EXKLUZÍVNE: Mestu daroval unikátne dielo za milióny, Strom Oslo
Nórsko je, rovnako ako iné Škandinávske štáty, krajinou, kde najbohatší ľudia nie sú politici, ale podnikatelia, prípadne aristokracia. V krajine, kde je korupcia minimálna, ak vôbec, a najbohatší podnikatelia mnohé obyvateľom darujú len tak, pre dobrý pocit. A je jedno, koľko miliónov to stojí.
Napríklad, istý majiteľ veľkej siete hypermarketov, vybudoval po celom Nórsku sieť malých domčekov, do ktorých môže prísť ktokoľvek a kedykoľvek. Domčeky nikto nezamyká. Má to iba dve podmienky. Ubytovanie si musíte nahlásiť dopredu a „domček“ zanechať v takom stave tak, ako ste ho našli. To je všetko, zadarmo.
No a naposledy dostalo hlavné mesto Nórska Oslo od nórskeho podnikateľa výnimočný exkluzívny dar a obrovskú vzácnosť. Nóri sú vo všeobecnosti milovníci nielen prírody, ale aj kultúry. Však dodnes v Národnom múzeu vystavujú slávny obraz Muncha Vreskot. Najznámejšiu verziu vystavovali v roku 1893 na výstave Muncha v Berlíne. Kúpil ju nórsky priemyselník a umelec Olaf Schou, ktorý dielo následne v roku 1910 DAROVAL nórskemu Národnému múzeu.
Najnovšiu modernú umeleckú vzácnosť Strom Oslo vidieť už zďaleka, keď prichádzate po diaľnici do mesta.
Pozornosť obyvateľov a turistov púta ako magnet. Pozerať sa na niečo, čo vás prenesie do fiktívneho Avataru je zážitkom na celý život.
Pekne nenápadne, nevtieravo, zato mimoriadne intenzívne pod stromom preciťujete pocity, ktoré nikde inde na svete nemôžete zažiť a precítiť. V sekunde sa stávate akýmsi Avatarom a sa vám z toľkej krásy zatočí pod stromom hlava.
Úžasný rozsvietený strom hrá všetkými farbami a navodzuje pocit absolútneho pokoja až duševnej krásy. V dnešnej dobe stresu niečo nevídané. Aj túto krásu dostali obyvatelia mesta Oslo do daru od miestneho obyvateľa a podnikateľa zadarmo.
Jedinečná umelecká inštaláciu stromu sa v Oslo rozsvietila 1. decembra 2019. Najbližších päť rokov bude všetky náklady s týmto stromom, ktorého hodnotu odhadujú na 25 miliónov nórskych korún (2,5 mil. eur) hradiť darca, podnikateľ Stein Erik Hagen . Radosť aj turistom bude robiť najmenej päť rokov, počas ktorých mesto za údržbu stromu nemusí zaplatiť ani korunu.
Pre Strom Oslo vybrali miesto v prístave, neďaleko poslednej najmodernejšej výstavby. Vysoký je 14 metrov, široký 12 metrov a nepretržite na ňom svieti 125 tisíc let svetiel v celej farebnej škále, aké si len viete predstaviť, a možno ani neviete. Celý strom riadi počítač a v pravidelných intervaloch potichučky mení farby od výmyslu sveta.
„Verím, že strom bude vzrušujúcim miestom pre stretnutia a bude robiť radosť mnohým,“ povedal podnikateľ Stein Erik Hagen pre Norway Today, ktorý toto umelecké dielo zakúpil v USA. Práve on aj plne pokrýva päťročné náklady spojené nielen s nákupom, ale aj prepravou, inštaláciou, prevádzkou a starostlivosťou o toto vzácne umelecké dielo.
Strom môžete vo dne v noci obdivovať vo Filipstade v rámci dohody s prístavom a mestom Oslo. Strom osvetľuje posledné úpravy nového Trettenparku, ktorý mesto plánuje slávnostne uviesť do prevádzky na jar tohto roka. A verte, bude sa na čo pozerať. V Oslo platí totiž to isté ako v Monaku, tu nič nie je nemožné.
Strom Oslo už z diaľky reprezentuje hlavné hodnoty mesta. Lásku k lesu, prírode a životnému prostrediu.
„Som veľmi potešený, že bude stáť práve v Trettenparku a osvetľovať priestor, kde sa budú mnohí domáci aj zahraničný návštevníci stretávať,“ povedal pri odovzdaní stromu Hagen, ktorý svietiaci strom kúpil ešte v roku 2017. Rovno ako dar obyvateľom mesta.
Starosta mesta Raymond Johansen pre Norway Today povedal, že mu nesmierne ďakuje za všetkých obyvateľov Osla. Verí, že táto umelecká inštalácia pomôže identifikovať novú časť mesta. Filipstade je totiž aktuálne najrozvíjajúcejšou novou štvrťou hlavného mesta Nórska.
„Umenie nás v Oslo všetkých spája a sme šťastní, že môžeme toto skvelé dielo vystavovať aj verejne. Naozaj som veľmi šťastný a ďakujem Steinovi Erikovi Hagenovi, že za nami prišiel s tou myšlienkou. Zdieľa s nami umelecké cítenie, ktoré sme tak mohli ponúknuť všetkým návštevníkom a obyvateľom mesta. Som si istý, že to bude pre mesto naozaj veľká atrakcia,“ povedal pri otváracom ceremoniály pre denník Norway Today starosta mesta Raymond Johansen.
Strom v Oslo vytvorila americká dizajnová spoločnosť Symmetri Labs, ktorá ho ale musela prispôsobiť drsným nórskym poveternostným podmienkam. Zvládnuť musí aj nórsky vietor, mráz a sneh od Severného mora pri nórskych Fjordoch.
Strom Oslo vytvoril výtvarník Alexander Green, ktorý jeho prvú verziu prezentoval na festivale Burning Man 2017.
Festival patrí medzi najikonickejšie na svete. Pravidelne ho navštevuje viac ako 64 tisíc návštevníkov, ktorí vytvoria svoju vlastnú verziu mesta priamo v srdci púšte Nevada, takzvané Black Rock City. Tento festival so svojim „mestom“ je doslova fenoménom pre priaznivcov naozaj špecifických umeleckých výtvorov.
Originálny názov stromu bol Tree of Ténéré a poukazoval na osamotený strom v strede púšte, ktorý slúžil ako dôležitý stretávací bod pre karavany križujúce Saharu.