Česi už počítajú, koľko im zbytočne zomrelo nenakazených pacientov pre zatvorené ambulancie pre COVID-19
V diskusnej relácii ČT Otázky Václava Moravca dnes námestník ministra zdravotníctva ČR a rešpektovaný epidemiológ Roman Prymula priznal, že úradníci už počítajú sekundárne obete koronavírusu, ktoré sa novým vírusom nenakázali, ale zomreli aj tak. Prípadne ešte zomrú, lebo nedostali potrebnú zdravotnú starostlivosť v čase epidémie, kedy štát eliminoval aj zdravotnícku starostlivosť, lebo ju nasmeroval v prvom rade na liečbu pacientov s koronavírusom.
Česká republika aj z toho dôvodu od budúceho týždňa pristupuje k veľmi pomalému, ale pravidelnému uvoľňovaniu bezpečnostných opatrení tak, aby sa to celé krajine nevypomstilo, ale ani nákaza koronavírusu nevymkla z rúk.
Prezident Českej stomatologickej komory a člen Ústredného krízového štábu ČR docent Roman Šmucler upozornil, že po všetkých opatreniach štátu v zdravotníctve už dnes chýba 60 miliárd českých korún, ktoré budú v budúcnosti vážne chýbať zdravotnému systému, ak sa vláde nepodarí naštartovať aj ekonomiku opäť tak, aby ľudia boli opäť schopní platiť zdravotné poistenie.
„Inak to bude vážny problém a peniaze budú chýbať pri prípadoch, ktoré tohto roku zabijú oveľa viac ľudí ako koronavírus,“ uviedol v relácii Václava Moravca s tým, že ako príklad uviedol samovraždy, psychiatrické aj onkologické a cievne ochorenia.
Onko aj kardio na vedľajšej koľaji
Česi už počas týždňa zverejnili analýzu budúcnosti šírenia koronavírusu v krajine na základe veľkého počtu testov. Krivku označili za priaznivú, aj keď očakávajú, že po veľkonočných sviatkoch sa môže opäť zvýšiť.
Na otázku Václava Moravca, či MZ ČR už robí výskum, koľko ľudí umrie počas epidémie koronavírusu na iné choroby, napríklad po tom, čo sa v krajine vlastne zastavila prevádzka nemocníc, takže nevyšetrujú napríklad protionkologické testy a vyšetrenia, nerobia transplantácie a podobne odpovedal námestník ministra zdravotníctva ČR a rešpektovaný epidemiológ Roman Prymula .
Nemocnice iba na 50%
„Zisťovali ste, koľko ľudí v tejto krajine zomiera na úplne iné ochorenia? Máte túto štatistiku k dispozícii vôbec? Koľko bude sekundárnych úmrtí na koronavírusovú krízu?” pýtal sa moderátor Moravec.
„Tá štatistika je. Musím povedať, že to bude jedno z prvých opatrení, ktoré po veľkonočných sviatkoch vláda zavedie. My naozaj budeme na vláde navrhovať naštartovanie takzvanej selektívne volitelnej alternatívy, pretože tá sa úplne zastavila. Momentálne české zdravotníctvo ide iba na 50%. Naozaj ide z toho strach a je pravdou, že v krajine dominuje úplne len koronavírus, ale my tu máme celú radu iných ochorení a pokiaľ ten systém necháme takto uzatvorený, tak budeme čeliť ešte veľkým problémom, aj samovražednosti,“ odpovedal na otázku Roman Prymula s tým, že v Českej republike stojí aj onkologická operatíva, detské záležitosti…
„To znamená, že sa to musí naštartovať. Musíme plošne uvoľniť opatrenia, ktoré musíme nahradiť cielenými opatreniami. Vidíme, že opatrenia vieme zavádzať v určitých blokoch tak, aby bola epidémia pod kontrolou. To znamená vždy po 14 dňoch, aby sme vždy vedeli vyhodnotiť, či sa nám to podarilo alebo nepodarilo. Pokiaľ by došlo k nárastu pozitívnych testov koronavírusu, tak samozrejme musíme uvoľňovanie opatrení zabrzdiť,“ vysvetľoval Prymula.
„Takže už viete, koľko ľudí zomrelo, pretože transplantačné centrá momentálne stoja!“ trval na čísle Moravec.
„Musím povedať, že zatiaľ sa to úplne neprejavilo, pretože tam dochádza k určitému oneskoreniu. Tie dáta sa neprejavia za mesiac za dva, ale v dlhšom horizonte sa tie dáta jednoznačne prejavia. Potom tu máme aj aktuálne paradox s infarktami, ktoré sa ťažko vysvetľujú, ale aj na toto všetko musíme reagovať . Tie infarkty sa nám vrátia späť, lebo to je otázka priamych stresorov, ktoré tam sú , preto naozaj musíme späť naštartovať zdravotníctvo,“ vysvetlil Prymula posledné úvahy českej vlády postupných zmierňovaní bezpečnostných opatrení v krajine.
