Pre cestovanie, však potrebujem len internet, hrozí výpoveď

ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Prevláda názor, že pokiaľ si svoju prácu robíte na sto percent, v rámci diaľkovej práce je predsa  jedno, kde sa nachádzate. Či doma alebo rovno niekde na cestách. Ak vám stačí pripojenie na internet a zamestnávateľa zaujímajú akože iba vaše výsledky, tak je vlastne podľa mnohých jedno, kde sa k nim dopracujete. To však nie je celá pravda. Pretože napríklad home office neznamená, že si svoju prácu môžete robiť úplne kdekoľvek. U kamarátov, v kaviarni či niekde na ceste k rodičom. Hovoríme tomu hush tripping a odhaliť ho v dnešnej dobe je pre zamestnávateľa veľmi jednoduché.

  • Tiché opustenie pracoviska 
  • Work-life balance s tým nesúvisí 
  • Porušenie sa trestá 

Hybridná práca má množstvo výhod a ako sa ukázalo, diaľkoví pracovníci si uvedomili možnosť nenápadne cestovať po celom svete a súčasne pracovať. Tí, ktorí však nie sú živnostníkmi, by si mali dobre rozmyslieť, či má význam riskovať. 

Odskočili ste si počas sviatkov za rodinou, však prácu z domu môžete robiť kdekoľvek? Hush tripy sa taja, pokým sa na ne nepríde. Zbaliť sa a vycestovať bez udania dôvodu však znamená veľké pracovné riziko až stratu zamestnania.

Odhaliť hush tripping je v čase sociálnych sietí mimoriadne jednoduché. S presnými časovými známkami, ktoré uvádzajú pri príspevkoch sociálne siete, môžete nevedomky usvedčiť sami seba z priestupku, ktorý síce môže vyzerať na prvý pohľad zanedbateľne, no v skutočnosti môže spôsobiť nemalé problémy vám aj vášmu zamestnávateľovi.

Ako teda hush tripping funguje a prečo by ste si mali dva razy rozmyslieť, či sa kvôli výhodným letenkám pripojíte na porady z cudzej krajiny? 

Tiché opustenie pracoviska 

Vidina slobodného pohybu počas pracovnej doby strávenej mimo kancelárie, je atraktívna. A aj prieskumy z iných krajín potvrdzujú, že mnohí pracovníci radi využívajú hush tripping na mikrodovolenky počas roka. Napriek tomu, že pripojiť sa na Google Teams a odpísať na e-maily sa dá prakticky odkiaľkoľvek, ak v rámci pracovnej doby – a to hoci aj pri hybridnej práci – nečerpáte dovolenku a nachádzate sa mimo dohodnutého pracovného priestoru, automaticky porušujete podmienky, ktoré vám zamestnávateľ stanovil na začiatku pracovného pomeru.

S opustením pracoviska sa navyše spájajú aj ďalšie riziká s rôznym stupňom bezpečnosti. Od znemožnenia prístupu k sieti, hacknutia prístupov do firemných databáz cez verejnú wi-fi sieť, po poškodenie pracovných nástrojov. Navyše, ak by sa vám počas takejto neoficiálnej pracovnej cesty niečo stalo, inšpektorát práce by pri vyšetrovaní úrazu zamestnanca rýchlo zistil, že ste sa nachádzali mimo svojho oficiálneho pracovného miesta a udelili by vám pokutu do výšky až 1000 €. 

Work-life balance s tým nesúvisí 

Pri obhajovaní svojho neoficiálneho pobytu na inom než určenom mieste, by ste si nepomohli ani argumentovaním toho, že sa jedná o hľadanie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Pokiaľ totiž o vašom pohybe nie je zamestnávateľ prednostne informovaný, v skutočnosti ste stále vo výkone práce a pohybujete sa neoprávnene na inom mieste, než máte zo zákona predpísané. Akýkoľvek pracovný úraz by vám pritom zamestnávateľ nevyplatil.

 Viac sa o tejto téme dočítate v článku Hush tripy sa taja, pokým sa na ne nepríde. Zbaliť sa a vycestovať bez udania dôvodu však znamená pracovné riziko na [pracuj.sk]