Legendárny Woodstock sa už nikdy nezopakoval. Nebol len o marihuane

Dalito.sk/Gigantický festival Woodstock slúžil nielen ako čiastočný symbol hnutia hippies, ale bol aj odpoveďou mladej generácie na vojnu vo Vietname, ktorú odsudzovala/FOTO TASR/AP
REDAKCIA/TASR -

Pred 50 rokmi, v dňoch 15.-18. augusta 1969, sa konal na sverovýchode USA v meste Bethel, štát New York, prvý ročník dnes už legendárneho hudobného festivalu Woodstock. Organizátori na festival lákali ľudí na tri dni mieru a hudby. Vyše pol milióna ľudí z rôznych spoločenských vrstiev nakoniec zažilo štyri neobyčajné dni.

Miestny kronikár dokonca tvrdí, že to bolo dokonca 700 tisíc návštevníkov.

Gigantický festival slúžil nielen ako čiastočný symbol hnutia hippies, ale bol aj odpoveďou mladej generácie na vojnu vo Vietname, ktorú odsudzovala.

Michael Lang, jeden z organizátorov koncertu a autor knihy s názvom Woodstock, si zaspomínal: “Woodstock bol akciou, na ktorej išlo o nás: o našu kultúru, našu hudbu, naše umenie a naše hodnoty. Pre mňa osobne bol Woodstock skúškou toho, či ľudia našej generácie skutočne veria jeden v druhého a vo svet, ktorý sme sa snažili vybudovať. Počas toho augustového víkendu, keď naša vlasť prechádzala nesmierne pohnutým obdobím, sme zo seba vydali to najlepšie, a pritom – hoci len na kratučký okamih – sme vytvorili ten druh spoločnosti, o aký sme sa všetci usilovali.”

Festival zachránil farmár

Festival sa mal konať v meste Woodstock, ale pre nespokojnosť jeho obyvateľov sa tam nemohol uskutočniť. Nakoniec pomohol organizátorom istý farmár Max Yasgur, ktorý vlastnil pozemky pri meste Bethel, približne 70 kilometrov od Woodstocku. Dnes už teda ide o legendárne lúky, ktoré zažili to, čo sa už nikdy za 50 rokov nezopakovalo.

Akcia bola pôvodne naplánovaná pre 50 tisíc návštevníkov, ale záujem bol enormný.

„Lúka sa však za pár hodín zmenila v bahenný kúpeľ, postupne prichádzali ďalšie a ďalšie autá. Kolóny okolo miesta konania mali aj dvadsať kilometrov. Nočné mory organizátorov však nijako neovplyvnili výsledok. S nadsádzkou sa dá povedať, že vo vzduchu bola cítiť pohodlná nálada a marihuana a pol milióna ľudí sa vlnilo v rockových a bluesových či latinskoamerických rytmoch,” uviedol v rannom vysielaní ČT24 redaktor Ondřej Tomka.

Problémy sa vyskytli hneď na začiatku. Festival sa ešte ani poriadne nezačal a už sa minuli takmer všetky potraviny a väčšina pitnej vody, pričom cesty boli totálne upchaté. Navyše, meteorológovia predpovedali na celý víkend prudké búrky.

Pôvodný zámer – zorganizovať stredne veľký festival s hviezdnym line-upom a s obrovským ziskom – bol v tej chvíli zjavne neuskutočniteľný. Štyroch mladých organizátorov nakoniec festival podľa ČT24 stál 2,4 miliónov dolárov.

„Pôvodne organizátori na festival predávali lístky. Na každý z troch dňoch za šesť dolárov. V predpredaji ich predali okolo 186 tisíc. No už v piatok večer organizátori rezignovali a tlačiace sa davy do areálu začali vpúšťať bez kontroly lístkov. To však spôsobilo komplikácie, pretože chýbalo aj sanitárne zázemie, ” uviedol redaktor ČT24 Ondřej Tomka.

