Kytica pre prezidentku. Sexizmus alebo gentlemanstvo

Dalito.sk/Prezidentka SR Zuzana Čaputová pozvala 2. marca 2020 na prvé povolebné rokovanie víťaza volieb Igora Matoviča z OĽaNO/foto: FB Zuzana Čaputová

Túto otázku si dnes kladie stále viac ľudí, keďže po voľbách si lídri politických strán na čele s víťazom Igorom Matovičom doslova podávajú kľučku na Prezidentskom paláci. Darovať kvet je najjednoduchší spôsob ako potešiť ženu. Je to prejav zdvorilosti, náklonnosti, ale aj úcty muža k žene. A naša pani prezidentka ňou nepochybne je.

Etiketa samotná nerieši, či je žena najvyššou ústavnou činitelkou, alebo obyčajnou smrteľníčkou.

KEDY KVETY ÁNO A KEDY NIE

Kvet, či kytica ženu vždy potešia. Nežnejšie pohlavie si zaslúži takýto prejav zdvorilosti od nás mužov. A to, aj keď sa pomaly dostávame do doby absolútnej „džender“ revolúcie, kedy pri snahe o odstraňovanie rodovej nerovnosti „vymazávame“ z našej DNA aj zvyky a tradície, ktoré stojí za to si uchovať.

Štandardným zvykom je kvety darovať pri nejakej príležitosti. Sviatku, jubileu, v deň narodenín, menín, či pri svadbe alebo promócii. To však neznamená, že muž nemôže ženu potešiť kvetom len tak preto, lebo dnes je streda…

Etiketa darovania kvetov odporúča používať do kytíc nepárne čísla v počte do 10 kusov. Od desať už môže byť ich počet aj párny. Samozrejme, ak chceme počtom kvetov konkrétne naznačiť nejaké číslo výročia sobáša a je párne, môžeme urobiť pri tejto symbolike výnimku a žene darovať napríklad aj 8 ruží. Inak sa párne počty kvetov do 10 kusov dávajú len zosnulým.

KVETY A DIPLOMATICKÝ PROTOKOL

Čo ak sa ale stane, že tá žena je najvyššou ústavnou činiteľkou a my sme jej papieroví „podriadení“. Aj keď diplomatický protokol rieši aj situáciu s výmenou darov, či odovzdávaním kvetov, okrem poznámky, že pred ich darovaním treba odstrániť baliaci papier alebo celofán, nič konkrétnejšie sa tam už nepíše.

Je teda darovanie kytice prezidentke prejavom protokolárnej úcty a slušnosti, alebo skôr „mačizmom“ (mužský šovinizmus, prejav nadradenosti muža, pozn. aut.), či dokonca prejavom sexizmu? Som síce tiež mužom, ale napriek tomu si myslím, že nie. Darovať kvet žene, nech aj prezidentke, nie je sexizmus!

JE PRIJATIE POLITIKA PREZIDENTKOU DÔVODOM NA DAROVANIE KYTICE?

Viem, že o tom mnohí polemizujú a v posledných dňoch mimoriadne častá penetrácia kvetinových darov v Prezidentskom paláci môže vyvolávať takéto pocity. Skôr by som sa však snažil do popredia vyzdvihnúť slovné spojenie „vhodná príležitosť“.

A tu už sa k pochybnostiam o „vhodnosti“ nosenia kytíc do paláca pridávam i ja. Ak sa Igor Matovič, ako víťaz volieb, po prvý raz stretne s prezidentkou republiky (ženou), nevidím nič sexistické a ani mačistické na tom, že prišiel s kyticou a úsmevom na tvári. A to, že tam prišli vzápätí aj lídri ďalších „víťazných“ strán rovnako s kyticou (Sulík a Kollár navštívili úradujúcu prezidentku prvýkrát), tiež ešte nemusí byť vnímané podobne, ale skôr, ako prejav slušnosti a zdvorilosti k žene prezidentke.

Ale ak pán Matovič príde v priebehu jedného týždňa aj po druhýkrát na audienciu s kyticou (prijatie poverenia zostaviť vládu), vtedy sa už patrí zbystriť pozornosť a spýtať sa, či má byť nosenie rezaných kvetov do paláca „úzusom“, alebo vtieravým klišé, ktoré si niektorí už môžu vykladať aj ako sexizmus.

KEDY JE TEDA „VHODNÁ PRÍLEŽITOSŤ“

Darovať kyticu prezidentke len tak, vo všedný deň, nie je až také samozrejmé, ako keby sme tak spravili svojej milovanej polovičke. Ak prichádzam riešiť bežné úradné povinnosti (politik a poslanec parlamentu je ústavným činiteľom, ale aj úradníkom), tak som prišiel pracovne a kyticu nosiť nebudem. Veď kto nosí svojej šéfke kvety len tak, v bežný deň, len pre to, lebo prišiel riešiť pracovné témy?

Ak by som ale dostal pozvanie do Prezidentského paláca v deň narodenín prezidentky, v deň jej menín, výročia inaugurácie, či príležitosti štátneho sviatku, tak by som kyticu so sebou ako dar už určite vzal. Je to elementárna slušnosť a zdvorilosť. Nič viac a nič menej!