Ladislav Kužela: Bral som C či D vitamín aj omega-3 kapsule, ale už som si to rozmyslel. Niektoré multivitamíny môžu dokonca chorobu spôsobiť
Sme posadnutí vitamínmi a výživovými doplnkami? Otázka, na ktorú by sme si mali naozaj úprimne odpovedať, pretože som presvedčený, že áno. Táto téma určite nepoteší tých, ktorí doplnky výživy pravidelne konzumujú a spoliehajú sa na ich zázračné účinky. Ale poďme pekne po poriadku.
Zdravie, silu, vitalitu, dlhší život, lepší život, lepšie trávenie, krajšie vlasy, silné nechty…čo všetko ešte vedia výrobcovia sľubovať, aby ste si kúpili ich zázračný produkt? Krásna kapsula plná zdravia, ranný povinný drink, dáme si len odmerku, zamiešame – doslova povinné ranné rutiny?
Priatelia, skôr kým začnem poukazovať na fakty a vedu, pozrite sa do vašich šuplíkov, skriniek a zrátajte, koľko takýchto produktov doma máte. Pretože o týždeň začnem tému, ktorá asi nepoteší výrobcov „zázračných“ výživových produktov.
AKO JE TO S VÝŽIVOVÝMI DOPLNKAMI? NAOZAJ FUNGUJÚ TAK AKO NIEKTORÍ VÝROBCOVIA SĽUBUJÚ?
Je pravda alebo mýtus, že užívanie vitamínových doplnkov zlepšuje naše zdravie a predchádza chorobám?
Poďme sa pozrieť na to, čo hovorí veda. Prieskum ukázal, že polovica všetkých Američanov a Britov užíva denne výživový doplnok a toto číslo sa odhaduje celosvetovo až na približne miliardu pravidelných užívateľov. Podľa týchto čísel to teda vyzerá, že sme evidentne posadnutí vitamínmi a to aj storočie po ich objavení. Podľa ich výrobcov sa často dozvieme, že pomáhajú vlastne na všetko, od liečby závažných chorôb, cez prevenciu vypadávania vlasov, „vyliečenie“ z opice až po zvýšenie hladiny energie.
Zamilovali sme sa do predstavy, že pridávať vitamín D, vápnik, kyselinu listovú, vitamíny skupiny B a železo do stále väčšieho množstva potravín, vrátane mlieka, cereálií na raňajky, chleba a mnohých ultraprocesovaných potravín, ich robí viac „výživnými“.
Myšlienka, že v našej strave potrebujeme extra vitamíny a výživové doplnky, má pôvod v nutričnom deficite (výživovom nedostatku) ktorý bol v 30. rokoch 20. storočia pomerne rozšírený.
TREBA SI DÁVAŤ VITAMÍN C V PODOBE UMELÝCH VITAMÍNOV?
Tak priatelia, ako je to s vitamínom C? Na jednej strane je síce pravdou, že niekoľko štúdií naozaj ukázalo, že ak sa užíva so zinkovými doplnkami, tak vitamín C môže znížiť príznaky nachladnutia v priemere o šesť až dvanásť hodín. Zabudli sme však na to, že podobné výhody pravdepodobne získame jednoducho a to vypitím pohára pomarančovej šťavy alebo zjedením kiwi. Zdravá a vyvážená strava, ktorá obsahuje veľa pestrofarebného ovocia a zeleniny a k tomu denné vystavovanie sa slnku (samozrejme v primeranom čase) vie nášmu telu poskytnúť dostatok vitamínov a minerálov až pre 99 % z nás. Naše črevné mikróby navyše k tomu dokážu vyprodukovať niektoré vitamíny, ako je skupina vitamínov B, kyselinu listovú a vitamín K.
NEZMIEŇAJME SI VITAMÍNY V OVOCÍ A V ZELENINE S VITAMÍNAMI V PRÁŠKU
Mnohí si myslia, že keďže štúdie ukázali priaznivé účinky konzumácie potravín, ako je ovocie, zelenina na naše zdravie, konzumácia niekoľkých chemických zložiek, ktoré sa nachádzajú v týchto potravinách vo forme výživových doplnkov, prinesie rovnaké zdravotné výhody. Z veľkých klinických štúdií však dnes už vieme, že to nie je pravda. Priznám sa, že i ja som bral doplnky ako C vitamín, vitamín D a omega-3 kapsule, ale na základe toho, čo som sa postupne dozvedel, už som si to rozmyslel. V priebehu posledných rokov, totiž boli uskutočnené riadne vedené a nezaujaté projekty, ktoré som si pozrel a ktoré mi ukázali, že doplnky žiaľ zďaleka tak nepomáhajú, ako som si mylne predstavoval.