Chýbali megahviezdy, nechýbali

Hoci neprišiel do poslednej chvíle očakávaný americký spevák Bob Dylan a medzi účinkujúcimi chýbali Beatles a Rolling Stones, dokonca neprišla ani kapela Doors, svoje koncerty tu odohrali najlepší z najlepších.

„Michael Lang uvažoval aj o Beatles, ktorí už dávno nehrali, ale nakoniec od toho ustúpili aj preto, že by to Beatles totálne prevalcovali, ústrednú myšlienku. To bol aj prípad Rolling Stones. Neskôr vyjednávali s Johnom Lennonom, ktorý zasa mal problémy s vízami. nakoniec sa tam ocitla presne tá zostava podľa mňa, ktorá tam mala byť,” povedal pre ČT24 Jiří Vondrák, český hudobník a dokumentarista.

Navždy odmietnutie účinkovať na festivale mrzelo aj princa heppies Donovana.

„Festival s vypožičanou gitarou odštartoval Richard Havens. Pretože sa ostatní hudobníci zasekli v zápchach, nakoniec hral tri hodiny. Ďalších hudobníkov priviezol k antimilitaristickému publiku až vrtuľník americkej armády,” spresnila ČT24.

Medzi headlinermi festivalu sa objavili také hviezdy ako rocková hudobná skupina The Who, speváčka a skladateľka Janis Joplinová, folková speváčka Joan Baezová, bluesrockový hudobník a gitarista Jimi Hendrix, spevák a skladateľ Stephen Stills, britský spevák Graham Nash, spevák Joe Cocker či mexický gitarista Carlos Santana.

Smrť aj narodenie

Od umelcov zazneli protivojnové songy, v dave viali transparenty proti vojne vo Vietname. Woodstock bol rajom hipisákov, ktorí si mohli nezáväzne užívať život. Išlo o také gigantické podujatie, že počas neho zomreli dvaja mladíci na predávkovanie drogami a tretieho prešiel traktor s fekálnym vozom. 17 ročný Raymond Mizsak totiž spal na poli so spacákom cez hlavu. Naopak, počas Woodstocku sa narodili dve deti.

Pôvodne naplánovaný dátum 15.-17. augusta sa prehupol až do 18. augusta, keď ho ukončil svojím vystúpením Jimi Hendrix a ľudia sa postupne začali rozchádzať domov. Vrcholom Hendrixovho vystúpenia bola The Star-Sprangled Banner (Hviezdami posiata vlajka), čiže americká hymna. V istom zmysle zhrnula a zdôraznila význam festivalu.

Nahota, drogy aj Oscar

Atmosféru festivalu sa podarilo zachytiť dvom fotografom magazínu LIFE, Billovi Eppridgeovi a Johnovi Dominisovi. Vďaka nim máme teraz príležitosť nazrieť za oponu Woodstocku, kde nebola núdza ani o nahotu či drogy.

„Všade prítomné boli hašiš, marihuana, meskalin a trip. Okrem porezaných nôh tak zdravotníci ošetrovali aj ľudí z popálenými očami. Po konzumácii drog totiž ležali na tráve a pozerali sa do slnka,” spresnil Ondřej Tomka.

Na hudobnom podujatí vznikol tiež dokument režiséra Michaela Wadleigha s názvom Woodstock. Autentické zábery z priebehu príprav i zo zákulisia akcie nakoniec priniesli tvorcom snímky filmového Oscara za najlepší dokumentárny film.

Na mieste festivalu pri meste Bethel v štáte New York je dnes múzeum. Kúsok od pamätného miesta veje americká zástava a stojí indiánsky totem. Sú doň vyryté tváre Jimiho Hendrixa, Janis Joplinovej a gitaristu Jerryho Garciu, po ktorých dnes už zostala len vynikajúca hudba.

