Ladislav Kužela:  Skamaráťme sa s baktériami, vírusmi a hubami (7. časť)

ilustračné foto: pixabay.com

O vplyve črevného mikrobiómu na naše zdravie sme si toho napísali už veľa. Ak máte záujem dozvedieť sa ešte viac, tak mnoho ďalších informácií nájdete aj v našej knihe Zdravie bez liekov.

Namiesto toho, aby sme sa na tieto baktérie, vírusy a huby pozerali ako na votrelcov, ktorých treba zabiť antibiotikami a inými liekmi, vedci zistili, že tieto rôznorodé organizmy žijú v symbiotickom vzťahu s nami a keď sú v rovnováhe, mnohými spôsobmi nás udržujú v zdraví. Čiže, niektorí z našich najlepších priateľov sú práve baktérie.

Črevný mikrobióm je ďalším dôležitým mechanizmom, ktorý vysvetľuje, prečo jednoduché zmeny životného štýlu majú taký rozsiahly a silný vplyv na širokú škálu chronických ochorení.

Štúdie ako dôkaz

Náš črevný mikrobióm je tvárny. Keď budete postupovať podľa Programu medicíny životného štýlu, umožníte mikrobiómu vrátiť sa do rovnováhy, obnoviť homeostázu a zlepšiť zdravie rôznymi spôsobmi. Toto je ďalší príklad toho, prečo má jediný súbor zmien životného štýlu také ďalekosiahle výhody.

Mikrobióm tiež poskytuje nové dimenzie chápania toho, prečo sú nezdravé zmeny životného štýlu škodlivé, ako aj napríklad prílišná konzumácia mäsa. Jedna štúdia porovnávala mikrobióm tých, ktorí jedia vegánsku stravu, vegetariánsku stravu a typickú „všežravú“ americkú stravu. Tí, ktorí jedli typickú americkú stravu, mali vyšší podiel mikróbov, ktoré sú zápalové, a ktoré sú jasne spojené s chronickým zápalom, inzulínovou rezistenciou a srdcovocievnymi ochoreniami. Mali tiež krvné testy, ktoré ukázali zvýšenie ukazovateľov zápalu, ako je C-reaktívny proteín a TNF-α, vyšší LDL-cholesterol i vyššie hladiny inzulínu.

Pozor na diéty

Črevný mikrobióm hrá aj dôležitú úlohu pri znižovaní hmotnosti nad rámec počtu kalórií, ktoré skonzumujeme. Napríklad, diéty s vysokým obsahom tukov sú nielen kalorickejšie, ale tiež menia mikróby v čreve spôsobom, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť priberania. Ovplyvňujú typ mikróbov a spôsobujú zníženie ich rozmanitosti.

Nie sú to len kalórie, ktoré jeme, dôležitejšie sú kalórie, ktoré sa vstrebávajú z čreva do krvi a to je taktiež ovplyvnené našim mikrobiómom. Strava s vysokým obsahom tukov spôsobuje rast mikróbov, ktoré zbierajú energiu efektívnejšie, inými slovami to znamená, že priberieme viac na váhe, keď budeme jesť rovnaké množstvo kalórií, ak pochádzajú zo živočíšneho tuku.

Strava s vysokým obsahom tukov tiež upravuje gény spojené s ukladaním tuku, vďaka čomu sú efektívnejšie pri ukladaní kalórií vo forme tuku tele.

Podobnú zmenu funkcie mikrobiómu spôsobujú aj diéty s vysokým obsahom cukru a rafinovaných cukrov. Keď jeme veľa cukru, škodlivým, zápalovým baktériám sa darí a začnú nekontrolovane rásť, zatiaľ čo prospešné protizápalové baktérie ubúdajú. Diéty s vysokým obsahom tukov a cukrov môžu ovplyvniť mikrobióm aj iným spôsobom.

Črevné mikróby ovplyvňujú aj citlivosť na inzulín

Spôsobia, že sa výstelka čriev stane priepustnejšou, teda dochádza k stavu, ktorý je známy ako „syndróm netesného čreva“ (syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti). Mikróby prenikajúce cez črevo do krvného obehu môžu potom vyvolať chronickú zápalovú reakciu, reakciu vyvolávajúcu až vznik nádoru alebo autoimunitnú reakciu a/alebo zvýšené uzavretie koronárnych artérií.

Črevné mikróby ovplyvňujú aj citlivosť na inzulín a tak môžu prispieť aj k cukrovke 2. typu. Zápal zvyšuje priepustnosť v čreve a priepustnejšie črevo spôsobuje väčší zápal. Čiže hovoríme doslova o začarovanom kruhu. To môže viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a ďalším chronickým ochoreniam.

Pri pokusoch, keď vedci transplantovali stolicu obéznej myši do myši s normálnou hmotnosťou, sa ukázalo, že táto začala priberať, aj keď bola na rovnakej strave. V štúdii prof. Ornisha s takmer 3 000 ľuďmi sa ukázalo, že ľudia, u ktorých sa realizoval Programom medicíny životného štýlu stratili v prvom roku v priemere až 8% svojej telesnej hmotnosti.

(Ak vás tento článok od odborníka zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)