Choré dieťa musí zo zákona otočiť domov napr. učiteľ/ka

Dalito.sk/Materská škola/ilustračné foto: MPRV SR
DALITO -

Poznajú to mnohí. Prinesú svoje dieťa do napríklad škôlky, a tam v kúte dieťa, ktoré sa pre sople takmer nevie nadýchnuť. Vraj ráno bolo všetko v poriadku. V lepšom prípade aspoň malej sebareflexie sa rodič prizná, že podľa neho nemal inú možnosť.

Hygienici na to upozorňujú rodičov celé generácie, aby choré alebo nedoliečené dieťa nenosili do škôlky. Jeho priskorý návrat do materskej školy predlžuje jeho rekonvalescenciu, a zároveň zvyšuje riziko nakazenia ostatných detí. Aj Dalito to opäť potrvdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Dieťa je podľa odborníkov náchylnejšie na ochorenia, pretože imunita sa u neho ešte len vyvíja a má inú bakteriálnu flóru ako dospelý človek. “Preto sú, pokiaľ ide o infekčné ochorenia, najrizikovejšou skupinou,” uvádza ÚVZ.

Povinný ranný filter

V škôlke môže byť podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov umiestnené iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. Fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby, ktoré prevádzkujú predškolské zariadenia, zabezpečujú túto povinnosť prostredníctvom tzv. ranného filtra.

„Každý deň musí zodpovedná osoba zistiť zdravotný stav detí. Dieťa, u ktorého je podozrenie, že je choré, prijme iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu príslušným ošetrujúcim lekárom. Ak sa príznaky akútneho prenosného ochorenia prejavia u dieťaťa počas dňa, musí zodpovedná osoba dieťa izolovať od ostatných, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a okamžite informovať jeho zákonného zástupcu,“ zdôrazňuje odborníčka.

Pripomína, že dieťa sa má do kolektívu vrátiť až po úplnom vyliečení. „Príliš skorý návrat zvyšuje riziko, že sa nakazia ostatné deti a predlžuje sa aj zotavenie dieťaťa.“

Na prvom mieste ruky

Deťom podľa odborníčky na hygienu treba neustále pripomínať dôležitosť dôkladného umývania rúk s upozornením, že iba opláchnutie pod tečúcou teplou vodou nestačí. Potrebná je aj poriadna dávka mydla. Umývaním rúk totiž možno čo najjednoduchšie predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb vrátane respiračných. Najlepšie je po dôkladnom opláchnutí použiť jednorazovú utierku alebo čistý uterák. Dieťaťu treba zdôrazniť, že ruky si má umývať po príchode do školy i návrate domov, pred a po jedle, po každom použití toalety, po kašľaní, kýchaní a pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.

“Takisto je dôležité dbať u detí v zimnom období na posilnenie imunity formou prísunu vitamínov a minerálnych látok, najmä vitamínu C a to dostatočným množstvom ovocia a zeleniny. Najdôležitejšie je naučiť deti pravidelnej dennej konzumácii ovocia a zeleniny, počas celého roka, teda nielen v čase zvýšeného výskytu respiračných infekcií,” dodala Hamade.

Deti musíte pred infekciami chrániť

Počet akútnych respiračných ochorení sa každoročne po prázdninách výrazne zvýši, pričom najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti. Schopnosť ich organizmu odolávať rôznym patogénom ešte nie je dostatočne vyvinutá a po nástupe do škôlky ochorejú aj viackrát. Najjednoduchšia prevencia je časté umývanie rúk. Upozorňujú hygienici.

“Naučte deti hygienickým návykom, môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam, aj hepatitíde typu A,” uvádzajú medzi odporúčaniami hygienici, ktoré zaslali Dalito.sk.

