Jeho Kráľovská výsosť Filip – vznešený vtipkár s veľkým srdcom

Dalito.sk/Bývalý hovorca prezidenta Marek Trubač sa víta s anglickou kráľovnou Alžbetou II. (vľavo) Princ Philip Mountbatten, vedľa manželky prezidenta SR Silvia Gašparovičová, po ľavici kráľovnej prezident SR Ivan Gašparovič/foto: Marián Garaj/KP SR

Bol sychravý október 2008. Na Hodžovom námestí v Bratislave postávali stovky nedočkavých ľudí a desiatky policajtov sa snažili uchrániť kovové zábrany pred zrútením. Prezident Ivan Gašparovič s manželkou práve dostal pokyn, že je čas zísť dole na predné nádvorie Prezidentského paláca.

Deň „D“ bol konečne tu! Takmer dva roky príprav azda najvýznamnejšej zahraničnej návštevy v novodobej histórii Slovenska sa skončili. Bol čas privítať kráľovnú! Fanfáry prezidentských trubačov oznamovali jej príchod. Krojovaný pár s chlebom a soľou čakal, kým najdlhšie vládnuca panovníčka sveta vystúpi z britského tereniaku.

Privítanie Jej Veličenstva Alžbety II./Koller/Kancelária prezidenta SR

Spolu s 82-ročnou Alžbetou II. prišiel aj jej o päť rokov starší manžel, vojvoda z Edinburghu, princ Filip. Najbližší priateľ aj dôverník britskej panovníčky Alžbety II.

Princove tri kroky vzad

Po úvodnom zvítaní so slovenským prezidentským párom sa kráľovskí hostia postavili čelom k čestnej jednotke a zazneli štátne hymny. Keď začali hrať tú britskú „God Save The Queen“, Jeho Kráľovská výsosť, princ Filip pomaly cúvol tri kroky vzad. Keď ho na to kráľovský ceremoniár posunul na „líniu“ ku kráľovnej a prezidentskému páru. Cúvol opäť a to zopakoval ešte pár krát…

Tento šarmantný 87-ročný muž vyžaroval obrovskou charizmou a svoj vtedy už vyše šesťdesiatročný údel „prvého pána“ vyvažoval svojským humorom a vtipkovaním. Už pri prvých rozhovoroch v Grasalkovičovom paláci prejavil znalosť slovenskej a rakúsko-uhorskej histórie. Zaujal ho aj fakt, že časť dejín rakúsko-uhorskej monarchie sa odohrávala v Bratislave, korunovačnom meste kráľov. Vo vyše 250-ročnom sídle grófa Antona Grasalkoviča, poradcu cisárovnej Márie Terézie, kde od roku 1996 sídlia slovenskí prezidenti obdivoval portréty rakúsko-uhorskej panovníčky i jej manžela Františka I. Lotrinského.

Dary v Prijímacom salóne Prezidentského paláca/foto: Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Fujara ako zbraň

Keď mu prezident daroval encyklopédiu Slovenska, potešil sa, že tento titul mu obohatí zbierku vyše 11-tisíc kníh v jeho Windsorskej knižnici. A keď v Prijímacom salóne uvidel na stolíku pripravený ďalší dar – fujaru, opýtal sa, či ten predmet je určený na bitie, či obranu. Hostiteľ Ivan Gašparovič v tej chvíli neváhal a „čudný predmet“ zdobený cifrovanými ľudovými vzormi chytil do rúk a vylúdil zopár typických farbistých tónov. Ten údiv, úžas a pohľad v očiach Jej Veličenstva aj Jeho Kráľovskej výsosti si zapamätám do smrti! Odvtedy je v zbierke kráľovskej rodiny Windsorovcov aj kúsok Slovenska zapísaný v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO.

Prezident SR Ivan Gašparovič zahral na fujare. Kráľovský pár bol nadšený/Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Ten náklad na chrbte sú „atrapy“

Čo by to bolo za návštevu Slovenska bez výletu do jeho majestátnych Tatier. Na druhý deň návštevy sme kráľovský pár privítali v Starom Smokovci, Poprade a v Spišskej Sobote. Pri pešej prechádzke na Hrebienku vzácnu návštevu čakali stovky zvedavcov i domáci športovci, lyžiari, chatári a horskí nosiči. Tí poslední zaujali princa Filipa natoľko, že verný svojmu zmyslu pre humor sa opýtal, či ten náklad na chrbte sú „atrapy“ ?.

