Recept: Najlepší segedínsky guláš
Vraj varím najlepší segedínsky guláš na svete. Neviem to posúdiť, ale faktom je, že ten môj naozaj vždy každému chutil akosi viac, ako inde. A z toho mám úprimnú radosť. Okrem toho, že jedlá z fermentovaných potravín na vedeckých dôkazoch naozaj patria medzi najzdravšie na svete. Tak prečo ich doma nevariť častejšie. A keď ho ešte uvaríte z domácej kyslej kapusty, o dokonalú chuť aj podľa tohto receptu je vystarené.
Slovo fermentácia (kvasenie) pochádza z latinčiny a znamená „variť“ alebo „žiariť“. Tento názov pravdepodobne vznikol preto, lebo počas procesu fermentácie sa zvyknú objavovať šumivé bubliny. V podstate sa dá povedať, že fermentácia sa nachádza niekde medzi našou črevnou mikrobiotou (mikróbmi žijúcimi v našich črevách) a jedlom, ktoré jeme.
Vedeli ste, ako na to upozornil rešpektovaný gastroenterológ Ladislav Kužela, že mágia zdravia fermentovaných potravín je v tom, že mikroorganizmy vedia premeniť potraviny biochemicky, pomocou svojich enzýmov? A že fermentované potraviny obsahujú viac ako milión živých baktérií v jednom grame, pričom väčšina obsahuje baktérie tvoriace kyselinu mliečnu, ktoré doslova milujú vlákninu? A práve tú dokážu natráviť a vytvoriť z nej zdraviu prospešné produkty. Kyslá kapusta tak prechádza zázračným procesom najsilnejšej protizápalovej látky.
Takže nie je nad čím uvažovať, pre najbližších urobíte najlepšie, ak im uvaríte z kyslej kapusty napríklad dokonalý segedínsky guláš.
SUROVINY
1,8 kg vykosteného bravčového pliecka alebo bôčiku, 3 veľké cibule, 3 PL bravčovej masti alebo oleja , teplá voda, 2 ČL mletej rasce, 1 ČL mletého čierneho korenia, 8 ks celého čierneho korenia, 4 ČL mletej červenej papriky, 6 ks bobkového listu, 1 kg kyslej kapusty, 1 ČL kryštálového cukru, 1 ks šľahačka na šľahanie, 1 ks kyslá smotana, 1 PL múky (polohrubá alebo UNI bezlepková), soľ podľa chuti
POSTUP
1, Mäso umyjeme, vysušíme a s cibuľou nakrájame na malé kocky.
2, V hrnci rozpustíme masť, alebo zohrejeme olej, a do zlatista opečieme cibuľu, ku ktorej na záver pridáme rascu. Rýchlo premiešame, aby sa nám nič nepripálilo.
3, Do hrnca pridáme mäso, zamiešame a na vyššej teplote rýchlo opečieme tak, aby na ňom nikde neostala červená farba surového mäsa. Hovoríme tomu zatiahnutie mäsa.
4, Pridáme všetky zvyšné koreniny, ktoré nám ešte ostali a osolíme. Mám rada vôňu a chuť bobkového listu, takže sa ho nebojím pridať aj viac, podľa nálady. Zalejem prevarenou vodou z kanvice tak, aby mäso nevytŕčalo nad hladinu. Počítam aj s tým, že sa voda bude vyparovať.
5, Mäso dusím pod pokrievkou až kým nie je polomäkké. Až potom pridám kyslú kapustu aj s jej vlastnou vodou, ktorú nikdy nevylievam. Stále dusím, občas premiešam.
6, Keď je mäso uvarené, prisypem cukor a prilejem šľahačku na varenie. Najlepšie 33%, inak segedínsky guláš nikdy nie je taký dokonalý. Žiadna smotana na varenie chuť pravej šľahačky nehradí.
7, V miske si zmiešam kyslú smotanu s múkou (používam bezlepkovú z dôvodu diagnostikovanej celiakie), dobre habarkou premiešam a prilejem k mäsu. Ak treba, osolím.
8, Všetko privediem do varu za častého miešania, aby sa mi segedínsky guláš nepripiekol. Odstavím a hotovo.
RADA
Segedínsky guláš najviac milujeme s poctivou, domácou žemľovou knedľou. Ak nestíham, sebe uvarím zemiaky a blízki neohrnú nosom ani nad kúpenou parenou v obchode. Tak, či onak, vždy je to dokonalý, slovenský, gastronomický zážitok. Niekedy ho uvarím toľko, že ho jeme aj štyri dni a ešte sa nikdy nikto nesťažoval. Naopak. Mám pocit, že čím viac odstojí, tým je dokonalejší.
(Ak vás tento recept inšpiroval, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)
prosím pekne prestante už propagovať túto šabľu na tanieri.
Dobrý deň František, na šírenie ľudského zla si budete musieť nájsť iný portál.