Nám už nepomôže ani najdlhšia materská a jedálne
Deti sa vrátili do škôl a s nimi aj tradičný nástroj politikárčenia aj o školských jedálňach. Keby bol aspoň výsledok taký, že aj vďaka nim nám vyrastajú zdravšie a tým aj rozumnejšie generácie, tak nič nepoviem, ale podľa posledných štatistických údajov máme na Slovensku viac ako 12-tisíc obéznych detí evidovaných iba v ambulanciách. Desivé číslo, čo poviete? Okrem ešte desivejších z posledných prieskumov...
Ale donekonečna budeme mudrovať ako za socializmu aj o školských jedálňach, ako to bez nich ohrozí zdravý vývoj detí. Okrem toho, že tam zriaďovatelia zdierajú kuchárky za minimálne mzdy, štát stále tlačí na nižšie normy a lacnejšie receptúry, z ktorých sa už nedá vlastne nič zdravé navariť. Tak sa už fakt netvárme aké to školské jedlo je bohaté na živiny a ešte aj chutné. Česť výnimkám. Keď na školské stravovanie štát nemá, nechápem, prečo ešte stále na ňom trváme.
Iný kraj, iný mrav aj spoločnosť
Prečo by vlastne školské stravovanie malo byť samozrejmosťou? Pre zdravý vývoj detí? Z toho jedla, ktoré okolo zdravého nešlo už desaťročia? Alebo preto, že to je vlastne pre mnohých rodičov veľmi pohodlné? Nemusia variť, však dieťaťu zaplatia lacný šek a hotovo. Čo tam potom, že na obedy ani nechodí. Rozmýšľam, prečo by školské stravovanie malo byť akousi samozrejmosťou, veď pomyje nestíhajú jedálne ani odvážať. Nie je to náhodou pridrahý luxus?
Toľko obéznych detí nevidím ani v Nórsku, kde si prepych jedální nedovolia. Vnučka chodí do škôlky od deviatich mesiacov. Lebo u nich taká obyčaj. A nemám pocit, že v Nórsku je spoločnosť chorľavejšia a zaostalejšia ako na Slovensku. Pritom každý deň, okrem piatku, jej dcérka zabalí desiatu, obed a olovrant do podpísanej krabičky. Nádobku uloží na určené miesto, z ktorého jedlo rozdávajú deťom panie učiteľky.
Keď pre vnučku prídeme, vždy vieme koľko spapala a tak máme 100% prehľad. Evoletke varia panie učiteľky len v piatok. Nie kuchárky, ale panie učiteľky. Vždy nás informujú ako jej chutilo. Okrem toho, že každý deň na dverách visí tabuľka, ktoré dieťa koľko spalo. Fotografie zo škôlky na mobily rodičov sú samozrejmosťou. Najčastejšie s morským prasiatkom, ktoré deti milujú. Nikdy na fotografii ale nenájdete iné dieťa, len priamo rodičov. Ochranu a bezpečnosť detí tu berú naozaj vážne.
Naozaj sme lepší?
Skôr, ako sa niekto začne pohoršovať nad týmto bežným spôsobom stravovania na severe, také to slovenské: ale však dieťa pre zdravý vývoj potrebuje teplé jedlo, spýtam, a vy odkiaľ viete, že do termosiek nenaložia rodičia uvarené a teplé? A keby aj nie, tučné deti nevidím tam, ale na Slovensku. A keby sa niekto pohoršoval aj nad tým, že to je hrozné, že materská dovolenka je tam iba deväť mesiacov, chúďa dieťa, veď potrebuje matku pri sebe aspoň tri roky, čo z toho dieťaťa vyrastie a ako trpí…. tak sa len pýtam, či naozaj máte pocit, že trojročná materská je garanciou toho, že iba z takého dieťaťa vyrastie hodnotový človek a či naozaj máte pocit, že presne taká je naša spoločnosť? Naozaj z našich detí, s ktorými môžu byť rodičia na materskej až tri roky vyrastajú lepšie generácie ako v Škandinávii?
Takže len toľko, že ani jedna z najdlhších materských na svete a teplé jedlo v školských zariadeniach nie sú garanciou toho, že máme zdravšie, múdrejšie a šťastnejšie deti ako tam, kde sú po narodení s rodičmi len pár mesiacov a ešte im aj v školských zariadeniach nevaria.
Už nám nepomôže ani najdlhšia materská
A ako teda vychovávame tie generácie? Toto je aktuálny prieskum AKO pre reláciu Na hrane TV Joj: Hlas má stále nad 19 percent, nasledujú Smer 15 %, SaS 12,9 %, PS 10 %, OĽaNO 7,9 %, Sme rodina 7,6 %, KDH 6,2 a Republika 5,2 %. Takmer dve tretiny ľudí si dokonca želajú autoritárskeho vládcu . A čo je najhoršie, na Slovensku prevažuje želanie, aby vojnu vyhralo Rusko, uviedol Denník N. Len, aby sa nezabudlo, že v jedálňach by budúcim voličom mali aspoň pridať viac živín minimálne pre lepší vývoj pamäte a rozumu. Inak sú fakt zbytočné. Vrátane trojročnej materskej.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)