Hydratácia z pohľadu gastroenterológa: 12 pohárov vody denne. Aj pred a počas jedla
Príjem vody ovplyvňuje nielen celkový pocit pohody, ale vie významne ovplyvniť aj naše zdravie. Naše telo získava vodu z tráviaceho traktu a to najmä vstrebávaním z tenkého čreva. Prevažne sa tak deje v horných častiach, čiže z dvanástnika a lačníka, následne sa voda dostane do krvného obehu.
Zvyšné, malé množstvo vody, dokáže naše telo vytvoriť pri procesoch, pri ktorých metabolizuje určité živiny. Iba 100-200 ml prijatej tekutiny sa nevstrebe v našej trubici a vylúči sa stolicou. Voda okrem iných zdraviu prospešných benefitov v rámci gastroenterológie vie pomôcť pri trávení jedla a teda aj pri trávení živín.
Voda počas jedla? Áno!
Na úvod tejto opäť trochu obsiahlejšej témy, mi dovoľte začať netradične a to odpoveďou na otázky, ktoré dostávam hádam neustále. Odpoveď je 2x áno. Naozaj sa netreba obávať, že voda zriedi tráviace šťavy a áno, naozaj nie je pitie počas jedla zlé pre trávenie.
Pitie vody pred jedlom vôbec neškodí, naopak je dokázaný jej vplyv na chudnutie, nakoľko voda viac naplní objem žalúdka a vedie tak k pocitu sýtosti. Príjem adekvátneho množstva vody nám pomáha aj regulovať pohyby čreva, jej pitie je prevenciou zápchy. Ako som už spomínal, voda pomáha aj pri trávení živín v tráviacej trubici, v spolupráci so žalúdočnými šťavami a enzýmami. A čo je veľmi podstatné, ešte predtým, ako pristúpime k testovaniu črevného zdravia na gastroenterologických ambulanciách, je veľmi dôležité si ozrejmiť, aký má každý jeden pacient pitný režim.
Voda ako zabudnutá živina
Už som to síce písal, ale pre istotu ešte raz. Pre mňa je voda doslova zabudnutá živina, čo je aj dôvod prečo som sa rozhodol o nej obšírnejšie nielen písať. Rovnako je to pre mňa aj dôvod, prečo som sa zapojil do jedného veľmi zaujímavého výskumu, o ktorom si povieme, keď dozrie čas.
Zatiaľ sa poriadne napite a môžeme začať…
Takže áno, voda je živina. Na jednej strane je síce pravda, že naše telo si pri metabolizme jedla vie vytvoriť malé množstvo vody, ale neodškriepiteľným faktom ostáva skutočnosť, že bez vody nevieme prežiť. Vodu potrebujeme piť, aby sme prežili. Pre toto všetko je voda živinou, lebo ak ju neprijmeme, môžeme za pár dní zomrieť. Pri zachovanom príjme vody, teda bez príjmu jedla a iba pri pití tekutín, vieme prežiť až 40-65 dní, ale bez vody prežijeme maximálne týždeň. Čiže, voda je jednoznačne potrebná pre naše žitie, zdravie i keď nemá žiadne kalórie v porovnaní s ostatnými živinami.
Prečo na vodu zabúdame?
Prečo sa na teda na vodu toľko nemyslí? Veď si zasluhuje minimálne rovnaký priestor, ako dostávajú ostatné živiny. Je tomu pravdepodobne preto, že voda je pre nás ako kyslík. Máme k nej všade prístup, môžeme ju piť kedy chceme, koľko chceme a tu je pravdepodobne aj základný problém, prečo ju považujeme za samozrejmosť a hovoríme o nej omnoho menej ako si zaslúži.
Vidieť to aj v diétnych odporučeniach, pretože niektoré diétne odporučenia o vode vôbec nehovoria a iba poniektoré na ňu nezabúdajú a dávajú aj konkrétne rady. Mimochodom, prvé odporučenia ohľadom príjmu vody boli publikované až v roku 2004.
12 pohárov denne
Podľa U.S. National Academies of Sciences, Engineering and Medicine by malo byť normou pre dospelého muža pitie 3,7 l vody denne a 2,7 l denne pre dospelú ženu. Toto je ale odporučený celkový prijatý objem vody. Čiže norma hovorí o každej prijatej vode, aj o vode prijatej vo forme jedla (ovocie, zelenina, ryža, chlieb, cestoviny…).
Ak sa odoberie voda prijatá z iných zdrojov, hovoríme o odporučených 12 pohároch denne. Pričom objem 1 pohára je cca 230 ml, čiže za deň sa odporúča príjem cca 2800 ml vody pre dospelého muža a 8 pohárov pre dospelú ženu – cca 1900 ml. Toto sú takzvané referenčné hodnoty, ktoré ak sa dodržiavajú nemal by byť človek dehydratovaný. V diétnych odporučeniach neexistuje horný limit, teda nehovoria o tom, koľko je odporúčané maximálne množstvo vody vypiť za deň. Na druhej strane si treba uvedomiť, že odporučené množstvo príjmu vody závisí od viacerých činiteľov, ako je napríklad veľkosť tela, životný štýl, teda hlavne pohyb… Inými slovami: veľa vonkajších a aj vnútorných činiteľov vie ovplyvniť potrebu vody.
Taktiež je ale treba podotknúť, že odporúčania stanovujúce minimálny príjem vody sú stanovené bez vedeckých základov. Stanovili sa iba pozorovaním ľudí a ich priemerného príjmu vody. Tieto odporúčania si potom (ako to už u ľudí býva zvykom) upravili ľudia podľa seba a povedali si, že pitie hocijakej tekutiny je dostačujúce. Čím si s kľudným svedomím „požehnali“ príjem sladených nápojov, alkoholických nápojov…
Pokračovanie nabudúce…
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)