Rapídne stúpa rakovina hlavy i krku. Aj pre orálny sex
16. apríl, Svetový deň hlasu, iniciovali brazílski otorinolaryngológovia. Jeho cieľom je uvedomenie si jeho dôležitosti a zlepšenie starostlivosti o hlas technikami, ako napríklad správny príjem vody, minimalizácia zneužívania hlasu, vyhýbanie sa pasívnemu fajčeniu a iných škodlivých vplyvov. Ľudský hlas je nevyhnutnou súčasťou mnohých povolaní a spoločenských aktivít. Doc. MUDr. Miroslav Tedla, MD, PhD pôsobil v Univerzitnej nemocnici v Anglicku ako vedúci lekár ORL oddelenia. Slovensko opúšťal v čase, keď chcel ORL na Slovensku dostať na vysokú latku porovnateľnú s rozvinutým svetom. Po 3,5 roku sa vrátil, aby v tom predsa len pokračoval, pretože tento odbor nie je len hrdlo, uši nos, ale je ďaleko zložitejší, ako si pacienti vedia predstaviť. Na Slovensku robí vo svojom komplikovanom odbore najťažšie operácie. Jeho srdcovkou sú ochorenia štítnej žľazy, ktorá častejšie postihuje ženy ako mužov.
Keď ste sa ani nie pred rokom vrátili z Anglicka, čo bolo prvé, do čoho ste sa pustili?
Operatívu štítnej žľazy vo veľkom som na našej klinike rozbehol ešte pred odchodom do Anglicka. Takže, keď som sa vrátil, bolo logické, že v tom budem pokračovať. Kolegovia z celého Slovenska nám posielajú pacientov na operáciu štítnej žľazy, pretože sme špecializovaní ORL chirurgovia. Pacienti si totiž zaslúžia najvyššiu kvalitu a servis s čo najmenšími komplikáciami. Málokto si totiž uvedomuje, že operácia štítnej žľazy môže mať aj komplikácie , ktoré môžu zničiť život. Dobrý chirurg má mať komplikácií čo najmenej.
Ide z toho až strach.
Každému pacientovi to vysvetľujem dvakrát. Najprv, keď sa objednáva na operáciu a potom aj pred operáciou. Všetko musí podpísať, že rozumie aké komplikácie môžu nastať. V prvom rade vznikne jazva, aj keď sa hojí dobre. Štítna žľaza je veľmi prekrvená a tak môže výrazne krvácať. Dokonca tak, že to môže byť až život ohrozujúce. Je to extrémne zriedkavé, ale môže sa to stať. Pacient po operácii môže potrebovať aj ďalšiu liečbu. Musí s tým byť vyrozumený napríklad ak nájdeme rakovinu štítnej žľazy, bude potrebovať ďalšiu operáciu alebo onkologickú liečbu. Ďalej pacientovi sa môže poškodiť nerv, ktorý ide do hlasiviek. Ak poškodíme takzvaný návratný nerv , tak sa prestane hýbať jedna hlasivka. Pacient horšie prehĺta a bude mať slabší hlas. Nedajbože sa poškodí nerv na oboch stranách, pacient sa začne dusiť a bude musieť mať dierku na dýchanie možno až do smrti. Mám mladú pacientku, ktorú operovali pred 20 rokmi . Presne toto sa jej stalo. Dovtedy bola aktívna basketbalistka. Zmenil sa jej celý život.
Ak má pacient pochybnosti , konzultuje stav s iným lekárom. U nás sa to lekárov často dotkne. V zahraničí je pritom bežné, že lekári poskytujú konzultácie aj cez internet aj cez pol Zemegule.
V rozvinutom svete sa to volánom “second opinion”, druhý názor. Za prospešný ho považujem v ťažkých a nejednoznačných prípadoch, alebo keď pacient pred závažným rozhodnutím o liečbe, potrebuje k rozhodnutiu ďalší názor. Lekári na západe sú k tomu vedení, aby s tým problém nemali. Second opinion nie je primárne určený na odhaľovanie omylov lekára. Lekár by mal byť natoľko profesionálny, aby sa omylom v čo najväčšej možnej miere vyvaroval. Druhý názor môže do istej miery omyly minimalizovať . Vhodný je napríklad v rádiológii. Zdravotný stav sa dá samozrejme zhodnotiť aj podľa zaslanej dokumentácie. Samozrejme, ak pacienta lekár nevidí, má to svoje limity.
Podceňujeme na Slovensku ORL odbor?
Jedna z príčin je, že rakovina ORL orgánov je až šiesta najčastejšia rakovina, pred ňou je rakovina pľúc, prsníka a gynekologických orgánov. Odjakživa rakovina hlavy a krku postihovala ľudí z nižšieho sociálneho prostredia, často s rozvráteným rodinným životom, alkoholikov a ťažkých fajčiarov. Nebolo to povedzme také „šik“ . V posledných 15 rokoch nám však rapídne stúpa rakovina hlavy a krku. Ale aj hltana u mladých ľudí v produktívnom veku, dobre situovaných. Dokonca u nefajčiarov a abstinentov.
Stres?
