Bohemian Rhapsody

Dalito.sk/Brian May, Roger Taylor a Adam Lambert, koncert v Budapešti/foto: archív Radka Bačíková
RADKA BAČÍKOVÁ -

Pri tomto slovnom spojení niekomu silno podskočí srdce, niekomu sa možno otvorí nožík vo vrecku. Ale snáď už ani niet človeka, ktorý by nevedel, čo znamená, alebo o čo ide.

Takú veľkú senzáciu, akú tento film vyvolal za posledné mesiace medzi ľuďmi na celom svete, nečakali ani samotní jeho tvorcovia a zvyšní dvaja členovia kapely. Štyri Oscary (za najlepšieho herca v hlavnej úlohe, strih, strih zvuku, mixáž zvuku), dva Zlaté glóbusy (za najlepší film a najlepší mužský herecký výkon), dve BAFTA Awards (Ceny britskej filmovej a televíznej akadémie za najlepšieho herca a najlepší zvuk), AACTA Awards (Cena austrálskeho filmového inštitútu pre najlepšieho herca), Satellite Award pre najlepšieho herca v komediálnom filme alebo muzikáli, Screen Actors Guild Award pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe a Palm Spring Awards za najlepší film.

Prepáčte, ale nemohla som si odpustiť vymenovať ich všetky. Bohemian Rhapsody, ako najlepšia životopisná hudobná snímka všetkých čias, je totiž pre mňa osobne tým najväčším prekvapením a zadosťučinením súčasne.

Objímala Queen

Nikdy som sa netajila svojou výnimočne silnou priazňou ku kapele Queen, ktorá sa u mňa zrodila niekedy vo veku 8 rokov a trvá dodnes.

A nejde len o obyčajnú priazeň či počúvanie ich geniálnej muziky. Ide o moje dlhoročné aktívne členstvá v medzinárodných Queen fancluboch, o stretávky fanúšikov a rozhovory s ľuďmi, ktorí mali ku kapele blízko, o priateľstvo s osobným Freddieho asistentom Petrom Freestonom, či o možnosť stretnutia sa s jeho rodnou sestrou Kashmirou.

Radka a Brian May/foto: archív Radka Bačíková

Je za tým splnený detský sen, keď som sa ako 15-ročná podpísala na bránu Freddieho domu v londýnskom Kensingtone, či jeden z najsilnejších momentov, keď som sa osobne stretla, porozprávala a objala s gitaristom Brianom Mayom.

A sú to aj neopísateľné hudobné zážitky z koncertov, ktoré títo dnes už sedemdesiatnici spolu s americkým spevákom Adamom Lambertom v plnej paráde stále odohrávajú.

Pre mňa v prípade filmu Bohemian Rhapsody jednoducho nejde o návrat kapely, ani o jej znovuzrodenie po 27. rokoch od smrti Freddie Mercuryho. Queen je a vždy bol mojou súčasťou.

Talentovaní a vzdelaní 

Hudba, ktorá ma dokázala zasiahnuť v detskom veku a neprestala ma baviť, fascinovať a inšpirovať ani po 30-tich rokoch, je jednoducho tým najčistejším prejavom jej kvality, hĺbky, nadčasovosti a geniálneho muzikantského umenia jej tvorcov, teda všetkých štyroch členov kapely.

Brána na dome Freddie Mercuryho, Kensington, Londýn 1993/foto: archív Radka Bačíková

Lebo Queen je okrem neprekonateľnej hudby hlavne o štyroch ľuďoch. Talentovaných a vzdelaných chalanoch, ktorí boli každý iný a spolu tak dokonalí. Chlapi, ktorí nám celý svoj život ukazovali (a ešte stále ukazujú), že sny sa plnia a že poctivo a kvalitne odvedená práca je tou jedinou dlhotrvajúcou zárukou úspechu.

Pretože čas aj tak vždy vynesie na povrch všetky nedostatky. Nič nerobili na polovicu, povrchne ani dočasu. Cítiť to v každej jednej ich skladbe. Všetky sú tak precízne vyšperkované, že neponúkajú ani minimálny priestor na akúkoľvek úpravu. Sú kreatívne, rôznorodé a prekvapujú dôvtipným prepojením hudobných štýlov. A hoci sú technicky náročné, každá si zachováva svoju melodickosť, plnosť a harmóniu.

