Lockdown po britsky. Dnes by vicepremiérovi Holému hrozilo 10 rokov basy
Chcete teraz cestovať do Británie? Nie pracovne, ale napríklad len pozrieť príbuzných, či priateľov, ktorí tam bývajú? Od prijatia nových sprísnených opatrení to nie je možné.
Katarína mala do Británie odletieť už dávno. Let jej však trikrát zrušili. Na Slovensko pricestovala za rodičmi. Už dávno mala byť späť v byte v Londýne, kde žije, pracuje aj vyštudovala.
“Odlietala som na Vianoce v najhoršom, odlietam späť v ešte horšom, ale do lepšieho. Británia to evidentne zvláda aj preto, že politika a egá politikov išli bokom a rozhodujú už iba odborníci. Verím, že to moji rodičia zvládnu aj na Slovensku. Keby som mohla, nabalím si ich so sebou, ale sú to múdri, vzdelaní a zodpovední ľudia, ani jedného celoplošného testovania sa nezúčastnili, takže verím, že všetko dobre dopadne,” prezradilo pre Dalito a po prílete do Veľkej Británie zaslala fotografiu z letiska, ktoré inak praská vo švíkoch. Po celý čas čo bola na Slovensku len krútila hlavou nielen nad povinným celoplošným testovaním, ale aj množstvo výnimiek, ktoré nepochopila až do odletu do Londýna. Nezúčastnila sa ani jedného. “Keď som to tak celé na Slovensku sledovala, možno práve to ma zachránilo, že som hromadné testovanie odmietla,” bola presvedčená Katarína.
Briti, na rozdiel od nášho hlavného hygienika Jána Mikasa, neudeľujú žiadne výnimky. Pred cestou musíte mať negatívny test na Covid-19. Okrem toho musíte zaplatiť 210 britských libier za dva testy, ktoré vám v Británii pošlú na vašu adresu, z ktorej nesmiete vytiahnuť ani nos. Žiadne testovanie niekde mimo bydliska neexistuje.
Potom, tak ako doteraz, sa registrujete online a vyplníte štvorstranový mimoriadne podrobný formulár pre cestujúcich (UK – Passenger Locator Form). Otázky sú podrobné a vylúčia z cestovania osoby, ktoré sú spomenuté v úvode. Formulár sa cez QR kód „spáruje“ so zaplatenou poukážkou za testy. Ak niečo vo formulári zatajíte, alebo chybne vyplníte, hrozí vám niekoľko tisícová pokuta, prípadne 10 rokov väzenia. Za rodinou už nevycestujete, ak v Británii nežijete.
Testy jedine domov
Po príchode do Británie idete do desaťdňovej domácej karantény. Na druhý deň si sami spravíte test (máte k tomu inštruktážne video) a materiál odovzdáte kuriérovi. To isté zopakujete na 8. deň.
V Británii platí stále prísne kontrolovaný lockdown. Hromadne sa tam očkuje, ochorení a úmrtí na COVID-19 ubúda. Napriek nákazlivejšej a infekčnejšej britskej mutácii vírusu.
Cestujúci, prichádzajúci z rizikových krajín (zoznam určila Británia), musia ísť po prílete do štátnej karantény do určených hotelov a musia si to sami platiť. V zozname je zatiaľ 33 krajín. V sobotu tam ešte Slovensko nebolo.
Slovensko je vzorom svetu ako to nerobiť
A u nás? Stojíme v radoch na testovanie ďalej napriek tomu, že už mnohí vedci a odborníci upozorňujú, že práve toto môže byť dôvodom, prečo je na tom Slovensko najhoršie na svete v počte úmrtí na covid aj v počte hospitalizovaných v nemocniciach na milión obyvateľov.
K samotestovaniu už pristupuje aj Rakúsko, ktoré testy bude zasielať priamo domov, aby zbytočne neohrozovalo zdravých ľudí mobilitou na testovanie.
Nebezpečné celoplošné testovanie
Dalito.sk už oslovilo ministerstvo zdravotníctva s otázkou, koľko zdravých ľudí sa nakazilo práve počas povinných celoplošných a regionálnych testovaní a koľko z nich na následky koronavírusu aj zomrelo.
Mnohé krajiny podobné dáta zverejňujú. Napríklad, aktuálne nórsky Národný inštitút verejného zdravia (FHI) zaregistroval okolo tisíc prípadov infekcie, keď sa pacient alebo klient DSS pravdepodobne infikoval covidom v nemocnici, v domove opatrovateľskej služby alebo v inom zdravotníckom zariadení. Priznali, že z tisíc nakazených 273 ľudí zomrelo. V Nórsku doteraz v súvislosti s koronavírusom celkovo zomrelo 607 ľudí.
Lekárske noviny už zverejnili vyjadrenie primára z prvej línie, podľa ktorého je príčinou katastrofálnej situácie šírenia vírusu na Slovensku práve nekonečné povinné celoplošné testovanie aj zdravých ľudí. Už mesiace na to upozorňujú aj analytici Dáta bez pátosu. Presne z týchto dôvodov z celoplošných aj regionálnych testovaní aj zdravých upúšťajú mnohé krajiny práve na základe katastrofálnych slovenských výsledkov, o ktorých už píše celý svet.
Odpovede MZ SR na otázky Dalito zverejníme po ich zaslaní:
- Koľko ľudí sa od marca 2020 doteraz nakazilo v zdravotníckych zariadeniach a DSS a koľko z nich zomrelo?
- Koľko zdravých ľudí sa od prvého celoplošného testovania nakazilo počas povinného testovania (vrátane regionálneho) a koľko z nich doteraz zomrelo?
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)