„Materská škola je potenciálne rizikové prostredie pre rýchle šírenie niektorých infekčných, ale aj parazitárnych ochorení. Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý, preto sú náchylnejšie ochorieť,“ vysvetľuje docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

„Deti si radi dávajú do úst hračky alebo iné predmety, všetko skúmajú, a tak sa ľahko do organizmu dostanú rôzne patogény. Reakcia imunitného systému dieťaťa na primárnu infekciu, s ktorou sa ešte nestretlo býva prudká, odolnosť získa až po určitom čase, keď si organizmus zvykne na bakteriálnu flóru, ktorá sa vytvorí v kolektíve. Priebeh ochorenia potom už nie je taký závažný a zmierni sa aj početnosť ochorení. Najjednoduchšou prevenciou je časté umývanie rúk, až 80 % infekcií sa šíri špinavými rukami. Obranyschopnosť organizmu posilní aj pravidelný pohyb, zdravá strava, predovšetkým dostatok zeleniny a ovocia. Najúčinnejšiou prevenciou proti infekčným preventabilným ochoreniam je očkovanie dieťaťa v rámci povinného očkovania zodpovedajúce jeho veku a podľa očkovacieho kalendára,“ zdôrazňuje docentka Jana Hamade.

Prevencia proti vírusom a baktériám:

·        dôkladné a časté umývanie rúk

·        dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov v strave

·        zdravé nápoje

·        každodenný pohyb

Najčastejšie detské ochorenia:

·        zápaly horných dýchacích ciest

·        šarlach

·        hnačkové ochorenia

·        ovčie kiahne

Odbor hygieny detí a mládeže a Referát komunikačný ÚVZ SR

Škola, liahňou vší  

Jediným účinným opatrením na zamedzenie prenosu vší je včasné a dôkladné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom. Upozorňuje ďalej Jana Hamade.

“Toto opatrenie je účinné iba v prípade, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, to znamená u všetkých žiakov danej triedy alebo školy, vrátane zdravých žiakov a členov ich rodín,” vysvetlila Hamade. Deti si počas prvých školských dní môžu doniesť domov vši. Tie sa vždy prenášajú kontaktom a prameňom nákazy je zavšivavené dieťa. Riziko výskytu tohto vysoko prenosného ochorenia sa zvyšuje s príchodom jesenných a zimných mesiacov.

Rodič by si mal všímať aj prípadné nepriame príznaky ochorenia, akými sú nepokoj dieťaťa, časté škrabanie sa vo vlasoch, respektíve viditeľná prítomnosť hníd alebo živých parazitov vo vlasovej časti hlavy. Všeobecným predpokladom v prevencii pred pedikulózou je osobná hygiena, predovšetkým časté umývanie hlavy, pri výskyte vší okamžité ošetrenie hlavy v kolektívoch i rodinnom prostredí.

Nezabudnite aj na očného lekára

Vek dieťaťa hrá významnú úlohu v prípade odhalenia očnej poruchy, preto je s ním potrebné pred začiatkom školského roka absolvovať prehliadku u očného lekára.

“Čím skôr sa na prípadnú očnú poruchu príde, tým väčšia je šanca na jej úspešné liečenie. Pri zanedbaní, naopak, môže hroziť rozvoj tupozrakosti alebo škúlenie,” uviedla Hamade.
Rodič by mal pred nástupom dieťaťa do školy podľa odborníčky poučiť o jednoduchých návykoch, najmä ako správne sedieť a v akej vzdialenosti mať oči pri písaní úloh od zošita alebo pri sedení za počítačom od monitora. Hamade tvrdí, že pomáhajú pravidelné prestávky, počas ktorých je dobré pozerať sa pre zmenu do diaľky, napríklad z okna, alebo vyskúšať očnú gymnastiku.

“Pri práci s počítačom dochádza pre zvýšené sústredenie sa na monitor a zníženú frekvenciu žmurkania k vysychaniu oka, dieťa môže pociťovať únavu, pálenie očí alebo vidieť rozostrený obraz,” uviedla Hamade. Riešením je podľa nej nastavenie optimálneho času stráveného pri počítači, čo je podľa odborníkov okolo dvoch hodín denne.