Nemáme čas plytvať. Tesco ho nestráca už päť rokov, pred vyhodením zachránilo milióny kilogramov potravín
Odhaduje sa, že na celom svete sa ročne neskonzumuje 2,5 miliardy ton potravín. Tak skončí až 40 % vypestovaných potravín ako odpad – v poľnohospodárstve, potravinárskom priemysle, maloobchode a v domácnostiach.
Tesco s odhodlaním rieši problém potravinového odpadu z farmy až na stôl už od roku 2016, keď začalo merať a zverejňovať svoje údaje o potravinovom odpade ako vôbec prvý maloobchodník v strednej Európe. Odvtedy Tesco Slovensko znížilo množstvo potravinového odpadu vo svojich činnostiach o 69 %. Práve za posledný finančný rok sa Tescu podarilo darovať ľuďom v núdzi až 2 626 ton potravín, čo predstavuje vyše šesť miliónov porcií jedla. Zároveň sa tým ušetrilo takmer 8 403 ton emisií CO₂.
„Tesco chce byť pre svojich zákazníkov viac ako len supermarket. Prehodnotili sme poslanie nášho podnikania, ktoré teraz odzrkadľuje to, čo nás poháňa vpred – prinášať každý deň niečo navyše – pre zákazníkov, komunity i celú planétu. Znižovanie množstva potravinového odpadu je najjednoduchšou cestou, ako znížiť našu uhlíkovú stopu a dosah klimatických zmien na našu planétu a život ľudí. Darovaním potravín sa ešte viac jedla dostane k ľuďom v núdzi najmä v súčasnej náročnej situácii. Pandémia, vojnový konflikt na Ukrajine a rastúca inflácia totiž vyvolali tlak nielen na dostupnosť potravín, ale aj rodinné rozpočty. Preto sa ich snažíme podporiť aj niekoľkými ďalšími aktivitami – napríklad cenami Clubcard a ponukou Čerstvých 5, pretože naši zákazníci vždy boli, sú a budú u nás vždy na prvom mieste,“ hovorí Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesca na Slovensku.
V roku 2019 Tesco splnilo udržateľný cieľ OSN – znížiť množstvo potravinového odpadu do roku 2030 o polovicu, dosiahlo ho teda o 11 rokov skôr. Najnovšie údaje ukazujú, že Tesco v boji proti plytvaniu nepoľavilo a doteraz znížilo množstvo svojho potravinového odpadu o 69 %, a to z 9 957 ton na 3 074 ton, pričom za posledný rok len 482 ton z toho bolo ešte vhodných na ľudskú konzumáciu. Za celý tento čas zároveň zachránilo vyše 21 miliónov porcií jedla, ktoré dostali druhú šancu a dostali sa k ľuďom v núdzi.
Tesco spája sily s dodávateľmi
Úsilie Tesca v boji proti plytvaniu potravinami presahuje rámec jeho prevádzok. Maloobchodný reťazec vyzýva potravinársky priemysel, aby aj ďalšie spoločnosti a organizácie nasledovali jeho príklad a začali merať a uverejňovať vlastné dáta, ktoré im umožnia prijímať cielené kroky na zníženie množstva odpadu.
„Nikto nedokáže vyriešiť potravinový odpad sám. Preto sa usilujeme vniesť do dodávateľského reťazca s potravinami viac transparentnosti, už odkedy sme prvýkrát zverejnili svoje údaje. Sme odhodlaní spolupracovať s našimi dodávateľmi, aby znížili množstvo potravinového odpad aj v našich dodávateľských reťazcoch na polovicu. Sme presvedčení, že čo sa dá zmerať, dá sa aj riadiť, a preto podporujeme dodávateľov v tom, aby zverejňovali svoju mieru odpadu. V minulom roku deviati stredoeurópski dodávatelia pre vlastnú značku Tesco zverejnili svoje údaje o potravinovom odpade a tento rok ich bude už 16. Pretože zmenšiť potravinový odpad vo svete a znížiť jeho dosah na klimatické zmeny sa podarí len spoluprácou a vzájomnou motiváciou,“ dodáva Martin Kuruc.
Pomáhajú aj smart technológie
Tesco zaviedlo aplikáciu FoodCloud, ktorá pomáha rýchlejšie prepájať obchody a partnerské charitatívne organizácie, čím zjednodušuje a zvyšuje darovanie nepredaných potravín vhodných na ľudskú konzumáciu. Aj vďaka tomu a úsiliu znižovať množstvo potravinového odpadu Tesco zvíťazilo v prestížnej súťaži Mastercard Obchodník roka 2021 v kategórii Inovácia roka – Udržateľný obchodník.
Pokrok Tesca pri znižovaní množstva potravinového odpadu:
- Vo finančnom roku 2021/22 Tesco na Slovensku predalo 544 046 ton potravín, z ktorých sa 8 353 ton nepredalo zákazníkom. Išlo o potraviny vhodné na ľudskú konzumáciu, krmivo pre zvieratá, ale aj potraviny nevhodné na darovanie, a preto skončili ako odpad.
- Celkový objem odpadu v našich prevádzkach v uplynulom roku dosiahol len 3 074 ton a tvorí iba 0,56 % z celkového množstva potravín. V porovnaní s naším východiskovým rokom 2016/17 ide o 69 % zníženie. Naďalej tak prekračujeme náš cieľ udržateľného rozvoja OSN znížiť množstvo potravinového odpadu do roku 2030 na polovicu.
- Vďaka dlhodobému partnerstvu s Potravinovou bankou Slovenska a jej lokálnymi partnermi sme v minulom roku darovali 2 626 ton potravín. Z tohto množstva bolo pripravených viac ako 6,2 milióna porcií jedla pre ľudí v núdzi.
- Z našich obchodov na Slovensku sme úspešne darovali dobročinným organizáciám alebo ako krmivo pre zvieratá 91 % nepredaných potravín vhodných na konzumáciu, čo znamená, že sa približujeme k naplneniu nášho záväzku nulového potravinového odpadu.
- Od roku 2016/17 sme darovaním charitatívnym organizáciám ušetrili 9 056 ton potravín. Tým, že sme zabránili, aby sa z nich stal odpad, sme ušetrili až 28 979 ton emisií.
- V priebehu roka 2021/22 sme dokončili zavedenie aplikácie FoodCloud, ktorá pomáha rýchlejšie prepájať naše obchody a partnerské charitatívne organizácie, čím zjednodušuje a zvyšuje darovanie prebytočných potravín vhodných na ľudskú konzumáciu.
Ďalšie informácie o údajoch Tesca o potravinovom odpade nájdete na webstránke Tesca.
Viac informácií o komplexnom prístupe Tesca k udržateľnosti, strategickým cieľom a záväzkom získate v najnovšej správe o udržateľnosti.