DOPLNENÝ VITAMÍN D V NÁPOJI, ČI CEREÁLIÁCH? ZBYTOČNÁ CHÉMIA, RADŠEJ SI DOPRAJTE TANIER OVOCIA A ZELENINY
Treba taktiež vedieť, že tisíce výživových doplnkov, ktoré plnia regály lekární, obchodov… nie sú hodnotené z hľadiska bezpečnosti alebo účinnosti, dokonca ani podľa ich skutočného obsahu. Spoločnosti po celom svete teda majú voľnú ruku pri uvádzaní prehnaných alebo zavádzajúcich tvrdení. Regulácia tvrdení v Európe je síce o niečo prísnejšia, ale i tak spoločnosti môžu napríklad tvrdiť, že ich výrobky „zvyšujú energiu“ a k tomu stačí iba to, ak obsahujú nejaké schválené zložky, ako je napríklad stopu zinku, aj keď štúdia, z ktorej toto tvrdenie pochádza, má už vyše štyridsať rokov. Keďže vitamíny sú malé, väčšina tabliet alebo kapsúl je „doplnená“ konzervačnými látkami a množstvom ďalších menších chemikálií, ktoré sa žiaľ nekontrolujú. Multivitamíny majú často ďalšie skryté zložky a ukázalo sa, že do niektorých „multivitamínových kokteilov“ pridávali rôzne zložky (bolo opísané pridanie dokonca aj anabolických steroidov).
NEÚČINNÉ VITAMÍNY V PRÁŠKU, ČI KAPSULIACH – ZÁZRAČNÉ NÁPOJE NEXISTUJÚ
Dokonca veda ukázala, že pravidelné užívanie multivitamínov môže niektoré ochorenia doslova spôsobiť. Ak mi neveríte, tak sa pozrime opäť na fakty a vedu.
Prínosy multivitamínov boli hodnotené metaanalýzou, ktorá zahŕňala viac ako 27 existujúcich štúdií a k tomu nedávno pribudli dve nové veľké štúdie. Celkovo sa v nich pozorovalo viac ako pol milióna ľudí, ktorí užívajú multivitamíny a aký bol výsledok? Metaanalýza a štúdie neukázali žiadny benefit, dokonca ukázali, že pri ich pravidelnej konzumácií existuje väčšia pravdepodobnosť, vzniku srdcových chorôb.
Iné antioxidanty, kyselina listová a vitamíny skupiny B, ako aj multivitamínové a minerálne doplnky sa taktiež ukázali, že sú neúčinné pri prevencii úmrtnosti alebo chorobnosti v dôsledku závažných chronických ochorení.
Celkovo možno konštatovať, že súhrny – prehľady vysokokvalitných randomizovaných kontrolných štúdií nedokazujú, že by výživové doplnky fungovali. Údaje z doteraz najväčšej klinickej štúdie o prospešnosti vitamínu D pri prevencii zlomenín, ktoré boli zverejnené len nedávno, s viac ako 500 000 ľuďmi a približne 188 000 zlomeninami poukázali, že na riziko zlomenín nemal žiadny vplyv ani vitamín D, ani konzumácia mlieka.
NETREBA VERIŤ REKLAMÁM, CHÉMIA VÁM LEPŠIE ZDRAVIE NEZABEZPEČÍ, RADŠEJ SI DENNE PRIDAJTE JEDNO JABLKO, ČI MRKVU…
Treba vedieť aj to, že veľa ľudí si zvyšuje dávky vitamínov, respektíve si kupujú výživové doplnky s vysokými dávkami na internete. Hoci toxicita vitamínu D je zriedkavá aj tak je treba vedieť, že má vážne nežiadúce účinky na srdce, obličky a mozog, ktoré môžu trvať niekedy až mesiace. Výskyt toxicity sa za posledných niekoľko rokov zvyšuje a zdá sa, že nárast bude pokračovať aj v dôsledku internetového predaja a pribúdania počtu ľudí, ktorí jedia obohatené potraviny. Pritom môžete získať dostatok vitamínu D pomerne jednoducho. Ukázalo sa, že na to postačuje iba to, aby ste sa po dobu pätnástich minút denne vystavili slnečnému žiareniu, resp. jedli huby bohaté na vitamín D. V USA, Anglicku a Austrálii mlieko, syr, jogurt, raňajkové cereálie, ovocné šťavy a dokonca aj voda sú bežne obohatené o vitamín D, železo, vápnik a folát. Je ťažké sa im vyhnúť a predávkovanie je preto čoraz bežnejšie.
Nabudúce aj o tom, ako sa dá predávkovať multivitamínmi a aké to je nebezpečné!
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)