BONDRA: „Na MS 2011 som mal zobrať Pánika alebo Tatara.”
Peter Bondra je nezabudnuteľný hokejista, no úspechy a rešpekt zbiera nielen v zámorí aj vďaka prístupu k práci v oblasti športového manažmentu. Stretnutie s ním je vždy zážitok. Vystupuje tak, že kto by ho nepoznal, ani by netušil, o akú významnú spoločenskú a športovú osobnosť ide. Úctivo, slušne, vďačne a skromne. Presne podľa pravidla, čím väčšia osobnosť, tým skromnejší človek. Na Slovensko príde každý rok na pár týždňov, no aj tie prevažne venuje charite a jeho už prestížnemu charitatívnemu golfovému turnaju Charity Golf Cup .
Nie všetci slávni a bohatí ľudia využijú svoje meno a podporujú charitu. Je očividné, že z teba to ide automaticky.
Je to z dôvodu pozície, lebo z mojej strany je ľahšie sa dostať k ľuďom alebo sponzorom, ak je potrebné získať financie. A ak človek má rodinu, no aj ak ju nemá, mal by sa zamyslieť, aké má šťastie, že je v pozícii, v akej som napríklad ja. Po náročnej kariére som svojím spôsobom zdravý, mám zdravú rodinu, a to si veľmi cením. Treba sa pozrieť okolo seba a všímať si, že sú tu aj ľudia odkázaní na pomoc. Tento turnaj robím raz do roka, chcel by som aj viac, žiaľ, pre pracovné vyťaženie to nedokážem. Je to dobrý pocit, keď mi prinesú šek za vyzbierané peniaze a tie potom reálne odídu na účet žiadateľov o liečenia, vozíky, skrátka o jednoduché veci, s ktorými sa možno vy v živote nestretávate, no pre niektorých ľudí sú vzácnosťou. Aj ten úsmev na tvárach detí, čo sem prídu a tešia sa, to všetko stojí za tú námahu. Priznám sa, keď po Charity Cup Golf odchádzam domov, mám veľmi dobrý pocit, že sme niekomu pomohli aspoň na pol dňa alebo sme im na nejaký čas uľahčili ich život. Sami sa musíme zamyslieť nad tým, aké máme šťastie, že môžeme pomáhať.
Čo by si odkázal ľuďom, ktorí možno o dva týždne veľmi zbohatnú? Jeden nikdy nevie…
Určite nesmú zabúdať na tých, ktorí našu pomoc potrebujú. Poznám rôzne programy, môžeš dávať z platu alebo môžeš pomáhať inak, každý v rámci svojich možností. Hoci je to len jedno euro či 50 centov, no ak si vieš vybrať každý mesiac niekoho, komu to darovať alebo poslať, tak už si nejakým spôsobom vstúpil do niečoho a pomáhaš. O tom to je, že na konci by si mal mať dobrý pocit. Každý podľa svojich možností. Vypočuť si tých ľudí, ako to robí Miro Šatan, ktorého nadácia má veľmi veľa žiadateľov o rôzne veci. Mirov otec sa snaží preverovať príbehy, niekedy zavolá do dediny farárovi alebo starostovi, že či naozaj je to rodina, ktorá pomoc potrebuje. Snažíme sa, aby peniaze išli na správny účel.
Ktoré veci manažérske alebo z biznisu, možno aj z mentality, by si preniesol z Ameriky na Slovensko?
Chýba mi akýsi rešpekt. Hokej ma vychoval a urobil zo mňa do určitej miery toho, kým som, naučil ma prioritám. Rešpektu, slušnosti, že sa má hrať podľa pravidiel, a toho sa držím aj v živote. A nikdy nesmieš zabudnúť, odkiaľ si prišiel. To sú veci, ktorých sa držím. Aj ak riadiš nejakú firmu a ukážeš ľuďom rešpekt a seba samého ako človeka, tak potom sa aj oni k tebe inak správajú a rešpekt dostaneš späť. Ja nie som negatívny človek a hľadám pozitívne veci. Myslím si, že u nás máme množstvo vynikajúcich ľudí, ktorí niekedy až prepadnú svojej profesii, nevedia sa zastaviť a niekedy si možno aj ubližujú. Za každú cenu sa to nedá. Na konci dňa to musí dávať zmysel každému. No ak nastavíš nejaké pravidlá a tvoj kolektív to rešpektuje, tak si myslím, že v takom kolektíve sa robí ľahšie a prichádzajú aj výsledky.
A kedy sa zastaví Bondra? Nevyzeráš, že by si niekedy v živote oddychoval.
Som rozbehnutý na všetky strany, ale na konci dňa som pánom svojho času. Aj v klube Washington Capitals sa snažím robiť, čo odo mňa vyžadujú, no keď si poviem, že sa chcem ísť tento víkend pozerať na svojho syna, lebo hrá za univerzitu hokej, tak sa nemusím nikoho pýtať a môžem si tam dovoliť ísť. Môj pracovný úväzok je takpovediac polovičný, v rámci nejakej dohody a rešpektu a napríklad toto ma veľmi napĺňa. Na druhej strane si myslím, že aj klub, s ktorým spolupracujem, je spokojný so mnou.