Jiří Vondrák, český hudobník a dokumentarista, vo vysielaní ČT24 povedal, že v tom čase točil cyklus Bigbít a mal to šťastie točiť hnieď s niekoľkými účastníkmi Woodstocku. Časopis Rolling Stones zaradili Woodstock 1969 medzi 50 udalostí, ktoré zmenili  dejiny rock and rollu. „Určite to je preto, že ten festival splnil svoje zadanie. Hlavne tam prišli ľudia, ktorí chceli prežiť tri dni mieru, lásky, porozumenia a muziky a to dalo signál pre budúce generácie, že akokoľvek to bolo naivné, akokoľvek to bolo detinské myslieť si, že kvetinami, heslami a peknou muzikou sa zmení svet, tak že aspoň na chvíľu sa to dá,” povedal pre ČT24 Jiří Vondrák.

Mnohé odspievané skladby, medzi ktorými dominovala cover verzia skladby Beatles With A Little Help From My Friends v podaní Joea Cockera, sa stali nesmrteľnými.

Mobil a zapaľovač symbol Woodstocku

Český hudobník a dokumentarista pre ČT24 potvrdil, že dnešné zapálenie zapaľovaču alebo svietenie mobilom na hudobných koncertoch počas pomalej piesne je práve symbolom Woddstocku, kde vznikol.

„Píše to aj Michael Lang vo svojich pamätiach Woodstock, že folková speváčka Melanie, keď sa spustil dážď, tak sa obrátila na publikum, aby zapálili sviečky, zápalky, zapaľovače a podobne, pretože to teplo, ktoré bude vychádzať hore rozoženie dážď. Hrala k tomu pomalú pieseň. Aj to je jeden z odkazov toho festivalu, že dodnes, keď sa hrá nejaká pekná, smutná, citlivá a pomalá pieseň, tak sa pritom svieti svetielkami, dnes už mobilmi,” povedal Jiří Vondrák.

Nový Woodstock 50 zrušili

Hudobný festival s názvom Woodstock 50, ktorý mal byť oslavou 50. výročia pôvodného podujatia, organizátori dva týždne pred jeho konaním zrušili. Prvé náznaky problémov sa objavili 22. apríla 2019, keď sa do predaja nedostali vstupenky, ako bolo avizované.

Nezáujem prejavili nielen investori a umelci, ale aj fanúšikovia.

Festival sa mal konať 16.-18. augusta na pretekárskom okruhu pri obci Watkins Glen v americkom štáte New York. Účinkovať mali desiatky interpretov ako napríklad David Crosby, Robert Plant, Carlos Santana alebo The Killers.

Pokus aj v ČSSR

„Podľa mňa Woodstock, ktorý sa uskutočnil napriek zákazu polície, sa nedá už zopakovať, pretože šesťdesiate roky neboli len o muzike. To bol prerod a nástup mladej generácie, ktorý sa týkal aj poézie, literatúry, módy, muziky, politiky… a takýto celosvetový prerod západného a nielen západného sveta možný nie je. Napriek tomu, že takéto pokusy boli. Inak vlastne hneď v roku 1975 sa niečo podobné podarilo u nás. Vtedy sa v Brne konal koncert “Mladosti a mieru”. Vtedy sa všetky koncerty museli tak volať. Vtedajším boľševickým cenzorom utieklo o čo vlastne ide a na brnenskom Velodrome sa na javisku stretlo sedem alebo osem bigbítových kapiel, od Blue Effectu cez Synkopy a končiac Jardom Vůjtekom. A to bol jediný festival trošičku v duchu Woodstocku. Dopadol tak, že všetkých jeho organizátorov vyhodili zo školy a prešli si výsluchmi na ŠtB. Na Východe to bol jediný pokus o Woodstock. Inak v tej prapôvodnej podobe to podľa mňa už možné nie je,” povedal vo vysielaní ČT24 Jiří Vondrák, český hudobník a dokumentarista.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Vyberal papiere z kontajnera, aby raz zbieral svetové ocenenia