Je najlepší čas zmeniť prácu. V lete konkurencia klesá
- Stolička sa už zahrieva, čakajte v talent poole
- Podovolenkové blues pri mori nechytíte, ibaže…
- Zažiarte ako slnko nad Malorkou
- Popracujte na tom, čím chcete oslniť
Akonáhle stúpnu teploty, firmy začínajú plánovať rozpis dovoleniek. Práce je cez leto o niečo menej a všetci sú naladení na oddych. Presne v tomto období platí, že šťastie praje pripraveným.
Zmena zamestnania pred letom sa nemusí udiať tak rýchlo, ako by ste si priali. Pokiaľ ale práve pred odchodom na dovolenku uvažujete, či počkať na zmenu práce do konca roka, alebo pustiť starú prácu k vode ešte pred vyvrcholením augustových horúčav, vedzte, že nasledujúce týždne sú ideálnym obdobím na to začať s plánovaním nového režimu.
Nielen na strane zamestnávateľov, ale aj na strane uchádzačov o prácu sú počty nižšie, než v prvej polovici roka. Letné obdobie je zásadnou sezónou, ktorá okrem dovoleniek znamená prípravy na druhý polrok. Po dvojmesačnom reštarte prichádzajú firmy s novými riešeniami, zmenami v riadení a čerstvými nápadmi. Tomu však predchádza pokles produktivity spôsobený vysokými teplotami, úvahami o dovolenkách a neprítomnosťou kolegov.
Podovolenkové blues pri mori nechytíte, ibaže…
Pre niektorých je odchod na letnú dovolenku príležitosťou vypnúť. Iní si letnú dovolenku spájajú s rodičovskou či materskou a snažia sa získať čo najviac voľna v prospech oddychu. A sú aj takí, ktorí si ju zamieňajú s hush tripmi. Nech už patríte do ktorejkoľvek kategórie, ak sa už tiež neviete dočkať odchodu na dovolenku, pozor na to, čo to v skutočnosti vypovedá o vašom zamestnaní. Letné dovolenky napokon u väčšiny z nás netrvajú celé leto a tak sa po návrate do zamestnania zvykne dostaviť aj takzvané podovolenkové blues.
Stav, kedy sa nám cnie po bezstarostných dňoch a uvedomujeme si, že sa v práci necítime celkom šťastne, môže byť znamením, že je pre nás zamestnanie toxické. Príčiny môžu byť rôzne – počnúc preťažením, stratou motivácie, neuspokojivým platom až po nevyhovujúci pracovný kolektív alebo zlú klientelu. Takéto pocity však nemusia byť len reakciou na krátku dovolenku a v prípade, že vám práca prestane dávať zmysel, môžete dospieť až k rozhodnutiu zmeniť zamestnanie.
Stolička sa už zahrieva, čakajte v talent poole
Vaše pocity nie sú ojedinelé. Nie je napokon náhodou, že najviac pracovných ponúk pribúda na Slovensku medzi májom a júnom. Oplatí sa dodať aj to, že výpovedná lehota býva spravidla dva mesiace, a to v prípade, že ste strávili u zamestnávateľa menej ako päť rokov. O jeden mesiac dlhšia je výpovedná lehota po presiahnutí doby piatich rokov. Prečo spomíname dĺžku výpovednej lehoty?
Pracovníci, ktorí od druhého polroka mienia pôsobiť na inom mieste, zahrievajú počas leta stoličky tým, ktorí ich na postoch nahradia. Pre náborárov to znamená, že majú v lete čas na to, aby uvoľnené pozície obsadili buď niektorými z kandidátov v talent poole, alebo sa pracovnými pohovormi smeli zaoberať až po dovolenke. Ak patríte medzi tých, ktorí v tomto období hľadajú prácu, máte pritom výhodnú príležitosť dostať sa do talent poolu v predstihu a súčasne preobsadiť miesto skôr, než sa naň po zverejnení pracovnej ponuky prihlásia ďalší záujemcovia.
Zažiarte ako slnko nad Malorkou
Leto, ako môžete vidieť, je vďačným obdobím na sledovanie jedinečných príležitostí.
Viac sa dočítate v článku Na zmenu zamestnania je ideálny čas pred letnými prázdninami, konkurencia počas hlavnej sezóny klesá na [pracuj.sk]