Naučte svoju myseľ zvládať náročné, chladné a zamračené dni

zdroj: Ikar

Desí vás koniec letného času? Nemáte pekného slova na to dlhé, mrazivé a sivé ročné obdobie?
Čo keby existoval spôsob, ako to zmeniť?

Psychologička a odborníčka na zimu Kari Leibowitz vám v knihe Ako milovať zimu? pomôže vidieť zimu v inom svetle. Uvedomíte si, že aj toto obdobie môže byť plné radosti a môže vám pomôcť nadobudnúť vzácne zručnosti, ktoré ovplyvnia vašu duševnú pohodu počas celého roka.

Kari sa presťahovala za polárny kruh, kde ju prekvapilo, že tamojší obyvatelia zimu zbožňujú a tešia sa na ňu. Odvtedy navštevuje tie najchladnejšie oblasti po celom svete a objavuje silu „zimného nastavenia mysle“. Pestovanie takéhoto myslenia pomáha nielen čeliť tým najstudenším mesiacom roka, ale aj prekonávať niektoré neľahké životne obdobia.

  • V nórskom meste Tromsø žijú ľudia v súlade s rytmom prírody a dlhú polárnu noc berú ako príležitosť spomaliť a viac oddychovať.
  • Na ostrove Lewis pri pobreží Škótska sa ľudia v zime stretávajú pri ohni a nachádzajú útechu vo svojej komunite.
  • V japonskom meste Jamagata si rodiny v zime užívajú tradičné horúce kúpele onsen, ktoré zaháňajú chlad, zlepšujú spánok a znižujú riziko infarktu.

Táto kniha v sebe spája vedu, autorkin vlastný výskum a poznatky z rôznych kultúr, na základe ktorých nás učí, ako si vypestovať pozitívne „zimné nastavenie mysle“ a poraziť pochmúrne myšlienky počas najstudenšieho ročného obdobia. Ponúka nám konkrétne metódy, vďaka ktorým si užijeme zimu všade na svete, a to aj v jej extrémnej podobe.

Zima so sebou prináša množstvo výziev. V závislosti od toho, kde žijete, môže zima znamenať ostrý mráz a kopu snehu. Inde prinesie bičujúci dážď, dážď so snehom a krúpy. Môže vás na nekonečné týždne obklopiť fádna monotónna šeď, mráz a neustále mrholenie, ale aj vietor, ktorý vám vyrazí dych a vlasy zamotá do veľkého uzla…

„Spôsob, akým pristupujeme k zime, je dobrým ukazovateľom toho, ako zvládame iné temné a náročné obdobia v živote,“ tvrdí Kari. „Ako reagujeme na situácie, ktoré nemáme pod kontrolou? Ako reagujeme na okolnosti, ktoré sme si nevybrali? Stratíme samých seba a poddáme sa tlaku alebo sa vedome obrátime do svojho vnútra a pestujeme si momenty radosti? Sústredíme sa na frustráciu alebo hľadáme zázraky a kontakt, ktoré nám pomôžu ju prekonať? A čo je najdôležitejšie, ktoré nastavenia mysle nás motivujú či už vedome, alebo nevedome? Brzdia nás alebo nás poháňajú vpred?“

Zima nie je len ročné obdobie súvisiace s prírodou. Zima – čas plný výziev, problémov či žiaľu – môže prísť do našich komunít, domova a života celkom nečakane a akýmkoľvek spôsobom. „Vo svojom výskume som pozorovala stratégie, ktoré ľudia po celom svete uplatňujú pri vychutnávaní si zimy a vďaka ktorým sa môžeme naučiť, ako prečkať akúkoľvek búrku – snežnú či inú. Rovnaké praktiky, ktoré nám pomáhajú prijať a užívať si zimu, nám pomáhajú prekonať aj náročné životné obdobia,“ dodáva autorka knihy Ako milovať zimu.

(Ak vás recenzia na knižnú novinku zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: