Celoročná úroda malín na balkóne? Je to jednoduché
Predstavte si, že máte obyčajný balkón a na ňom pravidelnú úrodu sladučkých malín. Toto vôbec nie je fikcia, ale realita na balkóne až do zimy. Kto by nemiloval maliny, ktoré sa mnohým spájajú práve s bezstarostným detstvom. Tak prečo si nevypestovať vlastné aj v kvetináči?
Kto by nemiloval lahodné plody vyhriate slnkom. Veď maliny mnohí považujú za jedno z najlepších ovocí. Záhradná expertka Ing. Michala Brabcová zo Záhradného centra Chládek, ktorá titul získala na prestížnej univerzite v odbore, na České zemědělské univerzitě v Prahe vás presvedčí, že za plodmi už nemusíte len do lesa alebo na záhradu. Bez problémov vám postačí aj slnečný balkón, či aspoň polotieň, kde vám cez leto aj tak sotva niečo prežije. Stačí, ak dodržíte niekoľko pravidiel.
Starostlivosť o maliny nie je vôbec náročná záležitosť. Sladké a osviežujúce plody vypestujete jednoducho. Stačí zopár trikov a krík maliník sa vám odvďačí bohatou úrodou. Okrem toho vám na balkóne poskytne aj príjemný tieň.
Plody okamžite
Na rozdiel od mnohých iných kríkov, krík maliny sa vám prvou úrodou odvďačí už prvú sezónu po zasadení. Nebudete čakať, až kým sa rastlina poriadne zakorení, ako je to pri iných druhoch ovocia či kvetov.
„Samozrejme aj malina sa potrebuje poriadne zakoreniť, ale na plody nečakáte tak dlho. Vidieť to už aj na sadeniciach v našom záhradníctve. Často ich predávame rovno s plodmi. Ale keď sa rastlina usadí vo svojom novom stanovišti a zvyknete si na seba navzájom ako sa správne o ňu starať a ako ju zalievať, tak na druhý rok je už zber oveľa väčší, lebo rastlina aj zosilnie,“ vysvetľuje budúcnosť bohatej úrody Michala Brabcová, expertka záhradného centra.
Vždy sa poraďte
Dôležité je, aby ste sa pri kúpe maliny poradili s odborníkom, ktorá odroda je najvhodnejšia na pestovanie na balkóne a bez problémov počkala aj na návrat z letnej dovolenky. Samozrejme, lepšie je kvetináč pred odchodom presunúť do tieňa. Plody budú síce pomalšie dozrievať, ale aspoň vás počkajú. Pozor si musíte dávať aj na prepolievanie.
„Na balkóne vypestujeme aj klasickú odrodu malín, ktorú poznáme zo záhrad našich starých rodičov, ale samozrejme sú odrody, ktoré sa do kvetináčov hodia viac. Obľúbenou novinkou sú tohto roku kolekcie Little Sweet Sister. To sú maliny, ktoré dorastajú asi do 80 cm, čo je veľmi vhodné práve do črepníkov. Plody chutia veľmi podobne ako lesné maliny. Obrovskou výhodou je, že sú dokonca bez tŕňov. Ak sa tam aj tŕň objaví, tak maximálne na spodnej časti rastlinky,“ vysvetľuje Michala Babrabcová rozdiely v najmodernejších odrodách malín, ktoré sú vyšľachtené práve pre pestovanie na balkónoch. Obľúbené sú najmä v rodinách s deťmi. Na balkóny je mimoriadne vhodná aj odroda raspberry shortcake bez tŕňov, ktorej svetločervené plody majú vynikajúcu sladkú ovocnú chuť s vanilkovou esenciou.
V predajniach existuje naozaj veľa druhov malín, preto sa nebojte odborníkov spýtať, o aký druh ide. Vybrať si môžete medzi klasikou s červenými plodmi, alebo žltou odrodou. Malou nevýhodou vyšľachtených noviniek je náchylnosť k chorobám aj škodcom.
Hnojiť, hnojiť, hnojiť…
Ako všetky rastliny pestované v nádobách potrebujú aj drobnoplodé kríky pre svoj rast a bohatú úrodu stály prísun živín, ktorý im musíte dodávať formou pravidelného hnojenia. Maliník je skromná, nenáročná rastlina, ktorá vám vašu pozornosť stonásobne vráti. Kríky nesúce drobné sladké ovocie sú mimoriadne odolné voči mrazu a chladu a aj slnečnému žiareniu. Inak pre bohatú úrodu potrebujú minimum. Priepustnú pôdu bohatú na živiny, ktorá si udrží vlhkosť.