Multiinštrumenálne zručnosti všetkých členov a výnimočné spevácke kvality Freddieho nie je ani potrebné komentovať. Skladba Bohemian Rhapsody z roku 1975 je len jednou z mnohých, ktoré nás o tom dokonale presvedčili.

A presvedčil nás o tom aj rovnomenný film, ktorý bol najmä vďaka neustálej prítomnosti gitaristu Briana a bubeníka Rogera tvorený s rešpektom, precízne a tak citlivo, aby oslovil a zaujal rovnako širokú verejnosť ako aj skalných fanúšikov. A to naozaj nie je jednoduché!

A zatiaľ čo sa basgitarista John Deacon s pokorou stiahol do súkromia hneď ako po smrti Freddieho odohrali v apríli 1992 v londýnskom Wembley kocert na počesť Freddie Mercuryho, bubeník Roger Taylor a gitarista Brian May sú stále aktívni a nielen na poli hudobnom. Okrem podpory mladých talentov,  poctivého, profesionálneho a do bodky uveriteľného koncertovania sa venujú charite a angažujú sa v nadáciách boja proti AIDS.

Socha Freddie Mercuryho v Montreux, Švajčiarsko/foto: archív Radka Bačíková

Doktorát z astrofyziky

Brian je ako dlhoročný vegetarián a milovník zvierat aj zakladateľom hnutia na ochranu práv zvierat. Je držiteľom Radu britského impéria za svoje zásluhy v hudobnom priemysle a pre charitatívne aktivity.  A hoci sa niekoľkokrát dostal na zoznam najlepších gitaristov všetkých čias, rozvíjal aj svoju vášeň pre vesmír.

A toto kozmické nadšenie ho priviedlo až k doktorátu z astrofyziky, ktorý mu bol udelený vo veku 60 rokov. Podieľal sa na tvorbe knihy o histórii vesmíru a spolupracoval aj na knihe o stereoskopii. Ďalšej z jeho vášní, ktorej sa venoval tak svedomito, že bol ocenený za svoje zásluhy na poli trojdimenzionálneho zobrazovania.

Napriek celosvetovej sláve a dlhoročnému úspechu vystupujú títo ľudia s neuveriteľnou úctou a pokorou. Neprestáva ma to fascinovať.

Brianova skromnosť, šarm a noblesa, ktoré z neho vyžarujú nielen z pódia keď majstrovsky hrá, ale aj keď odborne diskutuje, či mladícky instagramuje, ma aj po rokoch zakaždým nadchnú natoľko, že si vždy uvedomím, aký obrovský vplyv na mňa queeni už od detstva majú.

Radka a Freddieho osobný asistent Peter Freestone, Montreux, Švajčiarsko/foto: archív Radka Bačíková

Klaniam sa Vám

Ako ma neustále inšpirujú ako ľudia aj ako hudobníci.

A popritom si uvedomujem, aký silný je vplyv slávnych osobností a idolov na ľudí všeobecne. Obzvlášť na deti. A je jedno, či ide o hudobníkov, hercov, športovcov alebo politikov. Aké je to krehké a ako veľmi je dôležité, ako verejne známe osobnosti s týmto vplyvom nakladajú.

Ceny, ktoré film Bohemian Rhapsody získal, pre mňa znamenajú cenu pre môj najväčší životný idol – Freddie Mercuryho a cenu pre Briana Maya za jeho obdivuhodné a inšpirujúce celoživotné rozvíjanie svojho multitalentu,  no najmä za jeho zodpovedné narábanie so svojim verejným vplyvom.

Páni, klaniam sa Vám. Som Váš hrdý fanúšik a patrí Vám môj obdiv, úcta a nekonečná vďaka. Bodaj by náš svet mal takýchto ľudí viac.

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to prosím na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Môže vás zaujať:

Gitarista Peter Bič takmer zomrel. A nie raz. Vie čo je pokora