Prečo krajiny posúvajú očkovanie druhej dávky proti Covid-19 a prečo sú prenášačmi vírusu aj zaočkovaní aj tí, ktorí ochorenie prekonali
USA, Veľká Británia, Izrael, Nemecko a Francúzsko sú krajiny, ktoré majú najviac zaočkovaných obyvateľov proti Covid-19 prvou vakcínou. Napríklad v Izraeli aspoň jednou dávkou je zaočkovaná už takmer polovica obyvateľstva. Veľká Británia prvou dávkou už preočkovala takmer štvrtinu populácie.
Na Slovensku prvou dávkou vakcín proti Covid-19 zaočkovali 241 904 osôb, druhou 69 395. V Českej republike zatiaľ použili 466 578 dávok vakcín pre viac ako 293 000 ľudí.
Aj keď niektoré vakcíny môžu byť menej účinné voči rôznym variantom koronavírusu, stále to podľa vedcov a výsledkov po očkovaní vyzerá tak, že reálne chránia pred najhoršími dôsledkami koronavírusového ochorenia. Teda pred jeho vážnym priebehom alebo smrťou.
Spravodajská stanica ČT24 upozornila, že Francúzsky zdravotnícky úrad už odporučil podávať len jednu dávku Covid-19 ľuďom, ktorí ochorenie už prekonali. Látka by mala hrať takzvanú úlohu boostra, čo znamená podpory.
„Existuje už dostatok vedeckých dát, aby sa táto stratégia dala aplikovať aj v iných krajinách?“ Pýtal sa moderátor ČT24 rešpektovaného českého vedca Petra Šeba z laboratória molekulárnej biológie bakteriálnych patogénov z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
„Tých dát ešte nie je toľko, ale z tých štúdií, ktoré sa robili sa ukázalo, že ľudia, ktorí prekonali symptomatické ochorenie Covid-19, na prvú dávku odpovedajú pomerne dobre a majú vysoké hladiny protilátok. Dá sa tak predpokladať, že budú pomerne slušne chránení. Za normálnych okolností by sa samozrejme dopredu muselo zistiť, koľko tých protilátok majú a potom by sa rozhodovalo, či im stačí jedna alebo dve dávky. Na to však dnes nie je čas a ide o to, dostať tú prvú dávku pokiaľ možno čo najrýchlejšie do čo najväčšej populácie. Je naozaj správny dôvod sa domnievať, že tí, ktorí prekonali symptomatické ochorenie Covid-19, že jedna dávka bude dostatočná a bude fungovať,“ odpovedal na otázku verejnoprávnej ČT24 vedec a molekulárny biológ patologických patogénov.
Veľká Británia dokonca zvolila stratégiu očkovať prvou dávkou čo najviac ľudí a posunúť druhú dávku oveľa neskôr ako to odporúčajú výrobcovia vakcín, ktoré na posunutie druhej dávky neboli testované. Miesto druhej dávky po mesiaci ju ľudia dostanú až po štvrťroku. Aké riziká tento plán môže mať?
„U vakcíny AstraZeneca je to asi jedno, lebo tam sa ukázalo, že druhá dávka imunitu veľmi nezvyšuje, takže tam sa nič nezmení. U vakcín mRNA sa o tom stále diskutuje, či je to rozumné posúvať tak ďaleko, pretože tam protilátky po prvej dávke pomerne rýchlo klesajú a protokol bol u nich schválený tak, aby sa druhá dávka očkovala do 3-4 týždňov. Ale aj tu ide o to, dať prvú dávku čo najväčšiemu počtu ľudí čo najrýchlejšie, pretože už prvá dávka významne chráni proti ťažkému ochoreniu, hospitalizácii a prípadnému úmrtiu. Prvá dávka hlavne tiež znižuje riziko, že sa očkovaní nakazia a že infekciu niekomu ďalej posunú. Znižuje sa až trikrát, čo má zásadný dopad na šírenie toho ochorenia, na replikačné číslo a vôbec tlak na nemocnice a na všetko. Z tohto pohľadu je to rozumné. Samozrejme, určité riziko tam vzniká v tom, že ak tí ľudia nemajú dostatočne vysokú hladinu imunity už po prvej dávke a nakazia sa, tak sa u nich môže viac replikovať vírus na sliznici a môže vznikať tlak na vývoj únikových variant vírusu, na ktoré očkovanie nebude také účinné. To zatiaľ ale neviem ešte nevieme, ale zatiaľ posúvanie druhých dávok považujem za rozumné opatrenie,“ uviedol vedec Petr Šebo.
