RAJTÁR: „Po kauze ako Bašternák by odstúpil minister už aj v Číne.“
Jeden zo zakladajúcich členov strany SaS a poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár pred rokom a pol zverejnil jednu z najzávažnejších káuz na vládnej úrovni na Slovensku. O kauze Bašternák, v ktorej figuruje aj minister vnútra Robert Kaliňák, prinášal stále nové zistenia. Hoci po právnej stránke kauza nie je uzavretá, podľa Rajtára posledné voľby ukázali, že ľudia si závažnosť situácie uvedomujú a už odmietajú mafianizáciu politiky a podvod.
V nedávnych voľbách do VÚC zaznamenala pravica historický úspech − toľko županov ešte nemala. Čomu prisudzujete tento výsledok?
Po prvé, Smer išiel do volieb úplne rozbitý a sám si toho nebol vedomý. Podcenili dopad odhalení korupcie na spoločnosť. Druhý dôvod je, že sa pravica dokázala spojiť a spolupracovala. Každý z pravicových kandidátov si kampaň ‚odmakalʻ priamo v teréne.
Odhalili ste kauzu Bašternák a postupne dodávate nové zistenia. Mala kauza vplyv na výsledok volieb?
Rozhodne to bol základ toho, že Smer išiel do volieb slabý. Slabší, ako si sami mysleli. Predpokladali, že u ich voličov je to stále ešte v poriadku, no zabudli na to, že aj ich voliči počúvali dva roky hrôzostrašné fakty o Smere, lebo to nie sú kauzy, ale fakty. Jednoducho ich to odradilo, aby išli Smer voliť.
Robert Fico však aj napriek tomu, že Smer stratil niekoľko županov, tvrdí, že nejde o žiadnu prehru.
Bolo to vyjadrenie Roberta Fica po takmer po týždni, kedy doslova lapal dych, pretože bol zarazený z toho, aký výprask dostal. Je to taká jeho dezilúzia, ktorej by sám rád uveril. No nemyslím si, že jej sám vôbec verí, jedine tak vo svojich snoch. V Smere už veľmi dobre vedia, aká je realita. Ako predseda sa ju snaží maskovať a dúfa, že s touto ilúziou u voličov pochodí. Lenže práve oni sami mu uštedrili výprask tým, že Smer nepodporili.
On tvrdí, že Smer zvíťazil v počte poslancov.
Lenže to je absurdne vypichnutý jeden typ údajov. On si vymyslel podkategóriu a tú vyhlásil za kategóriu. Navyše vynechal nezávislých, ktorí mali dvojnásobok. Okrem toho je dôležité porovnať to s výsledkami predchádzajúcich volieb, oproti ktorým Smer utrpel takmer 50-percentný pokles. Takisto je dôležité, koľkých kandidátov kto nasadil, teda u koľkých dúfal, že sa dostanú, a koľkí sa tam reálne aj dostali. A tam dostal Smer obrovský výprask.
Smeru ste zobrali Žilinský aj Trnavský kraj.
Počuli sme, že personálne zmeny v Smere z toho robiť nebudú, neodstúpia podpredsedovia ani ministri. Predpokladám, že sa budú snažiť vymyslieť niečo do komunálnych volieb, aby nedopadli až tak zle. Otázkou však je, aké možnosti majú. Nemyslím si, že veľké. Je možné, že budú robiť to, čo v náznakoch robili v týchto voľbách, že podporia nejakých nezávislých a potom sa budú hrdiť tým, že to sú ich kandidáti. Je to možné.
Myslíte si, že tieto voľby boli predzvesťou budúcich parlamentných volieb?
Myslím si, že áno. V Smere sa hlboko sklamali, ak si mysleli, že odhalenie ich káuz nebude mať zásadný vplyv na volebné výsledky. Podľa mňa to bude podobné aj v parlamentných voľbách. Otázka je, či si Smer nevyberie skorší termín volieb, aby ešte mali aspoň aký-taký výsledok.
Ako ste po takmer roku a pol spokojný s tým, ako dopadla kauza Bašternák?
Práve vďaka týmto voľbám som spokojný, pretože vidím, že to malo vplyv na spoločnosť, ktorá už odmieta takýto štýl politiky, jej mafianizáciu a podvody na vládnej úrovni. To je ten najlepší efekt, ktorý sa čo i len hypoteticky dal očakávať − že spoločnosť pochopí, že takto sa to ďalej nedá.
A po právnej stránke?
Pokiaľ Smer drží vládu a má ministra vnútra, tak sa nedá očakávať reálne vyšetrovanie. No aj na to príde, keď ľudia v parlamentných voľbách povedia, ako má byť spravovaný štát − či mafiánskym, alebo slušným spôsobom. A keď povedia, že slušným, tak následne prídu aj konzekvencie, ktoré sú štandardné vo vyspelých krajinách.
