Jarná únava nie je choroba, dajte si jablká, mrkvu alebo kaleráb

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Únava a nedostatok energie, vyčerpanosť po psychickej či fyzickej stránke. Aj to je jarná únava. Fyziologička z Univerzity Komenského Katarína Babinská upozorňuje, že na jar je potrebné doplniť chýbajúce vitamíny a pohyb.

Jarná únava nie je choroba, no dokáže nepríjemne skomplikovať život. S jej nepríjemnými príznakmi sa stretne až 50 – 70 % ľudí. Ako môžeme proti nej bojovať?

V prvom rade by sme sa mali zdravo a pestro stravovať a konzumovať výživovo hodnotné potraviny bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a fytochemikálie. Ovocie a zelenina v rôznej podobe by mali byť súčasťou každého denného pokrmu, pričom hodnotné sú aj „obyčajné“ druhy, akými sú jablká, mrkva alebo kaleráb.

Voda

V zdravej strave by nemali chýbať celozrnné obilninové výrobky, rastlinné oleje, orechy a zabúdať by sme nemali ani na zelené vňate, strukoviny či kyslomliečne výrobky.

„Nesmierne dôležitý je správny pitný režim, nedostatok tekutín iba zhorší prejavy jarnej únavy. Ľudské telo denne stráca 1,5 – 2 l tekutín, ktoré treba nahradiť. Ideálnym nápojom je voda či stolové minerálne vody. Ovocné a bylinkové čaje vzpružia svojimi povzbudzujúcimi účinkami, ovocné a zeleninové smoothie nápoje zasa ponúkajú vitamíny a minerálne látky,“ uvádza Katarína Babinská.

Ďalším nemenej dôležitým účinným prostriedkom, ktorý pomáha bojovať proti jarnej únave, je pohyb.

Nikto nevie prečo

Nemusíme pritom podávať vysoko intenzívne výkony, dôležitejšie je, aby sme sa pohybovali pravidelne, podľa možnosti každý deň a na čerstvom vzduchu, no zároveň by sme si mali dopriať aj dostatok spánku a odpočinku. Účinným prostriedkom je otužovanie alebo sauna, veľmi príjemným a efektívnym je relax v podobe jogy.

Príčiny jarnej únavy nie sú doteraz známe.

„Úlohu hrá meniaca sa dĺžka dňa, predpokladá sa aj spolupôsobenie častých výkyvov počasia, príznačných pre jarné obdobie. Svoj podiel však má aj životospráva. V zime konzumujeme sýtejšie pokrmy, naopak, pomenej čerstvého ovocia a zeleniny. V nepriaznivom zimnom počasí je menej i pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu. Zima je tiež obdobím, keď na nás častejšie útočia choroby. Oslabený organizmus sa potom ťažšie vyrovnáva so zmenami počasia,“ vysvetľuje odborníčka na výživu z Lekárskej fakulty UK.

Ak sa chceme účinnejšie brániť proti jarnej únave, správnu životosprávu by sme mali dodržiavať nielen na jar, ale po celý rok. Upozornila na staré známe odborníčka.

Pálházy: „Prehnaný optimizmus sa môže skončiť depresiou!“