Múzeum budúcnosti, kde aj záchod a šatňa sú mimoriadnym estetickým zážitkom. Veď moderná kultúra a peniaze bez seba neprežijú
Prijmite pozvanie do múzea úžitkového dizajnu, ktoré vás prinúti sa zamyslieť, ako veľmi materialisticky žijeme a či sme sa aspoň obklopili peknými vecami a predmetmi.
Brno je odjakživa mestom designu. Dokazuje to aj jeho história renomovaných textilných závodov a veľké množstvo dizajnových obchodov, ktoré ponúkajú obrovskú škálu lokálnej modernej úžitkovej tvorby. Milovníci moderného úžitkového umenia si môžu z mesta odniesť množstvo módneho oblečenia, šperkov, interiérových doplnkov, ale aj úžitkových predmetov najmodernejšieho vzhľadu snáď až z budúcnosti. Prechádzajte teda po Brne s otvorenými očami, aby ste neprehliadli moderný svet, ktorý na vás číha na každom kroku. A keď náhodou predsa len niečo prehliadnete, v Moravskej galérii moderného umenia v Umeleckopriemyselnom múzeu nájdete všetko pod jednou strechou.
Umeleckopriemyselné múzeum v Brne je dôkazom toho, že múzeum nemusí vždy dýchať iba históriou a môže sa s ňou miešať bez toho, že by ste si to uvedomili. Pod jednou strechou tu nájdete kokteil minulosti s prítomnosťou a budúcnosťou s takými ingredienciami, až vám umelecký drink vyrazí dych.
Kým v dizajnovej kaviarni varí obrovská robotická ruka s absolútnou jemnosťou a presnosťou kávu, hneď vedľa si môžete oči vyočiť na precíznej práci slávnych českých sklárov, ktorých krištáľ stojí vedľa pohára budúcnosti. Na prvý pohľad dva nespojiteľné svety, ktoré sa však dokonalo dopĺňajú. Vďaka tomu pochopíte ako sa práca dizajnérov mení stáročiami a čo všetko ju ovplyvňuje. Ideálne miesto na návštevu nielen počas chladných mesiacov či nepriaznivého počasia.
Dvorana
Kultúra a peniaze – zdá sa, že na prvý pohľad dva zjavne nespojiteľné pojmy. Presne taký je aj moderný dizajn. Už pri vstupe do budovy otvoríte oči i ústa dokorán aj preto, že Umeleckopriemyselné múzeum v Brne založili podľa vzoru viedenského Múzea umenia a priemyslu z roku 1873 a patrí k najstarším svojho druhu na svete. V roku 1961 múzeum spojili s Obrazárňou Moravského zemského múzea a Umeleckopriemyselného, čím vznikla dnešná Moravská galéria. Je najväčšou inštitúciou tohto typu v Českej republike a spojuje vzácne kúsky dizajnu, voľného a úžitkového umenia. V zbierke je 220 tisíc umeleckých predmetov.
Vstup
To je aj dôvod, prečo si pri vstupe do múzea nemusíte hneď všímať dizajnový obchod s umeleckými predmetmi moderného dizajnu, ktoré vás nenechajú ľahostajnými odísť odtiaľ bez jediného otvorenia peňaženky. Najprv si pekne prejdite múzeum a nechajte si v hlave rozležať, čo by ste si radi odviezli na pamiatku. A hlavne aj používať. Všetko sú to predmety úžitkového umenia, takže určite nejde o kúsky určené na policu, aby na ne padal prach. Z toho by nemal radosť ani dizajnér kúpeného predmetu. V obchode nájdete diela aktuálnych prác českých dizajnových ikon aj s prestížnymi cenami limitovaných edícií. Novú, minimalistickú tvár vtisla galerijnému obchodu svetovo uznávaná dizajnérka Eva Eisler. Nákup v tomto obchode dokazuje, že môže byť aj estetickým zážitkom.
Šatňa
Aj šatňa tu nie je len takou obyčajnou šatňou. Pre budovu ju vytvoril rešpektovaný ilustrátor Jiří Franta, ktorý sa venuje kresbe, ktorá presahuje až do komiksov či do 3D objektov. Pre priemyselné múzeum vytvoril množstvo ilustrácií ikonických predmetov českého dizajnu. Napríklad aj na šatníkové boxy až po nádherne ilustrovaný plánik budovy.
Démon rastu
Už na prízemí zahliadnete „niečo“ čo nebudete na prvý pohľad vedieť uchopiť. Expozíciu Démon rastu, jednu z ikon diel Krištofa Kintery, ktorá sa rozpína v priestore prízemia budovy až do prvého poschodia. Ilustruje princíp fungovania spájania hmoty a zároveň evokuje aj negatívne polohy zhromažďovania a materializmu, ktorý vládne svetom. Autor do diela zakomponoval všetko, čo vlastne vôbec k životu nepotrebujeme, ale všetkých nás to vytláča z domu.