Si rešpektovaný na Slovensku aj vo svete. Poznáme ťa ako slušného človeka, ja si ťa neviem predstaviť, že by si niekedy v živote niekoho vyhodil zo zamestnania, z kolektívu…
Nie, nikdy som nebol v takejto pozícii, že by som musel niekomu povedať, že zajtra končíš. A ak by prišlo k tomu, musel by som mať veľmi vážne dôvody, aby som to urobil. Viem sa do toho vžiť, hoci som nebol v tejto situácii, takže neviem ti povedať, ako by som reagoval. No asi by som ľahko nezaspával, lebo ak človek stratí prácu, tak to uškodí nielen jemu, ale celej jeho rodine, možno aj jeho budúcnosti, to je veľmi chúlostivá záležitosť. Ak však ten človek vedome spravil chybu, tak si myslím, že potom sa o tom ľahšie rozhoduje.
To znamená, že máš šťastie na ľudí, s ktorými si robil a vždy si si vybral dobre? To sa dá?
Ak sa snažíš hľadať a vytvoríš si okolo seba kolektív z ľudí, ktorých poznáš a dôveruješ im, tak potom je ľahšie stiahnuť si ich na svoju stranu. Robíte spolu ako kolektív, jasné, že človek urobí aj chyby, no väčšinou sa z nich poučí, aj kolektív sa poučí. Keď si vyberáš ľudí sám, tak úspech naozaj musí prísť.
Každý, s kým som robila rozhovor, priznal, že urobil aj chyby.
Urobil som veľa chýb, tak ako každý iný, či už v hokeji alebo v živote. Moje chyby sa prejavovali na ľade, keď som hrával, no dôležité je priznať si tú chybu, nezačať ukazovať prstom a hľadať riešenie v niekom inom. Správny líder si prizná chybu a povie, hej, chlapci, toto som urobil ja, ja sa z toho poučím. Moja práca bola a je hokej a pri nej bežne nikto neumiera. Je to šport, a ten všetci robíme z lásky alebo z nejakého nadšenia. A navyše, šport, a teda aj hokej, je založený na chybách.
A manažérske pochybenie?
Počkaj, zamyslím sa … Určite pri výbere hráčov spravíš chybu, lebo sa nedá vyhovieť každému. Máš určitý počet ľudí, 22 hráčov, ktorých vyberáš, a tam je taký minimálny rozdiel, že… jasné, urobil som chybu. Pamätám sa na majstrovstvá sveta 2011, možno som mal zobrať Pánika alebo Tatara, mladých hráčov, no ja som sa sústredil na staršiu generáciu skúsených. V tom čase som tomu veril, nehovorím, že je to chyba, no na konci sa ukázalo, že možno malá chyba bola. To som však nevedel nijakým spôsobom ovplyvniť, no viem s tým žiť a viem si tú chybu priznať.
Peter Bondra sa najnovšie stal aj generálnym manažérom All Star tímu Tipsport ligy. Jeho kľúčovou úlohou je výber realizačného tímu a hráčov, ktorí nastúpia do derby s výberom českej, rakúskej a nemeckej ligy. Táto najväčšia Allstar hokejová exhibícia v Európe sa uskutoční na zimnom štadióne Ondreja Nepelu. All Star 2018 bude výnimočným podujatím, ktoré nemá v európskom priestore obdobu.
” V najbližšom období sa chcem sústrediť na výber trénerov a následne na zloženie nášho slovenského All Star tímu. Keďže dohodnutý kľúč nie je jednoduchý, určite využijem pomoc samotného Riša Lintnera. Verím, že sa nám spoločne podarí vytvoriť bojovný tím, ktorý v tejto medzinárodnej konkurencii obstojí a pred domácimi divákmi siahne po víťaznej trofeji,“ hovorí Peter Bondra.
Na pravidlách turnaja sa dohodli zástupcovia všetkých štyroch líg. Odohrajú turnaj 3 na 3, každý s každým. Zápasy budú trvať 2 x 15 minút a každý tím bude mať 12 korčuliarov a dvoch brankárov. Po poslednom zápase tabuľka určí
výsledné poradie. Každý klub líg bude mať zastúpenie aspoň jedným hráčom a zároveň maximálny počet cudzincov vo výbere každej z líg je stanovený na sedem. Víťaz zabojuje o pohár a dotáciu vo výške 25-tisíc eur.
1 reakcie na BONDRA: „Na MS 2011 som mal zobrať Pánika alebo Tatara.”
-
Spätné upozornenie: AKTUALIZUJEME III. : Zaujímavosti aj výsledky ZOH 2018 až do zahasenia ohňa - Dalito - They Made It!