Originálny recept: Fantastické pravé jarné závitky od thajskej masérky
Milujem olejové relaxačné thajské masáže. Snažím sa si ich užívať aspoň raz do mesiaca, v zime aj častejšie. Keď si ľahnem na vyhriaty masážny stôl a hodinu a pol sa o mňa stará skúsená thajská masérka, som jednoducho v raji.
Vždy sa na recepcii presne dohodneme čo a ako, kde pridať, kde viac ubrať a čoho sa nedotýkať vôbec. Je pravdou, že vekom je tých upresnení stále viac, na druhej strane zasa cítim obrovský rozdiel a úľavu pred a po.
Raz som mala dlhodobý problém s ramenom. Kto to zažil vie, ako sa to vie vliecť celé mesiace. Poctivo som chodila na rehabilitácie každý týždeň, ale skutočne mi začínalo fungovať až potom, ako som rehabilitácie skombinovala aj s thajskou masážou. Samozrejme, na všetkom sme sa museli dohodnúť dopredu, ale potom to bola naozaj obrovská úľava.
Som nesmierne pragmatický človek, na prežitie a správne rozhodnutia potrebujem jasné vedecké fakty a dáta. Na dobre myslené liečiteľstvo ma nikto nenaláka. Tieto debaty „eko-bio-raw“ ani nezačínam.
Dôkazy na zdravie
Thajské masáže sú výnimka. Nejak predpokladám, že ak by telové masáže nefungovali, pri určitých diagnózach by ich nepreplácali aj zdravotné poisťovne, ktoré občas nezaplatia aj už dávno dokázaný efekt tej či onej farma liečby. Ako v bakalárskej práci v roku 2019 zistil Samuel Plánka z Masarykovej univerzity, Fakulty športových štúdií, katedry Podpora zdravia: „ Z výsledkov výskumu sme zistili, že športová masáž mala signifikantnejší vplyv na termografické zmeny ako pasívny odpočinok. Namerané hodnoty laktátu ale naopak ukázali, že využitie športovej masáže v záujme rýchlejšieho poklesu hladiny laktátu nemá žiadny významný vplyv. V konečnom dôsledku sa ale probandi zhodli na tom, že využitie športovej masáže po športovom výkone malo na nich pocitovo lepší dopad ako pasívny odpočinok a cítili sa po nej viac zrelaxovaní, uvoľnení a pripravení na ďalšie prípadné zaťaženie. Môžeme teda s istotou povedať, že športová masáž má v príprave športovca vyhradené miesto.“
Závitky podľa Jeab
Naposledy som od sieti prémiového thajského masážneho salónu dostala malú pozornosť. Ich firemné noviny. Okrem toho, že som konečne spoznala majiteľku, ktorá už rozbehla business pod jednou značkou vo viacerých krajinách, cez noviny sa mi prihovorili aj maséri, ktorí prezradili ich domáce thajské recepty, ktoré radi robia svojim rodinám a blízkym. A vďaka pani Jeab som sa dostala k pravému originálnemu receptu
Suroviny
10 listov ryžového papiera, 250 g varených kreviet, 8 listov ľadového šalátu, 4 mrkvy, 10 jarných cibuliek, zväzok koriandru, zväzok bazalky, zväzok mäty, 3 vajcia, na omáčku: 2 lyžice trstinového cukru, trochu soli, 25 ml bieleho vinného octu (ružového), čili paprička (môže aj nemusí byť)
Postup
- Mrkvu a jarnú cibuľku nakrájame na 10 cm plátky.
- Ľadový šalát natrháme na 10 kusov, hrubšiu časť na konci odrežeme.
- Bylinky zbavíme stoniek.
- Krevety uvaríme vo vode.
- Z vajec si pripravíme pevnú omeletu, ktorú pokrájame na 10 cm hrubšie pásiky. Vajcia vyklopím na panvicu, poriadne zamiešam a opečiem z oboch strán.
- Všetko si poukladáme do nádob, aby sme pri napĺňaní ryžových závitkov na nič nezabudli.
- Do širšieho hrnca alebo panvice si dáme variť vodu na najnižšiu teplotu. Cieľom je ju zohriať tak, aby sme z nej mohli prstami vyberať ryžový papier. Nesmie zovrieť!
- Pripravíme si kuchynskú dosku na vaľkanie cesta, ktorú navlhčíme, aby sa nám prvý ryžový papier pri napĺňaní nenalepil na dosku. Ja som to urobila prstami, ktoré som namočila do teplej vody, ktorá sa mi zohrievala.
- Prvý papier ponoríme do teplej vody, počkáme kým dostatočne zmäkne, opatrne ho vyberieme, položíme na dosku a jemne vystrieme.
- Všetky pripravené suroviny poukladáme na horná okraj ryžového papiera, spodný koniec preložíme na zeleninu s omeletou a krevetami, aby nám zo zvitkov pri jedení nepadali a poctivo zatočíme. Ryžový papier po stranách zahnite dovnútra a opatrne stočte do podoby závitku. Pri zakrúcaní sa na seba krásne lepí, takže je to veľmi príjemná kuchárska práca.
- Zvitky poukladáme na podnos tak, aby sa o seba nelepili a pripravíme si omáčku na namáčanie zvitkov.
- Vinný ocot nalejte na menšiu panvičku a pomaly priveďte do varu. Pridajte cukor a trochu soli. Kto má rád štipľavé, môže do omáčky nadrobno nakrájať čili papričku. Miešajte dovtedy, kým sa cukor a soľ úplne nerozpustia. Omáčku už nechajte iba vychladnúť.
Dobre vedieť
- Závitky nám veľmi chutili aj s pravou sójovou omáčkou, ktorú nevyrábajú zo pšenice, ale naozaj zo sóje. Ako ďalšiu voľbu sme si pridali aj wasabi a ustricovú omáčku z obchodu. Všetky možnosti nám chuti, ale s octovou omáčkou boli fakt najlepšie.
- So soľou určite opatrne, aby sa vám nestalo to čo mne, že som to s ňou prehnala, a aby som to nejako zachránila, nakoniec som musela doliať celú fľašu octu a pridať ďalšie lyžice cukru. Predpokladám však, že uvarený ocot ako konzervant vydrží dlhšie, takže teraz mám celú fľašu omáčky dopredu v chladničke a k závitkom sa určite čoskoro vrátim. Sú totiž nesmierne rýchle, chutné aj jednoduché a naplniť ich môžem čímkoľvek. Takto ich však robí pravá thajská dáma, pani Jeab.
- Jeab odporúča, že ak niekto túži po viac bielkovinách, do závitok môže pridať napríklad aj na pásiky nakrájaný syr tofu. Ja sa chystám na kráľovské krevety, lososa alebo tuniaka.
(Ak viete oceniť originálny recept, budeme vďační ak redakciu Dalito.sk podporíte darovaním kávy)