Raši prehovára Slovákov v Británii: „Pracovitých ľudí s dobrým jazykovým vybavením potrebujeme doma ako soľ.”

Dalito.sk/Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (SMER-SD) /foto: ÚPVII SR
DALITO -

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši  odletel na pracovnú cestu do Spojeného kráľovstva, kde otvorí podujatie Work in Slovakia – Good Idea!. Cieľom podujatia je motivovať Slovákov žijúcich v zahraničí, aby sa vrátili späť domov.

Dalito.sk o tom informovala Ivana Nittmannová, hlavný štátny radca z odboru komunikácie a protokolu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Úrad sa podujatím Work in Slovakia – Good Idea! rozhodol reagovať na nedostatok odborníkov v oblasti IT a neistotu, ktorú vyvoláva odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

„Je zložité predvídať  dopady brexitu, keďže sa situácia mení zo dňa na deň. Brexit môže ublížiť najmä tým Slovákom, ktorí nemajú garantovaný trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve, teda tu nežijú viac ako päť rokov. My takýchto pracovitých ľudí s dobrým jazykovým vybavením potrebujeme doma ako soľ,“ vyjadril sa vicepremiér Richard Raši s tým, že na Slovensku nám chýbajú špecialisti v oblasti IT.

Už dnes chýba slovenskej ekonomike zhruba 10-tisíc takýchto odborníkov, toto číslo môže do roku 2020 narásť až na 20 000.

Pomôžu aj s dokumentami 

Na podujatí Work in Slovakia – Good Idea!, o ktoré prejavili záujem desiatky Slovákov pracujúcich v okolí Londýna, budú predostreté pracovné ponuky i pomoc s dokumentami pri návrate do vlasti.

„Na podujatí sa zúčastní aj sedem členov top manažmentu medzinárodných spoločností pôsobiacich na Slovensku v sektore IT, zdieľaných služieb a telekomunikácií, ktorí predstavia Slovákom pracujúcim v cudzine svoje firmy i desiatky pracovných miest. Ich účasť je dôkazom, ako veľmi stoja o našich krajanov,“ povedal R. Raši.

Prečo sa vraj vrátiť

Podľa vicepremiéra existuje veľa dôvodov, prečo sa vrátiť pracovať späť domov. Hoci sú na ostrovoch mzdy vyššie, sú tu i neporovnateľne vyššie životné náklady. Slováci v cudzine tiež často nerobia na pozíciách zodpovedajúcich ich vzdelaniu, a tak nie je ničím nezvyčajným, že absolventi vysokých škôl pracujú ako pomocná pracovná sila.

„Osobne si však myslím, že najväčšou motiváciou vrátiť sa späť na Slovensko je rodina a priateľstvá, ktoré prácou v zahraničí strádajú. Doma je doma,“ uzavrel vicepremiér.

Podpora do zahraničia

Podpredseda vlády ešte pred odletom informoval o medzinárodných verejno-súkromných partnerstvách, ktoré mikro podnikom umožňujú rásť a uspieť za hranicami Slovenska.

Zverejnil tri výzvy pre firmy pôsobiace v oblasti priemyslu 4.0, kybernetickej bezpečnosti a biotechnológie v hodnote 660 000 eur.

Po prvotných skúsenostiach so spoluprácou s Centrom pre inovačné technológie vo Virgínii, ktorej výsledkom je úspešné etablovanie viacerých slovenských firiem na americkom  trhu, sa ÚPVII rozhodol pokračovať v tejto aktivite.

„Inšpirujeme sa úspechom firmy Damalis a jej produktu Cviker. Po intenzívnom trojmesačnom programe v akcelerátore Smart City Works sa spoločnosť zmenila z lokálneho hráča na medzinárodného,“ povedal vicepremiér Richard Raši. Tento slovenský start-up ponúka vizualizácie infraštruktúrnych projektov pomocou technológie rozšírenej reality a firma svoj produkt dnes dodáva pre jeden z najväčších developerských projektov v USA.

„Prijali sme ponuku úspešného izraelského akcelerátora SIT 4, ktorý ponúka tréningový program Innovation Leaders Open Gate. Pobyt v Izraeli pomôže firmám rýchlejšie preklenúť ranné štádium podnikania, optimalizovať ich riešenia a technológie a zlepšiť podnikateľský plán,“ uviedol Richard Raši. Pomoc a podpora  bude poskytnutá pre spoločnosti spadajúce do kategórie mikropodnikov, start-upov a malých podnikov.

„Slovensko je krajina šikovných ľudí s dobrými nápadmi a firiem s potenciálom. Tie prinášajú na trh zaujímavé produkty a služby, ktoré si zaslúžia postúpiť na medzinárodný trh,” povedal R. Raši.

Prísne kritéria

Vzhľadom na to, že kritéria na výber úspešného žiadateľa zo strany izraelského akcelerátora SIT 4  sú náročné, hodnotiaci proces sa rozšíril o osobný pohovor.

V prvej fáze výberu medzinárodní odborní hodnotitelia vypracujú nezávislé posudky na jednotlivé žiadosti.

Do druhej fázy postúpia iba tie žiadosti, ktoré v prvej fáze získajú minimálne 75% bodov.  Druhá fáza pozostáva z pohovoru pred medzinárodnou hodnotiacou komisiou s cieľom posúdenia odborných schopností žiadateľa. Šesť najlepšie hodnotených žiadostí bude podporených.

Výzvy pre oblasť priemyslu 4.0, kybernetickej bezpečnosti a biotechnológie sa uzatvárajú 19. februára 2019 o 14:00 hodine. Kompletné znenie vyhlásených výziev je dostupné TU.

Podmienky

Môžu sa do nich zapojiť mikropodniky a malé podniky, ktoré majú do 50 zamestnancov a ich ročný obrat nepresahuje 10 mil. eur. ÚPVII zafinancuje vybraným subjektom režijné náklady a poplatky súvisiace s akceleračným pobytom vo výške 110 000 eur na jedného úspešného uchádzača a partner sa zaviazal dať vybraným záujemcom nielen tréning a know how, ale aj ich potenciálnych investorov z Izraela a získať pre nich ďalšie financie.

Odporúčame žiadateľom, aby až do uzávierky výzvy sledovali webové sídlo ÚPVII, na ktorom budú v prípade potreby zverejňované aktuálne informácie súvisiace s vyhlásenou výzvou.