Keď redaktori nesmú vyjadriť osobný názor. Ani pri protestoch
Otvorený list redaktorov spravodajstva RTVS o nepriateľskej atmosfére a nedôvere voči ich nadriadeným a následná reakcia vedenia RTVS naň rozprúdila diskusiu o kvalite, objektivite a profesionálnej úrovni verejnoprávneho spravodajstva.
V spravodajskom tíme STV, neskôr RTVS, som ako redaktorka, moderátorka a editorka pôsobila 17 rokov a ako externý pedagóg som na VŠ prednášala audiovizuálnu tvorbu – konkrétne spravodajstvo a publicistiku.
So študentmi sme pri téme verejnoprávneho spravodajstva diskutovali najmä o objektivite, vyváženosti a spracovaní spravodajských príspevkov. Keďže som chcela, aby našli pozitívnu inšpiráciu, zamerali sme sa predovšetkým na správy zahraničných verejnoprávnych médií.
Značkou vysokej spravodajskej profesionality a objektivity je viac ako sto rokov britská vysielacia spoločnosť BBC.
Pri spracovaní správ sa nezameriava tak, ako u nás, na kritériá objektivity. Základnou požiadavkou BBC spravodajstva je správnosť .
Správa musí byť presná a pravdivá. K takémuto spracovaniu je potrebný okrem znalosti novinárskeho remesla aj vyvážený prístup a nestrannosť.
Zjednodušene povedané: nezaujímať stanovisko, ale novinársky profesionálny odstup.
Redaktori a moderátori spravodajstva môžu uplatniť odborný postoj, ale nesmú vyjadriť osobný názor pri politických záležitostiach, politických sporoch a protestoch. Ich recipienti nesmú z programov a iných výstupov BBC rozpoznať osobné názory novinárov a moderátorov. ( zdroj: BBC, Editorial Guidelines ).
Novinári BBC sa pri spracovaní tém riadia aj metodickou príručkou , ktorá je zároveň etickým kódexom.
Dokument „ Editorial Guidelines“, má vyše dvesto strán a každých päť rokov sa dopĺňa o nové smernice a pravidlá. Sú v ňom jasné, stručné a zrozumiteľné informácie ku všetkému, čo súvisí s novinárskou prácou.
Mojim študentom vždy odporúčam, aby do neho nahliadli. Je prístupný aj na internete.
http://downloads.bbc.co.uk/guidelines/editorialguidelines/pdfs/Editorial_Guidelines_in_full.pdf
Autorka Eva Koprena pracovala 17 rokov v STV/RTVS ako redaktorka, moderátorka, editorka a dramaturgička. Ako redaktorka zahraničného spravodajstva sa prioritne venovala najmä západnému Balkánu. Spolupracovala so spravodajskou stanicou CNN, pre ktorú pripravovala krátke publicistické reportáže o Slovensku. Je autorkou televízneho publicistického magazínu Slovensko v obrazoch. Venuje sa aj pedagogickej činnosti, externe prednáša audiovizuálnu tvorbu na VŠ.