Epidemiológ Krčméry z konzília odborníkov premiéra Matoviča pri COVID-19 nehovoril pravdu
Konzílium slovenských odborníkov, ktoré okolo seba vytvoril predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) sa dnes vyjadrilo aj k budúcnosti uvoľňovania bezpečnostných opatrení v boji s koronavírusom na Slovensku.
Okolo premiéra sa na tlačovej konferencii zúčastnil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), epidemiológ Vladimír Krčméry či epidemiologička Zuzana Krištúfková. Hlavný hygienik, ktorý dnes rozhoduje o bytí a nebytí každého Slováka na tlačovej konferencii chýbal.
Uvoľňovanie akoby v nedohľadne
Predseda vlády aj epidemiológovia reagovali aj na najnovšie čísla testov na koronavírus zo včera.
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku včera otestovali 1 767 ľudí. Pozitívne výsledky sa potvrdili u troch z nich. Z ochorenia COVID-19 sa na Slovensku doteraz vyliečilo 423 pacientov, za včerajší deň tak pribudlo 20 vyliečených pacientov.
V nemocniciach je hospitalizovaných 175 pacientov, u 57 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na JIS je 6 pacientov, na pľúcnej ventilácii už nie je žiaden pacient. S podozrením na COVID-19 je hospitalizovaných 118 pacientov.
Premiér upozornil, že ešte nikto nemá vyhraté napriek tomu, že okolité krajiny už k uvoľňovaniu pristúpili.
„Poprosil som odborníkov, aby tlmočili výzvu ľuďom, aby na základe dobrých dát sme nezačali vypínať ochranné mechanizmy a prestaneme rešpektovať to, čo nás doteraz chránilo a čím sme sa dopracovali do tohto štádia. Zrazu sa nám potom môže vrátiť druhá vlna koronavírusu a môže byť dramaticky krutejšia ako to, čo bolo doteraz ,“ vyzval premiér na tlačovej konferencii.
Slovenskí experti po jeho výzve opätovne prízvukovali, aby ľudia ostali ostražití a najlepšie o letných dovolenkách v zahraničí ani nerozmýšľali. Okolité krajiny pritom už o koridore k moru spoločne rokujú a snažia sa ľuďom nejakým spôsobom spríjemniť aspoň leto.
Výzva s neoverenými číslami
Aj infektológ Vladimír Krčméry niekoľkokrát prízvukoval, že si máme dávať veľký pozor najmä pred druhou vlnou koronavírusu na Slovensku, ktorú môžu spôsobiť importované prípady do krajiny. Slovenskí epidemiológovia vraj robia všetko pre to, aby sa jej Slovensko vyhlo aj za cenu zatvorených hraníc a pomalšieho uvoľňovania ochranných opatrení v krajine. Ako odstrašujúci príklad uviedol lety z Ruska.
„Druhá vlna je takmer vždy importovaná, čo znamená, že smerujme všetko k tomu, aby sme mohli dovolenkovať tu na Slovensku a buďme veľmi opatrní, čo sa týka hraníc. Sú krajiny, ako Maďarsko, Poľsko, niektoré časti Ukrajiny, kde je tá incidencia rovnaká. Takže tam to rozhodnutie a režim budú pravdepodobne iné, voči krajinám, kde je veľké množstvo či už nakazených alebo aj zosnulých. A z toho dôvodu si myslím, aby sme sa vyhli tejto druhej vlne, aby sme sa nevrátili k 6. marcu… chcem oceniť, že veľká časť zúčastnených na odbornom konzíliu to nepodceňuje. A budeme tú situáciu v okolitých krajinách veľmi sledovať. Okolo Slovenska sa nachádzajú niektoré aktívne letiská a niektoré dormantné letiská. Pokiaľ sa rozbehnú akože tie spiace letiská ako je Viedeň a vzrastie počet letov napríklad z Budapešti alebo do Prahy z krajín, kde začínajú pribúdať prípady, ako je napríklad Ruská federácia…, pre príklad chcem povedať, že do Prahy priletelo za uplynulých 24 hodín z Ruskej federácie 6 alebo 7 strojov, pokiaľ sedia tie údaje, ktoré vidíme na internete , tak toto je vec, ktorú jednoducho nemôžeme prehliadnuť. Takže to uvoľňovanie považujeme my, z hľadiska epidemiologického smerom dovnútra omnoho pozitívnejšie ako smerom navonok,“ povedal epidemiológ Krčméry na tlačovej konferencii premiéra Matoviča ohľadom uvoľňovania opatrení na hraniciach aj pre Slovákov, ktorí sa pre hrozbu nákazy koronavírusom v nezvládnutých povinných štátnych karanténach nevedia dostať domov k svojim rodinám.
Pravda o letoch do Prahy
Vyjadrenie člena odborného konzília predsedu vlády profesora Krčméryho sme si overili priamo na medzinárodnom pražskom letisku, kde už týždne pristávajú lietadlá len v mimoriadnych situáciách s tovarom alebo ochranným materiálom, prípadne s českými štátnymi príslušníkmi či tými, ktorí majú v Českej republike prechodný pobyt. Všetci pritom musia spĺňajú prísne bezpečnostné opatrenia.
Na otázku, o údajných 6-7 letoch z Ruskej federácie do Prahy za 24 hodín, o ktorých hovoril jeden z poradcov premiére Matoviča reagovala Kateřina Pavlíková, hovorkyňa Letiska Praha, a.s.
„Nemáme přesné informace o tom, na jaké téma proběhla tisková konference na ÚV SR, ale posílám Vám požadované informace. Za včerejší den přistálo na Letišti Václava Havla Praha pouze jedno letadlo, které mělo mezipřistání v Moskvě. Na palubě tohoto letadla byl přepravovaný pouze náklad. Co se týká dnešního dne, v Praze přistál jeden charterový let z Moskvy. Kromě těch již zmíněných neevidujeme další jiné přílety na trase z Moskvy do Prahy během včerejšího a dnešního dne,“ odpovedala hovorkyňa na otázku Dalito.sk, koľko lietadiel včera pristálo v Prahe z Ruska a zvlášť z Moskvy.
Medzinárodné letisko Václava Havla v Prahe už týždne na svojich stránkach informuje, za akých podmienok a kto môže vstúpiť na územie Českej republiky napriek tomu, že krajina už hranice otvorila.
Konzílium odborníkov je poradným orgánom premiéra Igora Matoviča a ústredného krízového štábu. Práve na základe slovenských epidemiológov, sa premiér Matovič potom rozhoduje, čo počas epidémie koronavírusu Slovákom dovolí, povolí, uvoľní, či naopak, zakáže. Rozhoduje tak o každom občanovi Slovenskej republiky či je dnu alebo za hranicami.
Práve toto konzílium vypracováva plán, akým spôsobom bude Slovensko otvárať prevádzky, ekonomiku a ako postupne budeme uvoľňovať podmienky, ktoré na Slovensku máme. A postupne sa vracať do normálu. Premiér upozornil, že veta – nepokazme si to – zaznela počas niekoľkých hodín zasadnutia odborného konzília niekoľkokrát.