Cystoskopia môže odhaliť vážne ochorenia. Netreba sa jej obávať
Návštevy urológa zvyčajne nie sú pre mužov niečím, na čo by sa nejako špeciálne tešili. Pre väčšinu mužov totiž ide o chúlostivú záležitosť a to aj napriek tomu, že ide predsa o úplne normálnu vec. Niekedy však už aj samotná predstava konkrétneho typu vyšetrenia môže vzbudzovať rešpekt.
Čo to je a kedy sa odporúča?
Medzi takéto urologické vyšetrenia môže patriť aj cystoskopia. Ide o endoskopické vyšetrenie močovej trubice, prostaty a močového mechúra. Urológ pomocou cystoskopu v močovom ústrojenstve vyšetrí tkanivá, prípadne odoberie vzorky.
Cystoskopia môže byť užitočná pri zápaloch močového mechúra, podozrení na močové kamene alebo nádorové ochorenie, či pri problémoch s prostatou. A taktiež vám ju urológ môže odporučiť ak pri „používaní“ svojho WC Villeroy Boch vypozorujete výskyt krvi v moči.
Veľa mužov by však už len pri predstave cystoskopického vyšetrenia radšej išlo vypúšťať všetky žumpy Michalovce alebo robiť podobnú, inak nie príliš vábivú činnosť. Cystoskopie sa však netreba báť.
Stručné informácie o cystoskopickom vyšetrení
Na cystoskopické vyšetrenie nie je potrebné prísť nalačno, ale je dobré dbať o zvýšenú hygienu. Urológa by ste mali informovať o užívaných liekoch (na predpis aj bez neho) a taktiež o vašich prípadných alergiách.
Nebudeme vám tvrdiť, že cystoskopické vyšetrenie patrí k tým príjemným, trvá však len niekoľko minút a nie je bolestivé. Pre komfort pacienta sa používa gél na lokálne znecitlivenie. Pomôcť od prípadných nepríjemných pocitov dokáže aj hlboké dýchanie. Počas cystoskopického vyšetrenia môže pacient pociťovať jemné pálenie, nutkanie na močenie, či mať pocit, že močí.
Po vyšetrení je možné bežne „fungovať“, maximálne sa odporúča zvýšiť príjem tekutín. Je možné, že sa objavia stopy krvi v moči. Ide však o bežný jav, ktorý trvá 1 – 2 dni po vyšetrení, takže nie je nutné mať obavy.