Objavte slávne prvorepublikové kaviarne
Túžite po šálke kávy, sprevádzanej noblesou, kúzlom a eleganciou prvej republiky? Pozývame vás na kávu do slávnych kaviarní, ktoré dobu pred sto rokmi zažili a stále ju pripomínajú.
Kaviarne počas prvej republiky boli miesta, kde sa schádzali známe osobnosti ako novinári, spisovatelia, divadelníci, architekti, umelci i podnikatelia. Mohli ste ich stretávať pri spoločenskej konverzácii, rovnako pri čítaní novín a časopisov z domova, Európy i zo zámoria. Aj v českých kaviarňach sa písali európske kultúrne dejiny. Mnohé historické kaviarne fungujú dodnes. Sú to kúzelné miesta, ktoré spájajú históriu, českú kultúru i jedinečnú architektúru.
Kaviareň Slavia
Symbolom kaviarenskej kultúry je známa pražská kaviareň Slavia priamo oproti Národnému divadlu na rohu Národnej triedy a Smetanovho nábrežia. Otvorená bola v roku 1884 a dnešné zariadenie je v štýle art-deco. Veľmi často sa tu schádzajú intelektuáli, básnici, herci a rôzni umelci. Chodieval sem i bývalý prezident Václav Havel. Vďaka veľkým oknám si môžete priamo od stola vychutnávať výhľad na Národné divadlo, rieku Vltavu a Pražský hrad, či Karlov most. Nájdete tu i reštauráciu a pivnicu. Otvorená je každý deň počas celého roku už od 8:00 ráno a denne v podvečer tu hrá profesionálny klavirista.
Café Savoy
Od Slavie stačí prejsť cez Vltavu po moste Legií do Víťaznej triedy a ste pri ďalšej známej pražskej kaviarni. Café Savoy nadväzuje na prvorepublikovú kaviarenskú atmosféru, nevšedný interiér podtrhuje pamiatkovo chránený neorenesančný strop z konca 19. storočia. Kaviareň je preslávená bohatými raňajkami a pokrmami z gourmet menu. Ochutnať môžete napríklad české slimáky, teľací brzlík alebo cukrárske výrobky z vlastnej pekárne. Jediným problémom tejto kaviarne je obrovský záujem, avšak miesta si môžete rezervovať dopredu cez internet. Čakanie na voľný stôl si môžete skrátiť prechádzkou na Kampu, jedno z najromantickejších miest Prahy. Od kaviarne je to doslova pár krokov.
Café Louvre
Kaviareň nazvaná rovnako ako svetoznáma parížska galéria je otvorená od roku 1902. Café Louvre nájdete na Národnej triede, pár krokov od Národného divadla. Schádzali sa tu známi spisovatelia, umelci a osobnosti ako Franz Kafka alebo Albert Einstein. Miesto dodnes dýcha secesiou. Nechýba tu ani biliardová herňa. Kaviareň dopĺňa celodenná prevádzka s teplou kuchyňou.
Kaviareň Obecný dom
Pri návšteve Obecného domu v Prahe zažijete neopakovateľnú atmosféru zlatých čias secesie. Noblesu posledných rokov habsburskej monarchie a prvých rokov mladej republiky zažijete v miestnej kaviarni s galériou s veľkými oknami a svetelnou fontánou s mramorovým reliéfom nymfy. Kaviareň na prízemí južného krídla, so žiarivým secesným interiérom, je skvelým náprotivkom Francúzskej reštaurácie Art Nouveau, ktorá sa nachádza v pravom krídle. Podnik, ktorý po prvý raz otvorili na Silvestra v roku 1911, považujú za najkrajšiu secesnú reštauráciu na svete.
Café Imperial
Výnimočná kuchyňa pod vedením Zdeňka Pohlreicha a najmä výnimočné priestory s unikátnymi keramickými dekoráciami, to je Cafe Imperial na ulici Na Poříčí. Architektonický skvost láka atmosférou v štýle Grand Café už od roku 1914. Menu obsahuje to najlepšie z tradičnej českej kuchyne, teraz v modernom štýle. Káva a zákusky sú v kaviarni tohto štýlu vždy dôležitým prvkom. Ako čerešničku na torte ponúka aj degustačné menu.
Navštíviť Prahu a nenaraňajkovať sa v štýle Grand Café je zásadná chyba
Grand Cafe Orient
Kaviarne v štýle secesie, Art Deco či Art Nouveau nájdete po celom svete, ale kubistická kaviareň je len jedna. Od roku 1912 sídli v elegantnom dome U Černé Matky Boží v Celetnej ulici v Starom Meste v Prahe. Dom vznikol podľa návrhu architekta Josefa Gočára. Okrem kaviarne môžete v interiéri navštíviť aj stálu expozíciu Umeleckopriemyselného múzea v Prahe, ktoré predstavuje český kubizmus. Štýl prepája voľné i úžitkové umenie a architektúru. Kubistický interiér má i kaviareň Grand Cafe Orient na prvom poschodí. Architekt Gočár navrhol aj kubistický bufet-bar, vrátane vybavenia interiéru ako lustrov a lucerien.
Cukráreň Myšák
Slávna cukráreň, ktorej história sa začala písať od začiatku minulého storočia. Nachádza sa v centre Prahy na Vodičkovej ulici, neďaleko Václavského námestia. Preslávený cukrár František Myšák nechal pôvodnú neorenesančnú budovu prestavať svetoznámym staviteľom a inžinierom Josefom Čapkom. Torty od Myšáka si objednávali známe osobnosti politického, kultúrneho a športového sveta. Dnes cukráreň prevádzkuje prestížny reťazec, ktorý chce nadviazať na prvorepublikovú tradíciu. Dostanete tu klasické české zákusky, torty i poháre, ktoré dopĺňajú ponuka raňajok a výberových káv.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)
7 tajomstiev jarnej rovnodennosti s najkrajším lúčom aj najzáhadnejším miestom