ETIKETA LYŽIARA: Ako si dobre zalyžovať a zostať džentlmenom
Aj na lyžiach, či na snowboarde patríme stále k druhu „Homo Sapiens“ a i napriek pomerne silnému maskovaniu v lyžiarskom výstroji by sme mali brať ohľad na druhých i svoje renomé a dodržiavať zásady spoločenskej etikety. Viem, že hory, sneh a dovolenka s rodinou, či kamarátmi vypínajú niektoré receptory, ale ten bezpečnostný a spoločenský by sme mali mať stále v polohe „on“.
Pozrieme sa teda na zopár rád a odporúčaní, ako nebyť na zjazdovke za hulváta, burana, či sedláka?:
OBLEČENIE A VÝSTROJ
Každý, kto lyžuje, či snowboarduje pravidelne vie, čo si na seba obliecť, aby mu nebola zima, či teplo, a aby sa dostatočne chránil pred počasím i pádmi a nárazmi. Ponuka oblečenia a lyžiarskeho výstroja je široká a neobmedzená. K nevyhnutnej výbave patria samozrejme lyže/snowboard, či iný snežný bezmotorový „dopravný prostriedok“. Bezmotorový zdôrazňujem preto, lebo snežný skúter na zjazdovku nepatrí! Teda, ak nie ste záchranári, či vlekári.
Lyžovačka nie je žiadne módne mólo, no ak máme vkus, aj za malý peniaz môžeme vyzerať šik. Isto, že sa nájdu aj takí, čo sa prišli na svah ukázať v najnovších a najdrahších značkových modeloch, ale ak ich už máme, svoje poznámky na iných „chudobnejšie“ odetých lyžiarov si nechajme pre seba… Niektorí páni by zas mohli oželieť „sexistické“ poznámky na švárne devy a skúsiť sa im dvoriť sofistikovanejším spôsobom ?.
Hlavu máme len jednu, preto nezabúdajte na prilbu a lyžiarske okuliare. Ak už nie pre seba, aspoň pre svoje deti. Kupovať ju po úraze už bude neskoro!
PARKOVANIE A PRÍJAZD DO STREDISKA
Svoju úroveň môžeme ukázať už pri príjazde k zjazdovke. Určite je pochopiteľné, ak sa v dnešnej dobe niekto ponáhľa aj na dovolenke, ale iba do tej miery, kým neprekročí isté medze. Kto má rád hulvátov za volantom tlačiacich sa na vás už na parkovisku, čo vytrubujú, kým stihnete na úzkom mieste zaparkovať, vyložiť si deti a lyže? Asi nikto. Buďme teda džentlmeni a svoju trpezlivosť a zdvorilosť preukážme aj v bezpečí a intimite svojho oceľového tátoša.
Na druhej strane, i tí, ktorí sa rozkladajú, prezúvajú, či občerstvujú po šírom okolí svojho vozidla, by sa mohli pozrieť, či náhodou neblokujú niekoho, kto potrebuje zaparkovať práve vedľa nich.
PRVÝ RAD, PRVÁ HÁDKA?
Je bežné, že ak je nával, predaj lístkov chvíľu trvá. Šomranie, či nervózne napomínanie vpredu stojacich je nemiestne a neslušné. Ak sa chceme vyhnúť dlhšiemu čakaniu, je lepšie si radšej kúpiť permanentku, alebo prísť skôr, kým lyžiarske stredisko nepraská vo švíkoch.
Ak lyže nesieme na ramene, mali by sme sa presvedčiť, či sa nimi práve nechystáme niekomu rozbiť nos, či vypichnúť oko. Lyže, či snowboard si obúvame na miestach, kde nebudeme blokovať prejazd ostatných na vlek, lanovku, či do bufetu a reštaurácie.
NA VLEKU, ČI LANOVKE NEZDRŽIAVAME OSTATNÝCH
Pri vjazde na vlek zbytočne nezdržiavame ostatných a ak máme chuť debatovať, či čakať na kamarátov a rodinu, môžeme to spraviť napríklad v bufete, či niekde inde. Predbiehanie, či tlačenie sa na druhých lyžiarov je cez čiaru. Pri čakaní by sme mali byť obozretní, aby sme palicami, či lyžami neohrozovali ostatných. Nefajčíme! Smrad z dymu cigariet pri pohľade na krásne hory asi málokto ocení.