Nie. ( úsmev) Vírus HPV! Papillomavirus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice sa dostal do hrdla a tam určité jeho typy spôsobujú rakovinu hlavy a krku. Pripisuje sa to orálnemu sexu. To znamená, že pre rakovinu krčka maternice sa zavádza očkovanie pre dievčatá pred začiatkom sexuálneho dievčatá. Čiže logicky by sme mali preočkovať aj chlapcov. Presne teraz odborníci diskutujú o tom, či by malo byť očkovanie chlapcov paušálom voči HPV vírusu.
Ako oznamujete takúto diagnózu pacientom? Môžete predsa takto odhaliť aj neveru.
Na odborných svetových fórach, je to teraz naozaj veľká diskusia. Je to naozaj eticky komplikované, pretože to môže byť považované na sexuálne prenosné ochorenie a v zásade to naozaj môže nabúrať vzťahy medzi partnermi. Manželka môže povedať, že ale ja HPV vírus nemám a ty ho máš. To sú naozaj veci, ktoré treba brať veľmi empaticky aj čo sa týka komunikácie medzi zdravotníkom a pacientom . Zároveň to nemôžme spojiť kauzálne, na to nám odpoveď zatiaľ nikto nedá.
Ako teda znejú svetové odporúčania?
V Univerzitnej nemocnici v Anglicku sme mali špecializovaný tím stredného zdravotného personálu, ktorý sa s pacientom a jeho rodinou o tom bavil. Špecializované sestry mali na to dostatočný čas a informácií, lebo ja ako chirurg som čas využíval radšej k odborným debatám. Určite by sa takýto tím uplatnil aj na Slovensku.
Nemôže zvýšený počet rakoviny štítnej žľazy nie len u žien pripísať výbuchu Černobyľu v roku 1986? Vraj najohrozenejšia je práve generácia „ Husákových detí“.
Áno, je zvýšený výskyt rakoviny štítnej žľazy a áno, môže to byť aj z toho, ale aj pre lepšiu diagnostiku. Veľa nádorov štátnej žľazy zistíme ako vedľajší nález pri inom vyšetrení. Napríklad niekto má problém s krčnou chrbticou, urobia mu magnetickú rezonancie krčnej chrbtice, ktorá zachytí aj uzlík na štítnej žľazy. Často je to malý nádor. Ale rakovina štátnej žľazy je výborne liečiteľná.
Dostávajú sa vám do rúk včas diagnostikovaní pacienti?
V Anglicku chodilo ďaleko viac pacientov v skoršom štádiu zhubného nádoru. U nás je to naozaj veľká skupina ľudí, ktorí o seba nedbajú. Prídu až vtedy, keď už nie je pomoc. Najčastejšie sú to nádory hrdla, či hrdlohrtana. Keď hovoríme o štítnej žľaze, tak u nás má jej liečba veľmi dobré výsledky. Jediný problém je v dlhých čakacích lehotách u endokrinológov. Ale pacienti sú zasa veľmi dobre manažovaní. Chcem prispieť k tomu, aby boli aj dokonalo manažovaní chirurgicky. Tak je našim cieľom.
Prejavuje sa nejako rakovina štítnej žľazy? Hovorí sa, že rakovina nebolí.
Pojem rakovina združuje stovky rôznych chorôb. Z niektorých sa vylieči každý a iné sú beznádejné už pri prvej návšteve lekára. Pokiaľ hovoríme o rakovine štítnej žľazy, tak je veľmi dobre liečiteľná, pokiaľ nejde o niektorý menej častých výskytov. Často sa zistí hmatom na krku. Až v 90% vôbec nejde o rakovinu. Sú to jednoducho uzlíky, ktoré stačí vyšetriť.
Je niečo od úst po kľúčnu kosť, čo rakovina nenapadne?
Nie. Ak sa veľmi zamyslím, tak je veľmi raritná rakovina svalov. Najdôležitejšie je si dávať pozor na zachrípnutie. Pokiaľ je človek 2 týždne zachrípnutý a nezaberú mu antibiotiká, tak treba vyhľadať špecialistu. V Anglicku má každý všeobecný lekár protokol. Pokiaľ lieči zachrípnutie viac ako dva týždne , tak nasleduje vyšetrenie hlasiviek. Vyhľadať lekára musia všetci, ktorým hrčka na krku nemizne týždne a žiadny zub ich nebolí, či majú dlhšie problém s prehĺtaním.
Existuje nejaká prevencia pri rakovine štítnej žľazy a iných ORL organov, alebo aj vy gro zvalíte na cigarety?
Cigarety zásadne poškodzujú naše zdravie. Pokiaľ príde človek, ktorého pobolieva hrdlo a fajčí a neprestane fajčiť, neviem mu nič sľúbiť. Nepodporujem to, nesúhlasím s tým, ale vidím, že to je pre ľudí aj s rakovinou veľmi ťažké prestať. Je to skutočne ťažká závislosť.
Ako vás tak počúvam, tuším prehĺtam každý 10 sekúnd.
Viete, aj každý medik ochorie na to, o čom sa práve učí. Je to normálne . (smiech)
Môže vás zaujať:
2 reakcie na Rapídne stúpa rakovina hlavy i krku. Aj pre orálny sex
-
Spätné upozornenie: Ateizmus ako cesta k rakovine krku a hlavy | neznaboh
-
Spätné upozornenie: Kniha pre zdravie každej ženy | Kristonovej intímny telocvik | Dalito.sk