„Ľudia často robia chybu, že aj maliny posadia do pôdy, ktorá má aj niekoľko rokov a o živinách už iba sníva. Už aj rok starý substrát môže rastlinke uškodiť. Hmota problém nie je pokiaľ jej hnojivom dodáte živiny. To je mimoriadne dôležité. Maliny nie sú také náročné ako napríklad rajčiny, ale aj malina potrebuje živiny. Bez nich to jednoducho nejde. Takže veľmi vhodný je záhradný substrát zmiešaný s kompostom, aby pôda obsahovala humusovú zložku. Maliny majú radšej trochu kyslejšiu pôdu, takže keď niekto zamulčuje kôrou, pomáha jej to,“ hovorí odborníčka, ktorá pozná aj pestovateľov, ktorí pôdu nevyhadzujú roky, zato ju pravidelne hnoja.
Na rozdiel od iných ovocných stromov a kríkov je malina vo väčšine prípadov samosprašná, takže sa nemusíte obávať, že ju nebude mať kto opeliť.
Nie je kvetináč ako kvetináč
Niektoré druhy malín dozrievajú dvakrát za sezónu. Základom je vhodná nádoba. Nemala by byť menšia ako 50 cm na šírku, dostatočne vysoká a priepustná.
„To je presne optimálna šírka kvetináča, aby v ňom malina dobre rástla. Táto veľkosť je vhodná aj pre pohodlnú starostlivosť o rastlinku. Maliny síce plodia aj v menšom priemere okolo 40 cm, ale problém nastáva vtedy, keď už má rastlinka pol metra, či okolo 80 cm. Vtedy potrebuje veľa vody. Keď je kvetináč menší, udrží sa v ňom menej vody a malinu tak musíte častejšie zalievať,“ vysvetľuje záhradníčka prečo nie je jedno, do akého kvetináča malinu zasadíme. Platí tak pravidlo, čím menší, tým sa viac narobíme.
Veľa slnka
Ak si myslíte, že maliny nepotrebujú slnko, lebo rastú v lese, ste na veľkom omyle.
„Určite potrebujú slniečko a čo najviac. Polotieň je minimum, aby rastliny vôbec zakvitli a aj dozreli. A to bez slniečka nejde,“ upozorňuje odborníčka.
Maliníky tvoria každoročne nové výhony vyrastajúce z odnožujúceho koreňového systému, ktoré druhým rokom odumierajú, a ich miesto nahrania výhonky nové. Koreňový systém sa preto stále rozrastá a potrebuje tak aj väčšiu nádobu.
Malina ako tienidlo
Keď vás malina začne prerastať na šírku, odborníčka ju odporúča zviazať, nie však zaškrtiť.
„Maline vybavíme koniec vtedy, keď ju utiahneme s takou láskou a silou, až ju vlastne uškrtíme. Vtedy začnú plody hniť a rastlina príde o svetlo, ktoré potrebuje zo všetkých strán. Napríklad špeciálny záhradný pestovatelia ich vyväzujú na drôtené ploty, aby budúca rastlinka na predaj mala svetlo z každej strany a bola tak čo najkrajšia. Ak niekto na to má chuť, môže to urobiť aj na balkóne a vytvoriť si tak tieň pred slniečkom,“ vysvetľuje už zložitejší princíp vyväzovania iného druhu maliny.
Malina v zime a zalievanie
Inak malina prezimuje podľa nej bez problémov. O tretinu ju striháme až na jar. Opäť, všetko závisí od toho, akú odrodu ste si kúpili. Či jednoplodiace alebo stáleplodiace. Na balkóny sú zväčša vyšľachtené stáleplodiace.
„Malinu je dobré aj pred zimou odľahčiť o odrastené, vyschnuté a polámané výhonky, aby sa krík zbytočne nezahusťoval a na jar ho zostrihať o jednu tretinu výšku. A ak máte kvalitnú keramiku, ktorá nepremrzne, nemusíte kvetináč na zimu ničím obaľovať. Inak ho odporúčam obaliť. Nezabudnite aj na to, že z kvetináča musí odtekať prebytočná voda. Inak môže rastlinka zhniť, aj keď potrebuje vodu a vlhkosť. Určite neodporúčam čierne kvetináče, pretože pri nich sú vždy problémy so správnym zavlažovaním.
Inak, vedeli ste, že v záhradníctva už nájdete aj krížencov malín a černíc? Dnes už tuším naozaj nikto nič negarantuje. 😊
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)