Ladislav Kužela: Ako si stravou predĺžiť život (6. časť)

ilustračné foto: DEFotolia

Kto by toto všetko nechcel, priatelia, a pritom je to naozaj pomerne jednoduché. Tak ako sa už pár článkov venujem téme Programu zdravého životného štýlu, tak pri téme ostávam aj naďalej.  

VIAC SA DOŽIŤ, BYŤ ZDRAVŠÍ, VITÁLNEJŠÍ, MLADŠÍ…

Vedci zistili, že obmedzenie príjmu živočíšnych bielkovín znižuje hladiny bielkovinového enzýmu, ktorý sa nazýva TOR a ktorého zníženie TOR predlžuje život.  Ďalšia štúdia zistila, že rastlinná strava znižuje TOR, čím predlžuje život.

TOR riadi rast buniek a metabolizmus reakcií na živiny, rastové faktory, bunkovú energiu a stres. Rovnako reguluje ako rýchlo bunky rastú a množia sa. Výskum na myšiach ukázal, že tieto žili o 30 % dlhšie, ak im v strave nahradili živočíšne bielkoviny dobrými cukrami, teda rastlinnou stravou.

TOR reguluje naše bunky, čo im umožňuje v mladosti rýchlo rásť a množiť sa. Jeden vedec ho prirovnal k „rýchlemu autu bez bŕzd“. Bohužiaľ ale, to čo je dobré v jednej fáze nášho života, sa môže stať problémom v inej.

Ako starneme, potrebujeme aby TOR spomalil rýchlosť rastu našich buniek. Rakovina vzniká vtedy, keď dochádza k neobmedzenému rastu a množeniu buniek. Napríklad sa ukázalo, že hladiny TOR sú zvýšené pri rakovine prostaty a rakovine prsníka. Počas nášho detstva je TOR teda motorom rastu, no v dospelosti ho možno považovať za motor starnutia. Preto znižovanie TOR, jeho brzdenie, pomáha predchádzať chronickým ochoreniam a predčasnému starnutiu.

SPOMALIŤ TEMPO STARNUTIA VIEME AJ SAMI

V modernej dobe šli pokroky v oblasti verejného zdravia a medicíny naozaj obrovskou rýchlosťou vpred. Lepšia hygiena a antibiotiká, predĺžili životnosť väčšiny ľudí oveľa viac, ako tomu bolo v predchádzajúcich generáciách. Teraz, keď ľudia žijú oveľa dlhšie, je dôležité nájsť spôsoby, ako znížiť TOR a podporiť sirtuíny, aby sa spomalilo tempo starnutia.

Ako som písal v predchádzajúcich článkoch, obmedzenie príjmu živočíšnych bielkovín znižuje TOR. Rastliny, najmä zelenina, ako je brokolica a karfiol a ovocie, ako čučoriedky, či jahody inhibujú TOR. Rovnako aj nápoje ako zelený čaj a sójové mlieko, či koreniny, napríklad kurkuma. Jedna z aminokyselín, ktorá sa nachádza v bielkovine sa volá leucín, práve tá má obzvlášť silný vplyv na zvýšenie TOR. Nie je preto prekvapením, že leucín sa nachádza predovšetkým v živočíšnych potravinách, vrátane mäsa, kuracieho mäsa a mliečnych výrobkov, čo je ďalší mechanizmus, ktorý vysvetľuje, prečo je rastlinná strava z plnohodnotných potravín taká prospešná. Vyhýbanie sa týmto potravinám pomáha znižovať TOR.

ZVRÁTENIE STARNUTIE NA BUNKOVEJ ÚROVNI

Prof. Ornish uskutočnil prvú kontrolovanú štúdiu, ktorá ukázala, že zmeny životného štýlu predlžujú teloméry, konce našich chromozómov, ktoré regulujú starnutie. Tento výskum uskutočnili s doktorkou Elizabeth Blackburnovou, ktorá dostala Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za jej priekopnícke objavy telomér.

Teloméry si predstavme ako akési plastové špičky, ktoré bránia „rozviazaniu šnúrok na topánkach“. Sú umiestnené na koncoch chromozómov a chránia teda DNA pred poškodením.

Čím sme starší, tým viac sa naše teloméry majú tendenciu skracovať a ich štruktúra sa oslabuje, čo spôsobuje poruchu funkcie buniek a ich rýchlejšie odumieranie. Stručne povedané, ako sa teloméry skracujú, náš život má tendenciu sa skracovať tiež. Prečo?

Kratšie teloméry sú spojené so zvýšeným rizikom predčasnej smrti v dôsledku širokej škály bežných chronických ochorení. Tu len opäť pripomínam, že chronické ochorenia majú spoločné základné mechanizmy, teda aj vrátane kratších telomérov. Už po troch mesiacoch dodržiavania Programu medicíny životného štýlu namerali vedci 30%-ný nárast telomerázy, čo je enzým, ktorý opravuje a predlžuje teloméry.

U ľudí, ktorých pozorovali v skupine, ktorá zmenila svoj životný štýl, sa dĺžka telomér zvýšila o 10 %. Po piatich rokoch sa na rozdiel od tých čo zmenili svoj životný štýl (kontrolná skupina), priemerná dĺžka telomér znížila asi o 3 % (to je to, čo sa zvyčajne stane väčšine ľudí v priebehu času).

V Lancet Oncology bol tento fenomén opísaný ako „zvrátenie starnutia na bunkovej úrovni“. Čiže  prišla prvá kontrolovaná štúdia, ktorá dokumentovala, že zásah na úrovni zmeny životného štýlu môže predĺžiť teloméry. Čím viac ľudia zmenili svoj životný štýl, tým dlhšie rástli ich teloméry. Predlžovanie a ochrana telomér samozrejme neznamená, že budeme žiť večne. Tieto štúdie však ukazujú, že môžeme žiť zdravo a tým pádom aj dlhšie a zmysluplnejšie, namiesto toho, aby nám vekom pribúdali chronické choroby skracujúce život.

Pokračovanie nabudúce.

(Ak vás tento článok od odborníka zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)