Ak aj napriek zimnému „outfitu“ rozoznáme ženu, či staršieho človeka, môžeme im prepustiť miesto v rade a zablysnúť sa vyberaným správaním.
Ak už sme na pome, či kotve, dodržiavame stopu, aby sme zbytočným manévrovaním či slalomovou jazdou neohrozili za nami vlečúcich sa lyžiarov. Na sedačke, či v kabínkovej lanovke sa správame slušne, zbytočne nevykrikujeme, ani sa nesprávame ako teenager na prvom žúre.
Na konci lanovky, či na výstupnej stanici čo najskôr vystúpime a neblokujeme výstup nasledujúcich lyžiarov úpravou výstroja, či uťahovaním praciek na lyžiarkach. Hore na svahu sa každý rád pokochá scenériou okolitej zimnej prírody, no prvú selfie si spravme radšej až o kúsok ďalej. Ak chceme počkať priateľov, či rodinu, urobme tak na bezpečnom mieste a nie hneď pri výjazde z vleku, či v dráhe jazdy ostatných lyžiarov.
NA SVAHU BEZPEČNE A AKO DŽENTLMENI
Na svahu, či už ide o miernu zelenú zjazdovku so sklonom do 15 %, alebo čiernu so strmým sklonom nad 40 %, sa vždy správame ohľaduplne a dávame pozor na seba i bezpečnosť iných. Nikomu sa snáď nepáči, ak ho iný lyžiar, či snowboardista ohrozuje drzou a rýchlou jazdou v tesnej blízkosti, či prudko zastaví tesne pod vami!
Slabší lyžiari by mali jazdiť radšej na zelenej, či modrej zjazdovke. Tí superrýchli dokonalí „pretekári“ zase na červenej a čiernej. Ak už ale lyžujete s menšími skúsenosťami na náročnejšom svahu, zdržiavajte sa radšej na okraji, či v spodnej časti svahu pri detskom (kratšom) vleku.
Aj na lyžiach môžeme byť za dámu, či džentlmena. Jazdíme s dostatočným odstupom od iných lyžiarov. Nemali by sme prudko meniť tempo ani veľkosť oblúkov. Zastaviť by sme mali len na kraji zjazdovky, aj to až po tom, ako sa presvedčíme, či niekomu nebudeme prekážať.
Dodržiavame pokyny z tabúľ a piktogramov na trati. Jazdiť mimo vyznačenej zjazdovky je nebezpečné a na mnohých miestach i zakázané. Ak niekto spadne, či mu ujde lyža, mali by sme mu pomôcť, prípadne, ak ide o úraz, zavolať čo najskôr odbornú pomoc záchranárov.
Psov, mačky a inú domácu zver si na zjazdovku nevodíme. Rovnako i sánky a boby na lyžiarsku zjazdovku nepatria, len na určené plochy. A samozrejme bez lyží, či snowboardu sa po zjazdovke nepohybujeme.
Na konci zjazdovky nebrzdíme prudko až pred stojacimi lyžiarmi, ale spomaľujeme tak, aby sme ich svojou jazdou neohrozili, ani nezasypali snehom.
OBČERSTVENIE V BUFETE A REŠTAURÁCII
Ak sa chceme občerstviť v bufete na svahu, lyže si odkladáme do stojanov, prípadne necháme v snehu na mieste, kde nebudú zavadzať ostatným.
Pred vstupom do interiéru reštaurácie sa presvedčíme, či môžeme vojsť obutí v lyžiarkach. Mnohé hotely, či penzióny priamo pri svahu majú odkladací priestor na lyže a palice vonku, iné lyžiarne vnútri. Ak si odkladáme lyže, snowboard a palice do stojana, robíme to citlivo a s ohľadom na ostatné uložené lyže, aby nespadli.
Lyžovanie pod vplyvom alkoholu, či iných omamných látok si radšej odpustite. Ak máte chuť popíjať, môžeme to robiť v bezpečí reštauračného zariadenia a radšej až po poslednej jazde.
Ak si predsa chceme dať troška alkoholu z „ploskačky“ na svahu, či poldeci v miestom bufete, dobre, ale mali by sme poznať svoju mieru a schopnosť bezpečne a ohľaduplne sa lyžovať a udržať na uzde aj svoje správanie k ostatným.
A na záver? Nezabudnite sa usmievať. Veď lyžovanie je zábava!
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)
Aj Nové Štrbské Pleso sme si zdevastovali sami. Najmä odborári a robotníci