Black and Light Depo
Alebo otvorený depozitár keramiky, porcelánu a skla nájdete hneď oproti démonovi. Je to stála expozícia, v ktorej si môžete prehliadnuť bohaté múzejné zbierky viac ako 13 tisíc umeleckých predmetov. Umiestnené sú v kontrastnom modulárnom mobiliáre. Pripravte sa na podmanivé blúdenie v čiernom labyrinte „Black depa“, alebo oslnivú arénu objektov „Light depo“. Kľúč k roztriedeniu exponátov pripravili Maxim Velčovský a Radek Wohlmuth.
Jaskyňa: panoráma designu
Prvá časť expozície reflektuje najzásadnejšie kultúrno-spoločenské okolnosti, ktoré sa premietli do vizuálnej kultúry posledných dvoch storočí. Veď Brno kedysi prezývali moravský Manchester, kde sa sústredila najväčšia časť textilnej výroby v krajine, dokonca celého bývalého Československa. Prvá časť expozície tak tematicky mapuje vývoj designu od začiatku 19. storočia do roku 1989. A garantujem vám, že tam určite nájdete aj kúsky, ktoré máte ešte doma v skrini.
2000+design
ART DESIGN FASHION expozícia predstavuje novú zbierku súčasného umenia. Už jej názov prezrádza, že mapuje prejavy na poli dizajnu od začiatku nového milénia. V roku 2020 Moravská galéria vyhlásila open call na súčasné diela zo všetkých odvetví designu. Získala tak 68 realizácií, ktoré sa stali základom zbierky. Je zorganizovaná do šiestich kategórií, ktoré popisujú všeobecné trendy súčasného umenia: Nostalgia, Emo, Ars, Fér, Funkcie a Vízie.
2000+Fashion
V expozíciách oblečenia sa vybláznia všetci. Malí aj veľkí, ženy aj muži a všetci budú ukazovať na odevy, ktoré aspoň raz v živote mali na sebe. V troch častiach mapujú prelínanie dedičstva moravského Manchestru so súčasným odevným priemyslom. Nájdete tu diela významných dizajnérov aj od Liběny Rochovej.
Lávky
Pri prehliadke galérie si dobre všímajte lávok v priestore budovy. Vytvorilo ich dizajnérske štúdio Michala Froněka a Jana Němečka. Lávky spájajú zastrešenú dvoranu, kde vždy nájdete to najlepšie zo súčasného českého designu prostredníctvom pravidelných výstav laureátov cien Czech Grand Design. Tohto roku napríklad výstavu laureátky za rok 2019 Lucie Koldové.
Priestor PRO
Multimediálna miestnosť je určená pre digitálny design, art gaming a iné rôznorodé projekcie. Nechajte sa vtiahnuť do príbehu, ktorý je skutočným vizuálnym zážitkom. Multimediálny film s názvom Belfegor, továreň na život vytvoril umelec a architekt Tomáš Svoboda v spolupráci s umeleckým kolektívom BCAAstudio. Film sleduje premeny práce a života na pozadí štyroch priemyselných revolúcií.
Designlab
Na poslednom treťom poschodí galérie nájdete otvorenú dielňu a dizajnové laboratórium. Môžete sa tu tešiť na množstvo praktických workshopov, besied a prezentácií tvorby lokálnych dizajnérov či otvorené dielne pre všetky hravé duše. K dispozícii sú vám aj najrôznejšie digitálne technológie. Môžete si tu napríklad vyskúšať napríklad prácu s 3D tlačiarňou, rezacím plotrom, termolisom či programovateľným vyzývacím strojom.
Respírium a Café robot
Podľa mojej skúsenosti, už po prehliadke prízemia budete pociťovať chuť po malom odpočinku. Ideálnou možnosťou je na to takzvané respírium , veľký otvorený priestor, ktorý ponúka nielen dizajnovo prepracované miesto na odpočinok, ale aj výberovú čitáreň kníh zameraných na český a svetový design. Je to však aj priestor na neformálne stretnutia či diskusiu o exponátoch, ktoré dokážu vyraziť dych. Alebo sa aj zavŕtať do minulosti až detstva vďaka exponátom, ktoré možno dodnes máte doma. Respírium navrhol slávny dizajnér David Karáska. Určite si tam vychutnajte aj kávu od robota vo formáte 4.0. Podobu celej robotickej kaviarne navrhol architekt Marek Štěpán.
Mrak
Alebo si kávu vyneste na terasu budovy, ktorú zastrešuje monumentálny objekt pracujúci so svetlom a zvukom. Je v tvare obrieho mraku a predstavuje nielen nevšedný úkryt pred dažďom, ale je to tiež nový symbol Moravskej galérie aj nová dominanta mesta Brna. Autorom jedinečného projektu je architekt Marek Štěpán.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)