Pôvodný recept: Najlepšie pečené gaštany od babičky
Najlepšie gaštany, na ktorým som si naozaj pochutila, som jedla v Ríme. Boli horúce, upečené tak akurát a šúpali sa samé. Boli obrovské a škrupina z nich doslova sama odskakovala.
Naopak, najhoršie som jedla na vianočných trhoch v Bratislave a v Prahe. Možno je to ich kvalitou už pri dodávke, neviem. Cenovo však boli nekresťansky drahé. Ale kúpila by som si ich znova, lebo vianočné trhy bez gaštanov akoby ani neexistovali.
Gaštany sme si piekli roky aj doma. Pravidelne sa ma pri ich lúpaní manžel pýtal, prečo sú vždy ešte horšie, ako tie z vianočných trhov. Keď pri ich čistení vytiahol malú lyžičku, aby zo šupky vydoloval aspoň aký taký gaštan, roky som vedela, že tú odpornú otázku vysloví a že si ju opäť nenechá pre seba… Vždy ma to nahnevalo. Samozrejme, že som sa urazila, veď vždy som urobila maximum, aby sa mi konečne podarili. Za roky som vyskúšala snáď všetky odporúčané recepty na ich vraj dokonalú prípravu. Nepomohlo nič. Manželova otázky nakoniec vždy aj tak zaznela…
Až mi jedného dňa poradila babička kamarátky z východného Slovenska. Vďaka pani Zuzke som doma za 30 minút vytvoria dokonalú zimnú rodinnú atmosféru s množstvo pochvalných ód od manžela, že lepšie nejedol. Ja áno, tie v Taliansku, ale aj tie doma sa už od nich veľmi neodlišujú.
Pani Zuzka ma upozornila totiž na to najdôležitejšie, že už pri ich kúpe si musím dávať načas a pozor. Nenaložiť si ich len tak lopatkou do vrecúška, ale poctivo povyberať každý jeden gaštan zvlášť. Musí byť totiž zdravý a hlavne čerstvý. No a potom už iba stačí, ak na ne nezabudnem v chladničke. Najlepšie vraj urobím, ak ich upečiem ešte v ten deň. Zo zabudnutých gaštanov medzi ostatnou zeleninou vraj nikdy nič chutné už nebude. Hneď som pochopila, v čom som zlyhala.
POSTUP
1, Rúru si dopredu vyhrejem na 220 stupňov Celzia.
2, Dôležité je, aby sme gaštany narezali tak, aby sme prerezali celú škrupinu, najlepšie do tvaru X. Osvedčil sa mi však aj jednoduchý rez na jednu paličku. Nič sa nestane, ak pritom zarežete priamo do plodu. Režeme vždy oblú časť gaštanu. Veľký pozor si pritom dávajte na prsty.
3, Gaštany uložíme na plech vždy rezom hore a namočenou rukou do vody ich pokvapkáme.
4, Menšie gaštany pečieme 25 minút, kým sa škrupina neroztvorí. Ak sú väčšie, nebojte sa ich piecť o 6 minút dlhšie, aj keď budete mať pocit, že už prihárajú.
5, Do misy dajte utierku, do ktorej potom upečené horúce gaštany nasypete a prikryté necháte spariť asi 10-15 minút. A hotovo.
ZAUJÍMAVOSŤ
Jedlé gaštany sú mimoriadne zdravé a vhodné pre celiatikov aj diabetikov. Neobsahujú lepok a sú bohaté na vitamíny A, C, B, E, K, železo a kalcium. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C ich dokonca porovnávajú s citrónmi. Milovali ich už aj Rimania a dnes sú mimoriadne obľúbené v Španielsku, Grécku a Taliansku aj preto, že z nich nepriberiete.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu, alebo sa zapojte do vianočnej súťaže Dalito)