Pacientov učí, že majú právo aj na druhý názor lekára
Je mladá a odvážna. Neuspokojila sa s jedným názorom lekára a tak vlastnému otcovi predĺžila život o päť rokov. Rozhodla sa totiž, že založí projekt, ktorý dá šancu aj ďalším pacientom. Viera Cmerová si sľúbila , že pri každom z nich, bude ostražitá rovnako, ako keby sa jednalo o jej vlastného otca. Nebála sa reakcií lekárov, že si dovolí s odborníkmi prejaviť možno aj iný názor na liečbu, aký majú ošetrujúci lekári. A mnohí to aj pochopili. A tak založila projekt Druhý názor lekára.
Ste žena, ktorá sa rozhodla na Slovensku pomôcť pacientovi získať aj iný názor lekára na jeho chorobu. V projekte ste spojili výnimočných odborníkov zo Slovenska a Česka. Čo bolo impulzom?
Moje rozhodnutie vychádza z mojej vlastnej zažitej skúsenosti, že sa nie vždy podarí jednému lekárovi určiť diagnózu. Môjmu ocinovi krátko pred dosiahnutím šesťdesiatky nevedeli lekári stanoviť príčinu jeho prudko sa zhoršujúceho zdravotného stavu. Pomohol mu až druhý názor lekára – špecialistu, ktorého sme oslovili. Vtedy, a mnohokrát potom, sme si uvedomili, aké dôležité je byť informovaným príbuzným. Ocinovi lekárka odhadovala 6 mesiacov života. Žil ešte dlhých päť rokov, ktoré sme si spoločne naozaj užili. Táto skúsenosť i fakt, že sa medzi lekármi, vynikajúcimi slovenskými i českými odborníkmi pohybujem už takmer 15 rokov, rozhodli o tom, že Druhý názor lekára na Slovensku rozbehneme. Je to projekt, o ktorom som presvedčená, že má zmysel. A sľúbila som si, že budem nad jeho realizáciou stáť ostražito a poctivo tak, ako keby sa jednalo o môjho vlastného ocina.
Pacienti mávajú často otázky či pochybnosti, či lekár správne určil diagnózu a pri liečbe zvážili všetky možnosti. Prečo sa nemajú báť spýtať sa aj na názor druhého lekára?
V prvom rade, lebo sa jedná o ich zdravie. Obzvlášť v oblastiach, v ktorých sme sa rozhodli začať. Onkológia, gastroenterológia či ORL (ušné, nosné, krčné) môže druhý názor lekára ovplyvniť , ako budú ďalej smerovať svoju liečbu. Majú možnosť získať istotu a pokoj na duši, že viacerí odborníci by odporúčali rovnaký postup. Rovnako však môžu získať aj odlišný názor vychádzajúci z dlhoročnej praxe špecialistov pre konkrétne diagnózy. Pretože všetci chceme to najlepšie. Dbáme na to, aby sa ku každej písomnej konzultácie pristupovalo vysoko individuálne a odborne, práve s dôrazom na výber konzultanta pre danú diagnózu.
V zahraničí sa takejto službe hovorí „second opinion“ a je úplne bežná, dokonca pri niektorých diagnózach si ju vyžaduje aj zdravotná poisťovňa. U nás sú stále lekári, ktorým sa nepáči, ak si ich prácu pacienti „overujú“ aj u iného odborníka.
Je to vec akejsi kultúry v krajine a vyspelosti nás občanov. Ak niekto chce posudok na moju prácu, automaticky za tým hľadám nedôveru, som dotknutý či úplne odmietam pochopiť dôvody, pre ktoré druhá strana hľadá druhý názor. Ak však verím svojej práci a som úprimný sám k sebe, priznám si, že by som postupoval v prípade vlastnej rodiny rovnako. Ak pacient hľadá druhý názor u iného lekára, nie je to nutne prejav nedôvery. Hľadá istotu v rozhodnutí. Aj lekári hľadajú druhý názor u iného lekára, pokiaľ sa jedná o osobu, na ktorej mu záleží. V zahraničí to lekári osobne vôbec neriešia. Second opinion je súčasťou ich bežnej praxe. K tomu dospejeme určite raz aj my. Možno i tým, ako si začneme viac vážiť našich lekárov. Lebo máme múdrych a šikovných odborníkov, viacerých akceptovaných svetovými lekárskymi autoritami.
Môže vás zaujať:
Druhý názor lekára môže zachrániť život!