Deti zomreli a desiatky ochoreli na syndróm, ktorý spájajú s COVID-19
Zápalové ochorenie, ktoré sa nedávno vyskytlo u desiatok detí v New Yorku, zabilo mladého chlapca a dve deti mladšie ako 8 rokov. 8. mája o tom informovala spravodajská televízia CNN.
Podľa štátnych úradov a zdravotníckych odborníkov toto zápalové ochorenie u detí pravdepodobne súvisí s novým typom koronavírusu SARS-CoV-2.
„Pracovali sme s nádejou, že Covid-19 sa nedotkol mladých ľudí. Nie sme si takí istí, že je to tak,“ povedal novinárom guvernér Andrew Cuomo.
Štátni úradníci uviedli, že desiatky detí v tomto štáte hospitalizovali s „pediatrickým multisystémovým zápalovým syndróm“, ktorý by mohol mať súvis s COVID-19.
Deti mali horúčku a príznaky podobné syndrómu toxického šoku a Kawasakiho chorobe. Kawasakiho choroba vyvoláva náhlu horúčku nad 40°C a zápal v stenách krvných ciev, vrátane tých, ktoré dodávajú krv do srdca, čo môže v zriedkavých prípadoch viesť k smrteľným obmedzeniam prietoku krvi.
Deti s problémami aj so srdcom
Včasné príznaky choroby sú vysoká horúčka pretrvávajúca päť alebo viac dní, vyrážky na trupe a slabinách, krvavé oči, jasnočervené až opuchnuté pery, takzvaný jahodový jazyk, ktorý sa javí ako lesklý s červenými škvrnami, opuchnuté lymfatické uzliny, opuchnuté ruky a nohy, červené dlane a chodidlá, prípadne aj počiatočné problémy so srdcom.
Neskoršie príznaky zahŕňajú horúčku trvajúcu aj dva týždne, šupinatú až odlupujúcu sa kožu na rukách a nohách, dočasnú artritídu alebo bolesť kĺbov. Ďalšími príznakmi môžu byť bolesti brucha, vracanie, hnačka, zväčšený žlčník, dočasná strata sluchu, problémy so srdcom.
Veľká neznáma
Presná príčina Kawasakiho choroby je stále neznáma. Vedci predpokladajú, že ju vyvoláva kombinácia genetiky a environmentálnych faktorov. Rizikovými faktormi sú ázijský pôvod, vek do 5 rokov, genetika a ročné obdobie (koniec zimy a začiatok jari).
Zástupcovia štátu New York pre CNN uviedli, že mnoho detí bolo pozitívnych na ochorenie COVID-19 alebo už mali protilátky nového vírusu. Zároveň však mnohé nemali typické príznaky nového tipu koronavírusu, ako je napríklad respiračná tieseň, uviedol Cuomo.
„Štát New York eviduje 73 prípadov detí so syndrómom a tri z nich zomreli,“ povedal Cuomo. Vedci stále nevedia, či syndróm spôsobil koronavírus.
„Je to predmetom skúmania. Stále sa musíme učiť a sledovať mnoho neznámeho o tomto víruse,“ dodal Cuomo.
Podobné správy o syndróme u detí sa objavili aj inde – v Seattli, v detskej nemocnici Stanford v Kalifornii, aj vo Veľkej Británii, Taliansku či Španielsku.
Výstražný prst aj Paríž
Portál Medscape uvádza 20 prípadov z oblasti Île-de-France v okolí Paríža a ďalších oblastí Francúzska.
„Existuje veľmi málo zápalových ochorení, pri ktorých vidíme poškodenie srdcového svalu. Bolo ľahké predčasne diagnostikovať týmto pacientom Kawasakiho chorobu, pretože patofyziológia je podobná,“ povedala 30. apríla na tlačovej konferencii lekárka Sylvain Renolleau z oddelenia intenzívnej medicíny Neckerovej nemocnice v Paríži.
Renolleau uviedla, že deti prišli na pohotovosť po niekoľkých dňoch s prejavmi horúčky a bolestí brucha alebo zvracania. Niektoré mali veľmi prchavú vyrážku a v súvislosti so závažným zápalom mali srdcové a obehové zlyhanie.
“Všetky deti potrebovali ventilačnú podporu, aj keď nemali pľúcne ochorenie, pre ich hemodynamické komplikácie a na podporu srdcových funkcií a normalizáciu arteriálnych funkcií,” dodala.
Priveľa otáznikov z celého sveta
Zdravotný stav všetkých detí sa zlepšil po 3 alebo 4 dňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti s úplným obnovením srdcových funkcií.
„Prípadová štúdia opísala 6-mesačné dieťa, ktoré prijali a diagnostikovali s klasickým ochorením Kawasaki a bolo pozitívne na COVID-19 s horúčkou a miernymi respiračnými príznakmi,“ uviedla lekárka Veena G. Jones z detskej nemocnice v Palo Alto v Kalifornii.
„Deti boli v určitom období priamo vystavené koronavírusu,“ uviedla Renolleau.
„Z toho, čo vieme, časová os ochorenia u týchto detí je od začiatku iná než typický priebeh epidémie u dospelých. Tento zápalový syndróm podobný Kawasakiho chorobe je pravdepodobne vyvolaný ako poinfekčné ochorenie s imunologickými reakciami, ktoré nasledujú po infekcii COVID-19,“ vysvetlil lekár Damien Bonnet, vedúci detskej lekárskej kardiológie v nemocnici Necker.
„Aj keď dnes nemôžeme povedať, že existuje priama príčinná súvislosť,“ dodal.
Autor MUDr. Michal Scheibenreif pochádza z Nitry a je absolventom Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.