Neviete získať prácu snov? Možno pre 8 najčastejších chýb v životopise

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock
DALITO -

Pred pozvaním na pohovor môžeme prvý dojem urobiť len písomnou formou. Aj malá nedokonalosť v dokumentoch môže znamenať, že vysnívané miesto dostane iný uchádzač. Odmietnutie navyše nezvykne zamestnávateľ odôvodniť. Sklamaniu sa dá predísť, stačí urobiť pár zmien.

USPORIADANIE

Správny životopis musí zaujať v priebehu pár sekúnd. Klasická štruktúra obsahuje chronologické usporiadanie, tzn. od najzakladanejších osobných údajov, cez vzdelanie, až po najaktuálnejšie pracovné skúsenosti a zručnosti.

Pri vyššom počte uchádzačov zamestnávateľ prvej polovici životopisu nevenuje takmer žiadnu pozornosť. Kľúčové v tej chvíli nie sú originálny tvar e-mailovej adresy, ani množstvo vystriedaných letných brigád. Tieto informácie sa paradoxne najčastejšie nachádzajú na mieste, kam ako prvé padne zrak.

Najlepším spôsobom ako sa odlíšiť od konkurentov je opačné usporiadanie. V hornej časti preto odporúčame uviesť najaktuálnejšie informácie.

Pre skúsenejších to budú „Pracovné skúsenosti“. V prípade študentov alebo absolventov zase „Vzdelanie“.

FORMÁT A NÁZOV DOKUMENTU

Rovnako ako celý obsah, aj pomenovanie súboru musí byť personalizované. Pomenovanie súboru v žiadnom prípade nezvoľte všeobecné ako „Životopis.doc“, „CV“ a pod.
Takýmto spôsobom sa váš súbor stratí medzi množstvom iných. Personalista si ho preto určite neotvorí ako prvý.

Profesionálnejšie vyzerá uvedenie mena a priezviska, napríklad „Ivan_Tichý_Životopis“. Vyhýbať by ste sa v tomto prípade mali uvádzaniu prezývok alebo titulov.

Nie je zárukou, že sa prijímateľovi otvorí súbor rovnako ako vám. Najmä v prípade Wordu sa zvykne pozmeniť formátovanie. Istotou je ukladanie vo formáte PDF. Tým zabezpečíte rovnakú podobu v každom zariadení.

FOTOGRAFIA

Fotografia nie je v životopise nevyhnutná. Výnimkou je, ak ju zamestnávateľ na danú pracovnú pozíciu vyžaduje. V takých prípadoch sa očakáva reprezentatívny výzor.

Ak sa z vlastnej iniciatívy rozhodnete odhaliť svoju podobu, je vhodné byť sebakritický. Správne zvolená fotografia nič nepokazí. Chybný detail by mohol naopak uškodiť.

Kvalita snímky by mala byť čo najlepšia. Pozadie neutrálne, aby vynikol hlavný objekt. Spôsob zachytenia postavy by mal zodpovedať úradným dokumentom. Najlepšie od pliec hore. Prípadne od polovice hrudníka alebo mierne z profilu. Mimika tváre musí pôsobiť nenútene a príjemne. Najlepšie s prirodzeným úsmevom.

Pozor by ste si mali dať aj pri výbere odevu a celkovej vizáže. Vyhnúť by ste sa mali odhaleným ramená a dekoltu. Ženy, ale aj muži, by nemali voliť výrazné doplnky, líčenie a vyhnúť sa pokrývkam hlavy.

Ďalších päť dôvodov, prečo sa váš životopis môže ocitnúť na opačnej strane stola “Nevyhovuje” sa dočítate TU na pracuj.sk.