Barcelona inak, pozor aj na gangy zlodejov

dalito.sk/Barcelona/koncert U2-2017/foto: dalito.sk

Ponúkame vám iný pohľad na jedinečnú katalánsku metropolu , ktorá sa preslávila najmä architektúrou slávneho Antonia Gaudího, za ktorou do  Španielska ročne vycestujú desiatky miliónov turistov z celého sveta. Dalito.sk vám ponúka netradičný pohľad na toto historické mesto. Taký, ktorý možno inde nenájdete. Možno vám naše rady pomôžu z výletu do Barcelony urobiť nezabudnuteľný zážitok. 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí však aktuálne upozorňuje, že krádeže v katalánskej Barcelone sú tento rok násilnejšie, polícia tam zaznamenala už viac než 100 ozbrojených pokusov.

“Vo všeobecnosti sa odporúča v prípade pokusu o ozbrojenú lúpež nebrániť sa,” konštatuje rezort. Dôležité je tiež podľa neho venovať maximálnu pozornosť svojim veciam, osobitne na miestach so zvýšeným počtom ľudí.

“Ak máte viac tašiek, tak si kabelku treba prevesiť tak, aby bol jej uzáver nasmerovaný k telu nositeľky,” radia diplomati.

Väčšiu sumu peňazí rezort odporúča nosiť v malej taštičke zavesenej na krku. Na ulici by tiež podľa neho ľudia nemali nosiť drahé šperky alebo hodinky. Varuje tiež pred ponukami o očistenie údajnej škvrny na odeve. Na turisticky navštevovaných miestach rezort neodporúča nosiť batohy na chrbtoch alebo si ich pri fotografovaní nechávať na lavičke.

Barcelona inak

V Barcelone nepotrebujete telefónne číslo na taxislužbu. V meste jazdí jediná taxislužba – z polovice štátna, z polovice súkromná. Všetky autá sú čierno žlté a tretina z nich hybridy. Čisté zvonka aj zvnútra. Po meste ich jazdí 12 tisíc, takže taxík si pri ceste bez problémov stopnete do pár minút. Inú dopravu vám miestni neodporučia. V metre sa kradne a na ceste je chaos. Na niekoľkopruhových objazdoch platí, že odvážnejší vyhráva a ešte väčší adrenalín zažijete pri zaraďovaní sa aj do piatich jazdných kruhov.

foto: dalito.sk

Počas pobytu sme nemali jedinú negatívnu skúsenosť s taxikárom, vždy ovládali aspoň základy angličtiny a zákazníka neokrádali. Taxíky sú za rovnaké ceny ak nie nižšie ako v Bratislave. Pre dokonale fungujúci taxi systém tu UBER nenájdete.

Kávu si na najslávnejších námestiach Barcelony v 4-hviezdičkovom hoteli s výhľadom na unikátne historické pamiatky vychutnáte za 2,50 eura, minerálka stojí často menej než v nákupných centrách  v Bratislave.

foto: dalito.sk

V meste je denne toľko kultúrnych akcií svetových hviezd, že miestni to už ani nesledujú. Keď sa pochválite, že ste do mesta prišli na koncert U2, ani brvou nepohnú.

foto: dalito.sk

V mnohých baroch vám však ponúknu chutné domáce pivo s etiketou osobnosti hudobného sveta.

foto: dalito.sk

Po prebdetej noci, čo v Barcelone nie je problém, pretože obchody, kaviarne a reštaurácie sú (aj mimo centra) otvorené aj do tretej ráno, vás môže zachrániť netradičné pollitrové balenie energetických drinkov.

foto: dalito.sk

Barcelona žije „ruka hore“ hlavne v noci. Takže pozor pri výbere hotela. Ak má bakelitové steny, budete cez ne až do neskorého rána trpieť s hosťom vo vedľajšej izbe, ktorý dávi nadmieru alkoholu s morskými príšerami. Dalito.sk vám odporúča istotu (aj hygieny) – 4-hviezdičkový hotel BB. Teda Bed and breakfast, posteľ a raňajky, ktoré sú bohaté a zasýtia vás až do neskorého poludnia. Jedna izba pre dve osoby stojí okolo 125 eur aj s raňajkami. V meste vedia, čo je  bezlepková diéta, takže tu nemá problém ani celiatik.

foto: dalito.sk

Miestnu špecialitu paella nájdete za každým rohom a je jedno, či ju varí domáci alebo čínsky, indický či turecký kuchár. Odporúčame  mixovanú verziu morské príšery a hovädzie mäso s hydinou. Cena sa pohybuje od 8,50 eur,  podľa kategórie zariadenia. Zväčša sa z jednej porcie najedia bez problémov dvaja.

foto: dalito.sk

V Barcelone bojujú s veľkými daňovými únikmi, na ktoré upozorňujú priamo pred vzácnymi historickými pamiatkami. Turistov prosia, aby si uvedomili, že v meste je minimálne 6 tisíc nelegálnych postelí, za ktoré prenajímatelia neplatia dane a tak mesto chce, aby ich v tom nepodporovali.

foto: dalito.sk

Mimo chronicky známych pamiatok vám  odporúčame návštevu jedinečného olympijského parku, vybudovaného v roku 1992 pri príležitosti olympijských hier. Tohto roku si Barcelona pripomína ich   25. výročie. Areál je udržiavaný a dodnes využívaný na športové aj kultúrne podujatia. Na každom kroku  vidieť, že Španieli sú na olympijské centrum hrdí .

foto: dalito.sk

Príkladom toho, ako sa k histórii stavajú, je aj olympijský prístav. Kým väčšina turistov sa prechádza len po hlavnej promenáde, pripomínajúcej tú z Nice či  Cannes, dalito.sk vám odporúča zájsť až na jej koniec, kde sa otvorí nádherný prístav vodných športov s reštauráciami a kaviarňami. Všetko lemované vysokými svetelnými „gréckymi“ olympijskými stĺpmi, ktoré večer vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru.

foto: dalito.sk

Asi na každom desiatom balkóne v Barcelone visí zástava Katalánska. Miestni sa nezmierili s tým, že španielska vláda referendum o odtrhnutí sa Katalánska od chudobnejších častí Španielska odmieta.

foto: dalito.sk

Samozrejme, bez fotografie diela jedinečného Antonia Gaudího návštevu Barcelony neskončíme. Slávna záhrada Güell nesie meno továrnika, ktorý projekt Gaudímu zadal. Upozorňujeme vás však, že je v kopci nad mestom. Aby ste sa zbytočne neprehnali, dopredu si overte, či sú ešte voľné vstupenky. Najmä v letných mesiacoch sa vám  môže stať, že ostanete stáť pred bránou s  tým, že ich predávajú až zajtra, či o dva dni…

foto: dalito.sk

1 reakcie na Barcelona inak, pozor aj na gangy zlodejov