Neošetria vás, lebo „systém“. Len tak, bez upozornenia aj ospravedlnenia

Dalito.sk/Česko-slovenská hranica Brodské pri vstupe na Slovensko z českej strany/foto: Dalito.sk

Tisíce Slovákov pracujú doma, ale bývajú v zahraničí. Ak si splnia nahlasovacie povinnosti voči zdravotnej poisťovni (ZP), žiaden problém. Však sme občania Únie a tak sa na nás vzťahuje rovnaká zdravotná starostlivosť doma aj za hranicami. Poisťovne si peniaze preúčtujú podľa medzinárodných zmlúv. 

Takto žije aj pracuje viac ako 11 510 Slovákov, ktorí sa spoliehajú na to, že medzinárodné zmluvy platia. Taký život nie je jednoduchý, ale keď človek naozaj chce, ide aj to. Sme predsa Európania!

To nie ja! To Samo!

Čo však v prípade ak zlyhá úradník či vraj IT systém? Potom už nič… Poisťovni je úplne jedno, že poistenie platíte pre istotu aj dopredu a kdesi za hranicami bezmocne mávate dvomi platnými kartičkami. Prídete aj o termín vážneho vyšetrenia, na ktorý ste čakali pol roka a vy len bezmocne stojíte na chodníku pred nemocnicou v cudzom štáte, čo sa to okolo vás deje… Lebo „systém“. To nie ja! To Samo!

Na lekára musíte zabudnúť, pretelefonujete majetok a prejazdíte kilometre. Čas sa predsa nepočíta, ten je predsa “zadarmo”. A len počúvate, to nie my, to Slovensko, lebo vás niekto len tak vyhodil zo systému. Nikto vám nič nepovie, a vraj už dáááávno! Čakajte faktúry za ošetrenie v zahraničí!

Nestačí ani to, že deň pred odchodom za hranice ste si v poisťovni opäť všetko osobne skontrolovali a ešte vás pochválili, že platíte o mesiac skôr. Bol to deň, keď ešte doma všetko platilo. Deň predtým, ako už za hranicami neplatilo vôbec nič. Nepomôže vám nič. A už vôbec slovenská ZP.  

Bez lekára aj ošetrenia

Stála som vyhodená pred nemocnicou, v rukách dva mobily a v každom to isté. To nie my, to Slovensko. To nie my, to „Samo“. To čo platilo včera, už neplatilo dokonca vraj mesiace. Platilo to síce v noci, ale ráno už nie. To čo teda platilo pred pár dňami v Bratislave, už neplatí vraj dlho. Teda to čo platilo roky, zrazu už neplatilo. A to čo neplatilo ráno, o tri hodiny už za hranicami zasa neplatilo a platilo o hodinu neskôr. Hurá teda do nemocnice!

O týždeň neskôr v Bratislave pri osobnej návšteve ZP zasa nič neplatilo doobeda, čo už platilo teda nanovo pred týždňom, lebo to vlastne neplatilo stále… O hodinu už všetko zasa platilo. Bez ospravedlnenia. Keď mi o tri hodiny zasa volali z poisťovne, že zasa neplatí vôbec nič, lebo však to neplatilo, zapla som diktafón. Vraj som „iba aktívna“, ťukala zamestnankyňa ZP pri opätovnej návšteve za jeden deň do monitora. Poslednú návštevu pobočky som si už nahrala s upozornením, že čo je veľa, to už je fakt veľa. Prvých 30 minút o tom, ako už zasa nič neplatí, ďalšie, že platí.  Pred monitor sa opäť zbehla celá pobočka, aj tak zamestnankyne klientskeho centra tušili o európskom poistení minimum.

V EÚ 18 rokov

Len nedávno sme sa chválili, že Slovensko je už dospelé, lebo sme členským štátom EÚ už 18 rokov. Dosť dlho, aby niekto, kto pracuje s európskym poistením, neohrozoval vlastných klientov na zdraví.

Aj podľa údajov ZP už žijeme európsky. Veď v krajinách EÚ žije, pracuje a na Slovensku aj odvádza zdravotné poistenie množstvo Slovákov. VšZP ma takých klientov aktuálne 6821, UNION podľa formuláru S072 pre poistencov so SK štátnou príslušnosťou 845, ďalších 121 podľa formuláru E106. Dôvera má aktuálne podľa platných nárokových dokladov (prenosné dokumenty, formuláre a SEDy), ktoré vystavili ekonomicky aktívnym osobám alebo dôchodcom s bydliskom v inom členskom štáte EÚ, spolu 3724 cezhraničných. Najviac v Rakúsku, Česku, Maďarsku či Chorvátsku. Dosť na to, aby sa to už naučila aj UNION.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu a raz mesačne vyhrať knihu podľa vlastného výberu)