priebežne. Pre postupný zber úrody stále mladých listov môžeme výsev opakovať po troch týždňoch,“ zasmeje sa Michala, ktorá pozná smutnú tvár milovníka koriandra.
Takže, ak ste na koriandri závislí, abstinenčným príznakom sa vyhnete tak, že akonáhle zistíte, že rastlinka začína vädnúť, vysadíte si nové semiačka. Zásobu čerstvého koriandra si tak zabezpečíte takmer nepretržite.
Koriander v záhrade
Najkrajší vypestujete tak, že skôr, ako do zeme vložíte semienka, poriadne ju prehrabete kompostom alebo bylinkovým substrátom. Na rozdiel od výsevu do kvetináča, semienka v záhrade vysievate na husto do hĺbky asi do 3 cm. Ak plánujete koriander pestovať v riadkoch, vzdialené od seba by mali byť asi 30 cm.
„Koriander nemá rád horúce slnko. Naopak, miluje polotieň. V podstate pri pestovaní v záhrade platia tie isté pravidlá, ako pri pestovaní v byte či na balkóne. Podľa toho zbierate aj úrodu. Rozdiel je možno v polievaní. Vonku si vyžaduje veľa vody najmä prvé tri týždne po zasiatí. Potom už stačí len dozrieť na to, aby jej mal dostatok vždy a nevyschol. Zákazníci k nám často prídu nešťastní najmä po dovolenkách. Ak je sucho, prvé o čo prídu je koriander,“ so súcitom spomína záhradná expertka Michala Brabcová s tým, že pokiaľ máte v záhrade kvalitnú zeminu, koriander už nemusíte hnojiť. Stačí, ak má vždy vlhkú zeminu.
Chuť koriandra celú sezónu
Inak vedeli ste, že vietnamský koriander vlastne nie je koriander? Jeho chuť veľmi pripomína pravý koriander, no chutí o niečo jemnejšie a jemne citrónovo, až trochu korenisto. Ak vám teda pravý koriander až tak nechutí, ten vietnamský rozhodne vyskúšajte.
„S pravým koriandrom nemá botanicky nič príbuzné, dokonca sa ani nepodobajú,“ zasmeje sa záhradníčka s tým, že ide o exotický druh stavikrvu voňavú. Vonia síce takmer ako koriander, lenže na rozdiel od koriandra je to trvalka, ktorá poskytuje vňať nepretržite počas celej sezóny. „Ak sa nám v zime podarí rastlinku uchrániť pred mrazom, v kuchyni s ňou počítajte aj počas zimy,“ vysvetlila základný rozdiel medzi pravým koriandrom a akože koriandrom odborníčka, ktorá ho odporúča pestovať aj v závesných kvetináčoch.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)