Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (VIII.): Nepozerajte správy ani politické diskusie
V čase predvolebnej kampane je jasné, že sa toxické a deštruktívne spôsoby v podobe agresívnych útokov a špinavej kampane neustále dostávajú aj do správ (a prehlbujú ich negatívnosť). Ak to bolo takto aj predtým, o to viac pred voľbami. Ono je to vlastne zámer takýchto politikov, pretože vedia, čím väčší útok, tým skôr budú vo svetle reflektorov. A médiá im na to opakovane skočia.
Správy sú hazardom s mentálnym zdravím, upozorňuje holandský historik a spisovateľ Rutger Bregman v knihe Ľudskosť s podtitulom Optimistická história človeka.
Konštatuje v nej, že „správy sú o tom, čo sa vymyká všednosti“. Čím negatívnejšia správa, tým väčšia je jej spravodajská hodnota. Samozrejme nemožno takto paušalizovať a hodnotiť celú žurnalistiku, pretože „veľa foriem žurnalistiky nám pomáha lepšie porozumieť svetu“. Avšak negatívnych a senzáciu vyvolávajúcich správ je najviac.
Priveľa negatívnych správ
Prečo taká fascinácia negativizmom? Holandský historik vidí dva dôvody.
Prvým dôvodom je náš sklon k negativizmu. To znamená, že to zlé, negatívne zaregistrujeme rýchlejšie než to dobré.
Po druhé je to klam dostupnosti. Denne vidíme a počujeme množstvo negatívnych informácií vrátane správ o násilí a nešťastiach. To všetko sa v nás ukladá a deformuje náš pohľad na svet.
Správy „sú hnané k stále väčším extrémom“. Sú v podstate útokom na našu každodennosť.
Syndróm zlého sveta a nárast pesimizmu
Profesor komunikácie na Pensylvánskej univerzite George Gerbner tento fenomén označil ako syndróm zlého sveta.
Gerbner sa venoval analýzam televíznych trendov, najmä správ a skúmal ich vplyv na vnímanie spoločnosti verejnosťou. Je autorom tzv. kultivačnej teórie, podľa ktorej televízne vysielanie vytvára uzavretý svet so svojimi symbolmi, pričom ak je niekto dlhodobo vystavený takémuto vplyvu, menia sa jeho predstavy o svete a slabne jeho zmysel pre realitu.
Syndrómom zlého sveta označil skutočnosť, že ľudia, ktorí príliš často sledujú televíziu a najmä správy, budú s väčšou pravdepodobnosťou vnímať svet negatívnejšie a budú mať silnejší pocit, že všade je samé nebezpečenstvo a násilie.
Takíto ľudia sú ľahšie manipulovateľní. Sú náchylnejší akceptovať zjednodušené tvrdenia a postoje a tiež riešenia pevnej ruky. To im dáva pocit úľavy od neistoty.
Prejavom syndrómu zlého sveta je teda najmä nárast pesimizmu a egoizmu a tiež sklon prijímať postoje a riešenia pevnej ruky.
Ak teda nechcete, aby sa vám manipulatívne spôsoby dostali pod kožu, nahlodávali váš vnútorný pokoj a vyvážené vnímanie sveta a života, ak nechcete, aby vás začal ovládať negativizmus a pesimizmus so všetkými ich dôsledkami, jednoducho prestaňte sledovať správy a politické diskusie. Ono to, samozrejme, neznamená, že tým automaticky a celkom vylúčime vplyv negatívnych vecí v rôznych podobách, veď aj v bežnom živote zažívame nemálo negatívnych situácií a skúseností. Je to však jeden z dôležitých krokov, ako tento toxický a deštruktívny vplyv čo najviac znížiť.
(Ak vás komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)