Balkónovým kvetinám musíte dopriať správne nádoby. Toto ste o keramike netušili
Kúzelný pohľad plný krásnych farieb nezáleží len na výbere letničiek, ale aj na tom, ako zodpovedne sa o ne staráme a do akých pestovateľských nádob ich posadíme. Nech už zvolíte klasické kvetináče alebo na okenné parapety obľúbené truhličky, vždy sa snažte vybrať správny objem i dizajn. Na zásady správneho pestovania kvetín v nádobách upozorňuje Spolok záhradníckych centier, skupina 11-tich českých spolupracujúcich záhradníckych firiem v krajine, ktoré na základe dlhoročných rodinných tradícií zaručujú vysokú odbornosť, najvyššiu kvalitu a tradíciu pestovania.
V prípade balkónových kvetín platí pravidlo, že čím väčšie nádoby zvolíte, tým lepšie v nich kvetiny dorastú do väčších rozmerov a aj bohatšie zakvitnú. Pretože sú takmer všetky naozaj náročné na zálievku aj hnojenie, väčšie nádoby im práve tieto požiadavky spĺňajú na jednotku.
„Pre výsadbu balkónových kvetín vyberajte dostatočne veľké nádoby s odtokom pre prebytočnú vodu. Rastliny vždy vysádzajte do substrátu pre balkónové kvetiny, ktorý je dostatočne kyprý a obsahuje potrebnú zásobu živín pre zakorenenie a počiatočný rast,“ upozorňuje Pavlina Hofírková zo Záhradného centra Chládek.
Aj keď sú plastové nádoby jasnou voľbou pre väčšinu pestovateľov balkónových kvetín, môžete sa rozhodnúť ich uložiť aj do obalu z keramiky, dreva alebo zinku.
Vyskúšať môžete aj nádoby z betónu. Ak predsa len stále tápete, akými kvetináčmi vyzdobíte svoj balkón alebo terasu, prinášame vám prehľad najobľúbenejších podľa odborníkov zo Spolku záhradníckych centier.
Samozavlažovacie plastové kvetináče pre praktického záhradníka
Ich veľkou výhodou je dlhá životnosť a nízka hmotnosť. Ľahko sa prenášajú i vo chvíli, keď sú vyplnené substrátom. Pre pestovanie balkónových kvetín sa najlepšie hodia nádoby samozavlažovacie, ktoré vďaka zásobníku na vodu udržia kvety v perfektom stave mnoho dní aj v čase vašej neprítomnosti. Väčšina sa skladá z knotu alebo samostatnej drenážnej vrstvy, merača a rozpor. Zatiaľ čo rozpory stabilizujú i substrátom naplnený dlhší a úzky kvetináč, merač zasa napovie koľko vody ešte zostáva v spodnej časti nádoby. Knot aj drenážna vrstva potom umožnia transport vody zo zásobnej nádržky do substrátu.
Keramické nádoby pre milovníkov prírodných materiálov
Ak vám plast nie je najmilší, rovno môžete siahnuť po kvetináčoch z keramiky, ktoré sú dostupné v mnohých rozmeroch i farebných prevedeniach. Okrem nenápadných antracitových odtieňov sa do prírodnej i modernej záhrady hodia nádoby v odtieňoch terakoty. Iba niektoré tipy sú však vybavené samozavlažovacími komponentami, starostlivosť o kvetiny tak býva o niečo náročnejšia. Keramické nádoby sú tiež pomerne ťažké a voda sa z nich odparuje oveľa rýchlejšie ako z plastových kvetináčov. Vybavte ich preto miskou, ktorá bude fungovať ako zásobník vody.
Betónové a kamenné nádoby pre nadšencov moderného dizajnu
Z kameňa aj betónu sa vyrábajú aj kvetináče. Zatiaľ čo kameň najčastejšie reprezentuje prírodná žula alebo pieskovec, betónové nádoby sú k dispozícii aj v bielom alebo antracitovom prevedení. Tieto nádoby nepatria medzi najľahšie, preto je ideálne ich ponechať stabilne na jednom mieste. To znamená, že je dobré, aby ste si ich rozmiestnenie čo najlepšie premysleli, pretože prenášať sa potom dajú už iba kvetináče s menším objemom. Ale ani to nemusí byť jednoduché.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)