Michal Truban: „Buďte v pohode, vytrvalí a spolupracujte s ľuďmi.”

Dalito.sk/Michal Truban/foto: archív M. Truban
DALITO -

Michal Truban je podnikateľ, spisovateľ, zakladateľ webhostingovej spoločnosti a viacerých startupov. Tiež spoluzakladateľ nového politického projektu “Progresívne Slovensko”, bloger, amatérsky športovec a ešte mnoho viac. Pred dvoma rokmi vydal svoju prvú knihu o tom, ako vybudovať úspešný biznis, aj keď robíte jednu chybu za druhou. Kniha popisuje príbeh jeho firmy, ale aj návody a diskusné fórum pre podnikateľov.

Už od malička si sa venoval mnohým aktivitám a bol si ambiciózny. Študoval si odbor geodézia, kartografia a kataster, čo nemá až tak blízko k IT technológiám. 

Už od konca základnej školy a potom celú strednú školu ma bavili počítače a programovanie. K tomu som sa dostal cez hranie hier. Chcel som vedieť, ako sa také hry dajú vytvoriť. Počas štúdia na strednej škole sa mi podarilo  založiť aktuálne najväčšiu webhostingovú spoločnosť na Slovensku. Po strednej som študoval na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzite, takže som vedel, akým smerom sa budem uberať.

Rovno si študoval a aj začal podnikať na Slovensku. Má teda význam, pre mladých, zostávať na Slovensku?

Ľudia by mali zostávať a byť tam, kde im je dobre a kde vedia žiť naplnený život. Určite sa oplatí cestovať a spoznávať celý svet. Sú to obrovské skúsenosti. A pri tom cestovaní možno uvidia, že aj na Slovensku je super a keď nie je, tak sa budú chcieť pričiniť, aby tam bolo dobre ako videli vo svete. Momentálne sa však zdržiavam aj v Jacksonville, kde som so svojou manželkou Dominikou,  ktorá pracuje na výskume Parkinsonovej choroby.

Isto sa vo svojej pozícii stretávaš s mnohými mladými. Vnímaš nejaké pozitíva a negatíva na dnešnej mladej generácii?

Ja toto veľmi nerád hovorím. Pamätám si totiž, ako nám zasa staršia generácia hovorila, akí sme a ako to v ich dobách bolo iné. Každá generácia ma svoje problémy, ale v konečnom dôsledku je to stále o tom istom už dlhé tisícročia.

Ako vznikla samotná myšlienka vašej spoločnosti?Predtým som mal iný portál, kde som vytváral webstránky. Tak sme si povedali, že by sme rovnaké služby ako potrebujeme my (email, web, doménu) mohli ponúkať aj ďalším.

Na to však treba šikovných ľudí. Ako si vyberáte zamestnancov? 

Najlepšie sa vyberá, keď už s nimi máte konkrétnu pracovnú skúsenosť. Pri pohovoroch toho až tak veľa nezistíme. Preto predtým, ako s niekým naplno začnem spolupracovať, snažím sa ho otestovať v reálnom prostredí, prípadne s ním pracovať na menších projektoch. Tam sa to najviac ukáže.

Vo firme riešite aj otázku ekológie. Vraj z toho mali benefit aj vaši zamestnanci.

Áno, snažíme sa separovať a dokonca sme boli kedysi ako jedna z firiem, ktoré ponúkali zamestnancom bicykle.

Najnovšie si vstúpil do politiky a angažuješ sa aj v digitalizácii spoločnosti. Kde by si chcel vidieť Slovensko o takých 5 – 10 rokov?

Chcel by som dosiahnuť to, aby sme už nikdy nič nemuseli na úrady posielať. Aby bol štát proaktívny a robili sa všetky veci automaticky. Zároveň, aby sme ako krajina bola líder vo využívaní najmodernejších technológií, lebo to je jedna z ciest, ako priniesť lepšie Slovensko.

Ktorá krajina by nám mohla byť v tomto vzorom? 

Vzorom by nám určite mohlo byť Estónsko alebo aj Veľká Británia. Ich fungovanie je na perfektnej úrovni, ktorá sa neustále posúva míľovými krokmi vpred.

Sú ľudia, pre ktorých si vzorom úspešného Slováka. Vnímaš to? 

Ani to nevnímam, ale vďaka. (úsmev)

Asi si dosť vyťažený. Máš vôbec dostatok času na oddych?

Mám rád šport. Konkrétne triatlon. Aj som o ňom dosť písal. Dokončil som Norsemana, čo je jeden z najťažších Ironmanov na svete. Teraz ale už mám toho času pomenej, tak už sa snažím len hodinku denne trošku postrečovať, ako to nazývam.

Čo by si poradil mladým ľuďom, ktorí by raz chceli dosiahnuť to čo ty?

Asi len toľko, že treba byť v pohode. Neexistuje žiaden recept, žiadna skratka. Tých ciest môže byť milión a úspech môže mať milión podôb. Niekto môže mať veľké firmy a kopec peňazí a vôbec nemusí byť úspešný. Treba neustále na sebe makať v tom, že vychádzate z komfortnej zóny a učíte sa. Byť vytrvalý a vedieť spolupracovať s ľuďmi, lebo vtedy ste silnejší ako jednotlivec.

Autorka Katarína Gergelyová popri strednej škole bola štyri roky dobrovoľníčka v Slovenskom červenom kríži. Neskôr pracovala pre Erasmus+, farmaceutickú spoločnosť a pre PR agentúry, kde sa venovala prevažne zdravotníckym témam. Od roku 2017 sa venuje marketingovému klubu na Univerzite Komenského – Digital Marketing Club. Aktuálne pracuje pre developerskú spoločnosť a študuje na spomínanej vysokej škole. Vo voľnom čase píše.

Môže vás zaujať:

Zamávala platu snov a zasadla na úradnícku stoličku