Človek, ktorý ochorel na Covid-19 by mal mať určitú dobu imunitu. Uvádza sa, že 3-6 mesiacov by nemal znova ochorieť, ale stále môže byť prenášačom ochorenia. To sa týka aj očkovaných a prečo to tak je?
„Každý odpovedá inak. Závisí to na tom, akú hladinu imunity si po očkovaní alebo ochoreniu človek vytvorí. Ja osobne si myslím, že v tomto prípade imunita trvá dlhšie ako šesť mesiacov. Podľa posledných dát je to minimálne osem mesiacov. A tých, ktorí prekonali naozaj symptomatické ochorenie, imunita u absolútnej väčšiny z nich bude veľmi veľmi dobrá, ale tieto vírusy, ktoré nás teraz trápia, betavírusy sú celkom mazané. Majú niekoľko mechanizmov ako potlačiť obranyschopnosť človeka na sliznici. Takže to je dôvod tiež. Vidíte, že sú ľudia, ktorí nemajú absolútne žiadne príznaky alebo sú aj superprenášači, ktorí tiež nemajú žiadne príznaky. Na tej sliznici nosohltanu je to niečo, čo nie je celkom dostatočne preskúmané, takže úplne presne nevieme, ako je vôbec možné, že človek, ktorý prekonal toto ochorenie alebo bol očkovaný, že to u neho nefunguje. U tých očkovaných tomu rozumieme, že sa môže nakaziť, pretože vakcína sa pchá do svalu a nevyvoláva to imunitu sliznice. Pri ľuďoch, ktorí ochorenie prekonali, tam by sme naozaj očakávali, že ju budú mať pomerne slušne vyvinutú, napriek tomu ale jednoducho tomu nie vždy tak je. A zatiaľ neexistuje žiadny výskum metódy, ktorá by tomu vedela zabrániť. Takže zatiaľ nám stále ostávajú len respirátory, ruky, dezinfekcia, rozostupy, prípadná karanténa . Nič čo by sa dalo nastriekať do krku nie je vedecky overené. Nič lepšie zatiaľ nefunguje ako zníženie kontaktov, nikam nechodiť, s nikým sa nestretávať, dodržiavať rozostupy a hygienu. A ako som už povedal, určite nosiť respirátory alebo rúška,“ povedal pre ČT24 v živom vstupe vedec Petr Šebo z laboratória molekulárnej biológie bakteriálnych patogénov z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Ako ďalej Slovensko
Dalito.sk oslovilo Ministerstvo zdravotníctva SR s tým, či po najnovších zisteniach sa pridá ku krajinám, ktoré už posúvajú druhú dávku proti Covid-19 tak, aby najskôr preočkovali čo najviac ľudí, keďže riziká komplikácii pri Covid-19 znižuje už prvá dávka.
„Odborníci z ministerstva zdravotníctva sledujú najnovšie výsledky výskumov, štúdií a postupov iných krajín v oblasti očkovania proti COVID-19. Po zhode odborníkov sa nebránime zavedeniu prípadných zmien. Napríklad termín očkovania druhou dávkou bol aj u nás posunutý a namiesto na 21 deň sa aplikuje na 28 deň. Priorizujeme preočkovanie pred podaním prvej očkovacej dávky,” uviedla pre Dalito.sk hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)