Na Hrebienku vzácnu návštevu čakali stovky zvedavcov/foto: Ján Koller/Kancelária prezidenta SR

„Where is the Duke?”

V ten októbrový deň bola v Tatrách hmla a končiare našich majestátnych veľhôr sa nechceli našim hosťom odhaliť. Akoby zázrakom v závere pri odhaľovaní pamätnej tabule sa slnko predsa len ukázalo a zahmlená opona oblakov sa nad nami roztvorila. Vtedy sa kráľovná Alžbeta II. chcela odfotiť s nádherným pozadím so Slavkovským štítom. Lenže princ Filip, ako obvykle, sa niekam stratil. „Where is the Duke? We would like to take a picture!“ (Kde je vojvoda, radi by sme sa odfotili!) – povedala obzerajúc sa vôkol seba.

„Where is the Duke?”/foto: Ján Koller/Kancelária prezidenta SR

Tak som rýchlo vybehol z hlúčika ľudí, kde sme stáli aj s prezidentom a dole chodníkom asi 20 metrov, som si všimol stáť a kochať sa prírodou osamoteného vojvodu z Edinburghu. Podišiel som k nemu a povedal, že Jej Veličenstvo sa chce fotografovať so scenériou Tatier. On opäť s tým svojím šarmantným humorom na to vyriekol túto vetu: „Why they want to take a picture with me? I didn´t change since last night!“ (Prečo sa chcú so mnou znova fotiť, veď som sa od včera nezmenil?). Nakoniec som ho však presvedčil a fotografiu s na chvíľu odhaleným nebom nad Slavkovským štítom stihol.

Spoločná fotografia manželských párov na poslednú chvíľu/foto: Ján Koller/Kancelária prezidenta SR

Rebel kráľovskej rodiny

Manžel anglickej kráľovnej Alžbety II. Philip Mountbatten bol možno až príliš priamy a prostoreký. Niektorí ho pre jeho výbušnosť a svojský humor považovali za rebela kráľovskej rodiny. No ľudia z blízkeho prostredia rodiny potvrdili, že bol v skutočnosti veľkou oporou svojej slávnejšej manželky a britskej panovníčky. Miloval históriu, umenie a pólo. Tento plukovník granátovej gardy sa naplno odovzdal do služieb koruny, pre Britániu i pre svoju rodinu. Narodil sa na ostrove Korfu do gréckej kráľovskej rodiny, ktorá musela žiť už od jeho prvého roku života v exile. Jeho stará mama bola vnučkou britskej kráľovnej Viktórie a preto boli so svojou manželkou Alžbetou II. dokonca vzdialení bratranci. 

Počas slávnostného banketu na počesť britskej kráľovnej Alžbety II./foto: Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Princ Filip, vojvoda z Edinburghu odišiel v úctihodnom veku nedožitých takmer 100-rokov. Do takmer posledných chvíľ života slúžil svojmu ľudu, plnil si svoje kráľovské povinnosti a hlavne miloval svoju rodinu. V sobotu 17. apríla 2021 sa s ním v úzkom kruhu 30 ľudí rozlúči len najbližšia rodina. Princ Filip si neželal štátny pohreb a preto jeho obrad bude len vojenský s kráľovskými poctami. Rakva s jeho telom bude uložená v krypte gotickej kaplnky Sv. Juraja na zámku Windsor. Nie však natrvalo. Po smrti svojej manželky kráľovnej Alžbety II. jeho pozostatky spočinú v kráľovskej hrobke kaplnky Juraja VI., otca súčasnej britskej panovníčky.

Poznal som ho len krátko. Dva dni. No jeho šarm, noblesu a charizmu, ktorá z neho vyžarovala si pamätám dodnes. Princ Filip, odpočívajte v pokoji!

Pozdrav Jej Výsosti Alžbety II. s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom pred slávnostným banketom okoloidúcim/foto: Počas slávnostného banketu na počesť britskej kráľovnej Alžbety II./foto: Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)