Láska nejde cez žalúdok (1. časť)
…ale cez črevá áno…
Väčšinou múdrosti našich starých mám sú založené na základných faktoch, ktoré sa dajú aj reálne vedecky vysvetliť. Sú však aj také rady, ktoré nie sú pravda, alebo sú len pravdivé čiastočne. Ak aj vám stará mama stále hovorí, že sa musíte naučiť poriadne a dobre variť, lebo však láska ide cez žalúdok, tak práve v tomto môžete so starkou viesť aj odbornú diskusiu a presvedčiť ju, že až tak úplne to tak nie je. V niečom ale majú naši starí rodičia pravdu, láska ide cez tráviaci trakt, ale nie cez žalúdok, ale cez črevá. A presne tejto téme sa budem nasledujúce riadky venovať.
Čo má láska spoločné s trávením?
Pomôckou pri odpovedi je aj fakt, že našim črevám sa hovorí aj druhý mozog. Náš tráviaci trak má svoj vlastný nervový črevný systém. Preto platí aj fakt, že súčasťou dobrého a komfortného života je zdravý a fungujúci tráviaci trakt. Správne trávenie je základ celkového zdravia. Od neho sa odvíja aj naša pohoda, či nepohoda, ak niečo nefungujú správne. Od zdravého trávenia sa odvíja aj naše psychické zdravie.
Rovnako to platí aj naopak, preto aj mnoho mojich pacientov majú gastoenterologické ťažkosti, pritom nenájdem žiadnu príčinu, tá sa však nájde v psychickom zdraví a tak liečba pokračuje aj v spolupráci s iného odborníka.
Ale vráťme sa k odpovedi na začiatku, čo má láska spoločné s trávením? Naozaj veľa, keďže v črevách máme náš druhý mozog a rovnako aj množstvo hormónov, naše pocity ovplyvňuje naše trávenie.
A len na odľahčenie, určite si spomínate, že keď ste čerstvo zaľúbení, tak ani nevnímate hlad a aj za to môže náš črevný „nervový systém“ alebo náš druhý mozog.
Vedeli ste, že máme dva mozgy?
Treba si uvedomiť, že na to, aby dobre fungovalo naše trávenie, musí byť na príjem jedla pripravený doslova celý organizmus. Čiže telo a tráviace orgány musia byť dostatočne prekrvené, aby orgány, ktoré potrebujeme na trávenie mali dostatok kyslíka. Rovnako tak , aby samozrejme aj živiny, ktoré potravou vstrebávame z týchto orgánov, mohli byť „odnesené“ do správnych „partií“. Prietok krvi v tráviacom systéme je kontrolovaný nervovým systémom a práve ten nazývame aj „druhý mozog“. Je to autonómny nervový systém a pozostáva z dvoch častí tzv. sympatikovej a parasympatikovej. Jedna – sympatiková, je pripravená na to, aby stimulovala telo a pripravila ho na aktivitu, kým tá druhá – parasympatiková časť nervového systému, je nadizajnovaná na to, aby pripravila telo na relaxáciu.
Čo sa deje s hornou časťou tráviaceho traktu pri jedení
Na jedlo a trávenie, by malo byť telo pripravené tak, aby sa krv „odviedla“ zo svalov a „presmerovala“ sa do tráviaceho systému. Treba mať ale na pamäti, že keď chceme telu pomôcť pri týchto procesoch a urobiť ich čo najefektívnejšie, mali by sme počas jedenia byť v pokoji. Ideálne stolovanie je po sediačky, s prestretým stolom, bez mobilu, či novín, treba sa koncentrovať iba na príjem potravy a nerealizovať ďalšie činnosti, ako napr. telefón, televízor… Ak totiž nie sme počas jedenia v pokoji, nekoordinuje nám vyššie uvedený nervový systém naše trávenie správne. Pri strese a pohybe, je totiž aktivovaný spomínaný sympatikový nervový systém.
Toto nie je všetko na tému lásky, jedla a objavovania nášho druhého mozgu. Téma je taká široká, že bude mať ešte dve pokračovanie a to už o chvíľu. Tak sledujte moje blogy aj naďalej.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)