Dokonalý recept: Najlepšia domáca, žemľová, bezlepková knedľa
Milujem knedľu, nech stojí čo stojí. Ten, komu diagnostikovali celiakiu vie o čom píšem. Ak mám totiž chuť na pravú, domácu, žemľovú knedľu musím počítať s tým, že ak pečivo nemám z predpísaných receptov lekárom, iba bezlepkové pečivo do nej ma vyjde asi 10 eur. Vlastne lacná nie je ani z tých na recept, ale kašľať na to. Táto bezlepková knedľa za to stojí!
Je totiž taká vynikajúca a ešte aj jednoduchá, že mám vždy čo robiť, aby mi z nej niečo nechali aj moji domáci „lepkáči. Vždy im pripomeniem, že si podľa môjho receptu môžu uvariť vlastnú lepkovú. Vraj, že taká dobrá už by nebola. Že v mojej bezlepkovej verzii je údajne najlepšia. Tak teda dobre. Asi majú pravdu, lebo je jednoducho dokonalá.
Ale samozrejme, recept môžete vyskúšať aj vo variante lepkového pečiva. Neviem či bude lepší, ale lacnejší určite! Stačí, ak bezlepkové pečivo vymeníte za žemle z klasickej múky. Výhodou bezlepkového pečiva oproti obyčajnému je však to, že je tuhé vždy, kým lepkové pečivo do žemle je najlepšie z predchádzajúceho dňa.
SUROVINY (pre 4 osoby)
10 bezlepkových ciabatt, 3 celé vajcia, veľká žltá cibuľa, 4 PL sadla alebo oleja či praženého masla, 300 ml plnotučného mlieka, 1 ČL prášku do pečiva, 1 ČL himalájskej soli, ktorá je slanšia, mleté čierne korenie, viazanička čerstvého petržlenu, 2 tenké igelitové vrecúška, voda
POSTUP
1, Dám si zovrieť vodu v hrnci, kde neskôr budem variť knedle.
2, Na masti či oleji opražím na jemno nakrájanú cibuľu do zlatista. Nechám trošku vychladnúť.
3, Ciabatty nakrájam na kocky a hodím do väčšej priesvitnej misy, aby som videla, či som hmotu poriadne premiešala.
4, V mlieku vyšľahám vajcia s práškom do pečiva, prilejem do pečiva a poriadne premiešam. Osolím.
5, Do misy prihodím mierne vychladnutú cibuľu a na drobno nakrájaný petržlen. Naozaj ho dávam hojne. Máme to tak radi. Poriadne ešte raz všetko varechou premiešam. Nie však tak, aby nám z toho ostala len kaša, ale snažím sa aj o to, aby kocky ostali ako tak v tvare, v akom som ich nakrájala nech žemľová knedľa aj vyzerá ako žemľová.
6, Obsah misy rozdelím do dvoch celofánových vrecúšok približne na polovicu. Vytlačím čo najviac vzduchu, knedľa sa mi pritom automaticky tvaruje do tvaru akéhosi valčeka a začína pripomínať knedľu aj tvarom. Poriadne zaviažem a prebytočný vrch vrecúška odstrihnem.
7, Hodím do vriacej vody. Občas valčeky vo vode obrátim, aby sa uvarili celé. Varím asi 25 minút.
8, Vyberiem z vody, odstránim z vrecúška a servírujem. Ak druhú uvarenú časť nezjeme okamžite, vrecúško s knedľou neotváram. Nechám vychladnúť a odložím do chladničky na druhý deň.
RADA
Celú hmotu počas prípravy miešam radšej vareškou, aby žemľová knedľa nestratila aj vzhľad. Keď som to totiž robila rukou, často som z toho urobila kašu. Knedľa bola síce rovnako dobrá, ale nič nepripomínalo,že je žemľová. A to bola škoda. Okrem toho, neznášam miešať rukami ak to naozaj netreba a potom si niekoľko dní, napriek enormnej snahe, vyberať cesto, či žemle spoza nechtov ešte aj na druhý deň. Však nemusíme byť pri varení zababraní za každú cenu až za ušami. Môžeme to dať na úrovni aj pri varení, no nie?
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)