Huslistka z Osvienčimu zachránila mnoho životov
Príbeh Almy Rosé inšpiroval mnohých. Aj mladú autorku Ellie Midwoodovú, ktorá napísala krásnu knihu Huslistka z Osvienčimu.
Alma bola neuveriteľne inšpiratívna žena, odvážna a obetavá. Zachránila mnohé životy a priniesla nádej iným…
„Počas písania som sa zo všetkých síl snažila držať skutočných historických faktov týkajúcich sa života – a smrti – Almy Rosé a dovolila som si trochu tvorivosti len kvôli čo najlepšiemu čitateľskému zážitku,“ priznáva autorka.
Osvienčim, 1943.
V Osvienčime je každý deň bojom o prežitie. Alma je väzeň č. 50381. Spolu s tisíckami ďalších väzňov je odtrhnutá od svojich milovaných a uväznená v bludisku ohradenom ostnatým drôtom. Ešte pred vojnou bola váženou huslistkou, ktorej vystúpenia očarili množstvo divákov. Keď však nacisti obsadili Európu, nik ju nedokázal zachrániť.
Keď vedúca ženského tábora poverila Almu za dirigentku orchestra, ktorý vystupoval pre väzňov ako aj pre najvyššie postavených nacistov, Alma rázne odmietla so slovami: „Môžu ma zabiť, no hrať ma neprinútia“.
Vzápätí si však uvedomila silu, ktorú táto pozícia ponúka: môže zabezpečiť vyhladovaným dievčatám porcie navyše, a tak ich zachrániť pred smrťou.
Takto Alma stretáva Miklósa, nadaného pianistu. Obklopení beznádejou nachádzajú šťastie v spoločných skúškach, tajných lístočkoch a koncertoch, ktoré predvádzajú bok po boku, dúfajúc, že tá nočná mora sa raz skončí.
Môže v takomto beznádejnom mieste ich láska prežiť?
Huslistka z Osvienčimu je dojímavý, srdcervúci, no krásny príbeh. Dokazuje, že aj v najtemnejších časoch môže vzniknúť láska a dať vám dôvod, prečo žiť…
Príbeh je inšpirovaný skutočnou, nezabudnuteľnou Almou Rosé. Bola jednou z najodvážnejších a najinšpiratívnejších hrdiniek histórie. Almina statočnosť zachránila nespočetné množstvo životov a priniesla nádej tým, ktorí zabudli, čo toto slovo znamená.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)