Rozdiel v súvislosti a NA
Odborníci zo zdravotníctva nad novým postupným uvoľňovaním opatrení pre aj záchranu zdravotného systému sedeli cez víkend štyri hodiny, pripravili celý plán, ktorý rozdelili do štyroch kategórií. Spustiť ho chcú hneď po veľkonočných sviatkoch.
„Pravdepodobne opäť spustíme transplantácie, chcem opäť umožniť operácie, ktoré neboli akútne ale plánované,“ spresnil Prymula.
V Českej republike doteraz v súvislosti s koronavírusom (všetci, ktorí mali pozitívny test a zomreli, SR vedie štatistiku iba s úmrtím (2) vyslovene NA koronavírus) zomrelo 132 ľudí. Okrem postupných uvoľňovaní ekonomických opatrení proti koronavírusu pristúpili susedia aj k inteligentnej karanténe cez mobily a platobné karty, s cieľom udržať výskyt koronavírusu v dnešných číslach.
Martin Balík, zástupca prednostu Kliniky anestézie a intenzívnej medicíny 1. LF UK a VFN v diskusnej relácii uviedol, že má veľkú obavu z toho, ako sa momentálne zanedbávajú onkologické programy, ako neliečia imunosupresiu , aj kardiovaskulárny program.
„S vlnou koronavírusu pôjdu ruka v ruke aj pacienti , ktorí sú na koronavírus negatívni, ale majú veľmi zanedbanú svoju základnú diagnózu, alebo vďaka svojmu už naozaj zhoršenému stavu už budú naopak koronavírus pozitívni,“ uviedol s tým, že situácia s personálom v českých nemocniciach je naozaj veľmi dobrá a nevidí dôvod, prečo by lekári teraz nestíhali nielen COVID-19 , ale aj normálnu operatívu, vrátane bežných nemocníc.
Rakovina cez telefón
Česko už pripravuje celoštátnu inteligentnú karanténu a uvažuje aj nad imunologizáciou (premorenie) populácie, aby sa krajina čo najskôr, ale zodpovedne a plánovane, vrátila do svojho normálu.
„Lekári jednoducho už musia liečiť ako majú, lebo sa im to potom vráti premnoženými komplikovanými stavmi a do toho tu ešte budú mať aj koronavírus. Uvoľnenie stavu pre nemocnice musí nastať, aby sa mohli lekári začať venovať aj diagnózam, ktoré doteraz zanedbávali, inak sa to krajine čoskoro vypomstí. Spolupracujem so stomatologickou klinikou vo Wu-chane, kde sa im vrátili pacienti v oveľa horších stavoch ako pred koronavírusom, pretože jednoducho napríklad srdce a ani zuby nemôžete liečiť cez telefón. Poukázali na to aj dáta, že aj v talianskom Bergame zomrelo viac pacientov na zanedbanie starostlivosti ako takej, ako na samotný koronavírus,“ upozornil docent Roman Šmucler.
„Vo Wu-chane prestali ľudia v karanténe dbať o starostlivosť o chrup. Prestali chodiť aj na preventívne prehliadky a tak lekári nemohli zastaviť ani malý kaz. Po epidémii zaznamenali dramatický nárast zubných sekcií, pretože ľudia už chodili s neznesiteľnou bolesťou. Alebo, preboha, ako má pacient spoznať, že má rakovinu ústnej dutiny alebo žalúdku po telefóne? Jemu je proste zle, on nevie, že to je rakovina žalúdku. Vŕtať zuby síce nemôžeme, áno, je to teraz veľmi nebezpečné, ale nie je jediný dôvod , prečo by mala byť zakázaná aj prevencia proti rakovine ústnej dutiny. Jednoznačne potrebujeme uvoľniť aj opatrenia u všeobecných lekárov,“ vyzýval Šmucler.
Nemocnice stíhajú
V Českej republike je momentálne hospitalizovaných 420 osôb , kapacitu majú pripravenú na dve tisíc pacientov, čo znamená, že časť vedia podľa Prymulu využiť aj na plánované zákroky. Ak by sa predsa niečo nečakane zmenilo, vedia reagovať najneskôr do týždňa.
České ministerstvo zdravotníctva zo svojich dostupných dát aj z testovania zistilo, že v krajine majú tri najrizikovejšie skupiny pacientov: s diabetes, hypertenziou a liečbou ACE.
Celú diskusiu na ČT nájdete TU.
Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 119 pacientov, z toho u 46 bol koronavírus potvrdený, v 73 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú tri osoby, šesť pacientov si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu. Chorobe, vyslovene iba NA koronavírus (nie ako v ČR v súvislosti s koronavírusom) doteraz podľahli dve osoby.