Keď vás na dovolenke zatvorí na izbe Mallorca akné

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com
DALITO -

Akné je jedným z najčastejších chronických kožných ochorení. Typicky počas letných mesiacov na dovolenkách sa pleť mnohých ľudí zhoršuje. Intenzívne opaľovanie a dlhý pobyt na slnku môže najmä u mladých ľudí s mastnou pleťou spôsobiť vzniku kožného problému, známeho ako Mallorca akné.

Akné ako také, je ochorením vlasovo – mazovej jednotky, ktorá sa skladá zo samotného vlasu, vlasového folikulu, do ktorej ústi mazová žliazka. Ochorenie sa vyskytuje typicky v období puberty, kedy sa tvorí viac hormónov – androgénov, ktorých účinkom sa vytvára viac mazu.

Rovnako tak hormonálne zmeny počas tehotenstva a užívanie hormonálnej antikoncepcie ovplyvňujú mazotvorbu. Akné vzniká v dôsledku uzatvorenia vývodov mazových žliaz, z ktorej sa za normálnych okolností vylučuje olejovitá hmota – sebum.

V uzatvorenom vlasovom folikule sa množí baktéria Propionibacterium acnes. Tá spôsobuje hlboký zápal pokožky – akné. Vyskytuje sa typicky na tvári , krku, hrudníku a hornej časti chrbta, teda v miestach kde je rozmiestnených najviac mazových žliaz.

Typickým prejavom ochorenia sú uhry – komedóny. Sú to uzavreté biele uhríky, potom vzniká otvorený čierny komedón. Typické čierne sfarbenie („čierne bodky“) je spôsobené melanínom. Vyskytujú sa aj tzv. mikrouhry, ktoré vôbec nevidieť. Komedóny sa postupne zápalovo premieňajú , vznikajú papuly a pustuly, v ťažších prípadoch sa tvoria tuhé podkožné uzly s výrazným zápalom, ktoré sa bez liečby hoja jazvami.

Čo je to Mallorca akné

Mallorca akné (acne aestivalis) vzniká typicky v letných mesiacoch. Postihuje častejšie ženy vo veku 20-40 rokov, najmä tie, ktoré mali akné v puberte.

Pri nadmernom pobyte na slnku sa pokožka vystavuje pôsobeniu UVA žiareniu o vlnovej dĺžke 315-400 nm. Voľné radikály zo slnečného žiarenia reagujú s látkami obsiahnutými v kozmetických a opaľovacích prípravkoch. Ako zdroj reakcie sa tiež udáva aj nepatrné množstvo nafty v morskej vode v letoviskách. Povrchové vrstvy kože zhrubnú, čím sa upcháva vlasový vývod a vznikajú aknózne uhry.

Typickým prejavom je mnohopočetný výsev tzv. papúl – pupencov – ohraničených tuhých vyvýšenín na koži, ktoré sú matne červené, klenuté, tvrdé, s priemerom 2-4 mm. Vyskytujú sa najčastejšie v oblasti ramenného pletenca, chrbta a hrudníka. Môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov. Komedóny sa pri tomto type akné nevyskytujú. Papuly nezanechávajú jazvy.

Systémová liečba acne aestivalis v súčasnosti neexistuje. Na lokálnu liečbu sa používa tretionín – kyselina transretinová alebo benzoylperoxid. Tiež je vhodná kyselina azelaická či adapalén. Vhodné je kombinovať aspoň dve účinné látky.

Ako predchádzať Mallorca akné

  • opaľujte sa pomaly a postupne niekoľko týždňov pred samotnou dovolenkou
  • preventívne užívajte vitamín A, známy aj ako kožný vitamín, ktorý prispieva k zníženej reaktivite kože, aspoň mesiac pred plánovanou dovolenkou
  • vhodné sú krémy s obsahom antioxidantov – vitamínov E a C
  • zinok je výborným kožným minerálom – znižuje zápalové reakcie v koži a podporuje hormonálnu rovnováhu a odolnosť kože voči vzniku akné, vhodná je zinková masť
  • opaľujte sa ráno a poobede s prestávkou počas silného poludňajšieho žiarenia
  • používajte gély s vysokým UV faktorom

Ak vás postihne Mallorca akné priamo na dovolenke:

  • Vyhnite sa ďalšiemu slnečnému žiareniu, aj za cenu, že budete musieť zostať na hotelovej izbe, von vychádzajte len večer,
  • noste klobúk, dlhý rukáv a slnečné okuliare s filtrom,
  • na zapálenú pokožku výborne pôsobia obklady z čierneho alebo zeleného čaju,
  • osvedčeným receptom babičiek je kyslá smotana, vatový tampón namočený v čajovníkovom oleji zriedenom s vodou, či repíková masť.

Autor MUDr. Michal Scheibenreif pochádza z Nitry a je absolventom Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.