Antidiabetiká môžu pomôcť aj pri ochoreniach srdca a pečene
Gliflozíny sú antidiabetiká, ktorých priaznivé účinky sa prejavujú nielen pri liečbe diabetikov. Tím z Fyziologického ústavu AV ČR sa zameral na to, ako fungujú u potkanov v prípade kombinovaných ochorení pečene a srdca. Okrem zníženia prírastku telesnej hmotnosti a efektívnejšej reakcie organizmu na zvýšený príjem tukov je výsledkom aj zlepšenie množstva metabolických parametrov a funkcie srdca. Tím sa chce zamerať aj na štúdium rozdielov v účinkoch týchto antidiabetík v závislosti od pohlavia a veku jednotlivca.
Dalito.sk o výsledku bádania informovala Eliška Zvolánková, špecialistka mediálnej komunikácie AV ČR.
Mnoho pacientov, či už diabetických alebo nediabetických, prichádza do nemocnice s kombináciou rôznych ochorení. V poslednej dobe sa zistilo, že gliflozíny majú priaznivé účinky na srdcové zlyhanie a tiež na poškodenú pečeň. Tím Ivany Vaněčkovej z Fyziologického ústavu AV ČR preto pre štúdiu vybral model kombinovaného ochorenia pečene a srdca. Vedci sa konkrétne zamerali na empagliflozín a v experimente zistili, aký účinný je liek proti takejto kombinácii chorôb.
“Skúmali sme kombinované zlyhanie pečene a srdca vyvolané stravou s vysokým obsahom tukov u hypertenzných laboratórnych potkanov. Zistili sme, že empagliflozín znižuje prírastok telesnej hmotnosti a zlepšuje citlivosť tela na glukózu. Okrem toho sa zlepšilo niekoľko metabolických parametrov: plazmatický inzulín, kyselina močová a HDL cholesterol,” hovorí Ivana Vaněčková.
Napríklad zvýšená hladina kyseliny močovej vedie k rôznym zdravotným problémom, z ktorých najznámejší je dna. Pacienti so zvýšenou koncentráciou kyseliny močovej majú vo všeobecnosti výrazne vyššie kardiovaskulárne riziko v porovnaní so zdravými ľuďmi. Preto aj tento “vedľajší” pozitívny účinok lieku, s výnimkou hypoglykemického, môže byť pre chorého výhodný.
Šikovný empagliflozín
V pečeni empagliflozín znížil hromadenie lipidov (tukov) a niektorých markerov zápalu. Okrem toho podávanie empagliflozínu zlepšilo funkciu srdca (systolickú, diastolickú a pumpujúcu), hoci v modeli neznížilo krvný tlak.
Údaje ukázali, že poruchy funkcie pečene a srdca vyvolané stravou s vysokým obsahom tukov môžu byť potlačené podávaním empagliflozínu a naznačujú, že ochrana pečene (hepatoprotekcia) hrá rozhodujúcu úlohu v priaznivých účinkoch empagliflozínu.
Výsledky o účinku gliflozínov pri kombinovaných orgánových ochoreniach tak môžu významne prispieť k efektívnejšej liečbe pacientov s viacerými ochoreniami.
“Gliflozíny sú v kombinácii s minimálnym počtom vedľajších účinkov jednou z najlepšie hodnotených skupín liekov za posledných 10-20 rokov,” hovorí Ivana Vaněčková. “Snažíme sa rozšíriť množstvo poznatkov o týchto liekoch štúdiom mechanizmov ich fungovania v tele. Veľkou nepreskúmanou oblasťou sú rozdiely v ich účinkoch závislé od pohlavia a veku, ktoré chceme riešiť teraz a dúfajme, že aj v budúcnosti,” dodáva vedec.
Gliflozíny poznáme už 200 rokov, prvé boli z kôry jabĺk
Gliflozíny sú inhibítory transportéra sodík-glukóza typu 2, ktoré vylučujú zvýšené množstvo glukózy a sodíka. Ich história siaha až do prvej polovice 19. storočia – keď bol objavený florizín, ktorý sa získaval z kôry jablone.
Prvý syntetický derivát florizínu – dapagliflozín – bol testovaný odborníkmi u diabetických pacientov pred viac ako 15 rokmi. Vo veľkých klinických štúdiách sa skúmali aj ďalšie látky z tejto skupiny, empagliflozín alebo kanagliflozín, a zistilo sa, že majú kardio- a renoprotektívne účinky nielen u diabetikov, ale aj u nediabetických pacientov. Okrem toho neskoršie štúdie ukázali, že empagliflozín a iné lieky majú množstvo metabolických účinkov.
(Ak vás novinka zo sveta vedy zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)