Čím viac sa budú zákazníci pýtať zamestnancov najrizikovejších služieb na očkovanie, tým bezpečnejšie
Podľa štúdie Anglického inštitútu verejného zdravia (Public Health England, PHE) patria medzi najrizikovejšie z hľadiska šírenia infekcie nového koronavírusu škôlky, návštevy druhých domácností, festivaly a iné hromadné podujatia, naopak najmenej rizikové sú dnes obchody.
Vedci vyhodnocovali trasovanie kontaktov a ďalšie údaje z čias druhej vlny s cieľom identifikovať mieru rizík pri rôznych aktivitách a udalostiach a poskytnúť akúsi príručku pre bezpečné a zodpovedné správanie v najbližších mesiacoch.
Závery štúdie zhrnula vedecká žurnalistka Linda Geddesová v článku pre denník The Guardian. Aj keď bola táto štúdia vypracovaná v Británii, je zrejmé, že zistenia a závery sú aktuálne aj pre Slovensko.
Jedným z najrizikovejších miest pre šírenie infekcie sú škôlky. Tu nemožno predpokladať dodržiavanie odstupov, deti sú v relatívne malých priestoroch, majú sklon dotýkať sa všetkých predmetov rukami a niekedy aj ústami, dotýkajú sa hračiek, s ktorými sa hrajú všetky deti. Navyše deti sú zväčša asymptomatické, takže, ak nie sú testované, ich infekcia zostáva nepovšimnutá a rýchlo sa šíri.
Podobne aj základné a stredné školy budú možnými ohniskami. Sú dobrým miestom pre šírenie vírusu, pretože sa tam stretávajú žiaci z mnohých domácností. Medzi kľúčové spôsoby, ako znížiť mieru rizika v školách a škôlkach, preto patrí aj plné zaočkovanie rodičov.
Medzi najrizikovejšiepatria aj návštevy druhých domácností. Stretnutie „v bezpečí domova“ so známymi, priateľmi alebo blízkymi „je rizikové práve preto, lebo to vnímame ako niečo bezpečné“, upozorňuje Dr. Nilufar Ahmed, psychológ z Bristolskej univerzity. „Cítime sa bezpečnejšie pri ľuďoch, ktorých poznáme alebo ktorých máme radi a máme tendenciu tento pocit bezpečia interpretovať tak, že sme aj menej ohrození.“ Odborníci z PHE odporúčajú, resp. považujú za dôležité, ak sa už máme s niekým stretnúť, tak sa spýtať, či je zaočkovaný(-á) alebo aspoň testovaný a podľa toho zodpovedne zvažovať riziká a miesto stretnutia.
Medzi rizikové návštevy cudzích priestorov patria napríklad aj masáže, kaderníctva či kozmetické salóny. Tu síce neprichádzame do kontaktu s väčším počtom ľudí, no zamestnanci sú postupne v kontakte s viacerými osobami v menšom a uzavretom priestore, a to dlhodobo. Preto sa ľahko môžu stať prenášačmi infekcie, a to aj pri dodržiavaní opatrení. Pri týchto službách by malo byť očkovanie zamestnancov samozrejmou požiadavkou. Mali by sa tiež pravidelne dať testovať kvôli zachyteniu možnej asymptomatickej infekcie. Čím viac sa budú zákazníci pýtať zamestnancov, či sú očkovaní a podľa toho sa budú rozhodovať, tým väčší tlak vytvoria na ich zodpovedné správanie.
Takisto festivaly a iné hromadné podujatia vrátane tých, ktoré sa konajú v exteriéri sú z hľadiska šírenia nákazy veľmi rizikové. Ak sa konajú v otvorenom priestore, sú považované za bezpečnejšie, lenže podľa expertov z PHE sa málo pamätá na nebezpečenstvo kvôli mobilite: cestovanie na podujatie tam a späť je vysoko rizikové. A ak aj na hromadné podujatie prídeme autom, napokon stretneme množstvo ľudí, ktorí prišli verejnou dopravou. Ani samotná akcia, ktorá sa koná v exteriéri, nie je celá „vonku“: toalety, miesta pre občerstvenie atď., to všetko sú priestory ideálne pre šírenie nákazy.
Naopak nákupy v obchodoch sú vo všeobecnosti dnes považované za relatívne málo rizikové. Odborníci však zároveň poznamenávajú, že veľa ľudí sa nakazilo v obchodoch, kde sa nachádza väčšie množstvo ľudí a riziko sa zvyšuje aj nedodržiavaním odstupov či nesprávnym nosením rúška.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)