Niekoľko rokov ste žili v zahraničí. Viete si predstaviť, že po takejto kauze by v iných krajinách ostal minister vnútra vo funkcii?
Po takýchto kauzách sa odstupuje aj v Číne. Tam guvernér provincie, keď mal veľký korupčný škandál, skončil vo väzení. Bohužiaľ, Slovensko pod vládou Smeru je iné. Keby bola vláda Radičovej, tak takýto minister sa neohreje viac ako pár dní. Zrejme Robert Fico bude čakať na to, že buď vydržia, alebo padnú spolu, a bude dúfať, že nepadnú hlboko, no Roberta Kaliňáka neodvolá.
Kauza Bašternák sa dotkla niekoľkých podnikateľov, prokurátorov aj členov vlády. Tresty však žiadne neboli. Čo bude s Filipom Rybaničom?
Podal som trestné oznámenie na prokurátora Bystríka Paloviča, kvôli ktorému Filipa za pár hodín obvinili, protiústavne držali a vypočúvali. Práve tento prokurátor mal totiž na svojom byte takpovediac DPH schému a bol prepojený s Bašternákom. Zatiaľ sa s tým oznámením veľa neurobilo, ale príde aj na to, keď sa zmení režim − ja už to volám režim Roberta Fica, a nie vláda. Čo sa týka Filipa, tak stále bojujeme. Je to obrovský boj, boríme sa s tým po právnej stránke, ako sa len dá, a budeme sa snažiť vydržať, pokiaľ sa režim nezmení, aby Filip z toho vyšiel víťazne.
Nie je to boj s veternými mlynmi?
Cez niečo sa zatiaľ nedá preraziť, no beriem to dočasne, pretože ten režim to má nastavené tak, že je nedotknuteľný. A prenasleduje tých, ktorí sa mu pozerajú na prsty a odhaľujú korupciu. Tieto voľby však ukázali, že je veľká pravdepodobnosť, že tento režim padne. Dovtedy musíme vytrvať. To nehovorím len za seba a za Filipa, ale za celú spoločnosť.
Má občan Slovenska istotu, že sa dočká spravodlivosti?
Obracajú sa na mňa ľudia v ťažkých situáciách, ktorí odhalili korupciu, napríklad aj lokálne, a je pravda, že to nemajú ľahké. Často sú účelovo z niečoho obvinení, pretože ten, ktorý páchal korupciu, začne prenasledovať toho, ktorý ju odhalil. Buď cez svojich známych, alebo ak je napojený na stranu Smer, tak cez jej kanály. Treba však vydržať, kým nebudú urobené zmeny na ministerstve vnútra a na prokuratúre tak, aby vyšetrovali podľa práva, a nie podľa záujmov tých, ktorí majú v rukách moc.
Robert Fico však vyzýval ľudí, aby ohlasovali korupciu.
Áno. No ja by som tým ľuďom odporučil, aby podanie urobili anonymne. Kým tu budeme mať režim Roberta Fica, ľudia by mali byť opatrní, pretože ak niečo objavia a nahlásia to pod svojim menom, môže sa im stať, že na to doplatia. Tak to tu reálne funguje. Prokuratúru aj políciu treba najprv sfunkčniť, aby vyšetrovala to, čo by mala. To by bola priorita strany SaS v prípade úspešných parlamentných volieb.
Žili ste aj v Južnej Kórei, Austrálii, Číne či Hong Kongu. V porovnaní so Slovenskom, čo tam občan dostáva za to, že pracuje a odvádza dane?
V Austrálii je veľmi vidieť hodnotu za peniaze, či už v kvalite infraštruktúry alebo v čistote , prakticky úplne vo všetkom. V Hong Kongu majú aj rozpočtové prebytky do takej miery, že v čase, keď som tam prišiel, nevedeli, čo s tým. Tak sa rozhodli, že časť peňazí vrátia daňovým poplatníkom. Takže dostali nejakú čiastku naspäť. Okrem toho, v Hong Kongu, Južnej Kórei, a už aj v Číne, je neuveriteľná infraštruktúra. My nevieme postaviť diaľnicu z jednej strany republiky na druhú, a tam sú mosty cez more, tunely pod morom krížom-krážom. Vidieť, že peniaze sú naozaj investované, a pritom ľudí zdaňujú veľmi málo. Bohužiaľ, v tomto je aj Čína ďalej ako Slovensko.
Autorka: Kristina Böhmer
Môže vás zaujať:
Beblavý: „Byť v politike je ako prechod kanálom. Nie je vábny, ale má zmysel.”
Aby sme to upresnili. V Cine by minister neodstupil. V Cine by po rychlom sudnom konani ministra vyviezli za mesto, nastupila by popravcia cata a rodina by telo dostala az po uhrade uctu za spotrebovanu municiu. Pretoze v Cine je za korupciu v statnej a verejnej sprave trest smrti…