Recept od babičky: pečená repa ako živánska v alobale

Pečená repa v alobale akú ste ešte nejedli/foto: autorka

Živánska je tradičné slovenské jedlo. Tento pokrm slovenskej kuchyne sa teší veľkej obľube už aj za hranicami, najmä medzi Čechmi.

Pôvod bravčovej živánky sa traduje do stredoveku, keď chudobní Slováci, ktorí v lepšom prípade chovali statok, potrebovali nakŕmiť naozaj veľa hladných krkov. Naši predkovia ju kedysi pripravovali vo vyhĺbenej jame. Neskôr sa recept stal taký obľúbený, že jeho príprava na plechu sa stala súčasťou aj veľkých rodinných osláv, či dokonca svadobných či smútočných tabúľ. Prarodičia ju neskôr piekli na plechoch vo vykúrených kachliach a tak zabili dve muchy jednou ranou. Upiekli nielen vynikajúce jedlo, ale zároveň vykúrili svoje obydlia.

Živánku nemôžete pokaziť, iba spáliť

Domáce recepty na živánku sa rokmi menia, ale princíp prípravy ostáva rovnaký.  Ľudia dnes do dvoch vrstiev alobalu či jednej hrubšej,  či len tak na plech do rúry, ukladajú nielen bravčové mäso, ale aj hydinu, divinu či ryby. Základ však ostáva takmer vždy rovnaký, veľa zemiakov, slaniny aj cibule, chýbať nesmie ani klobása.  Do základnej zmesi pridávajú čo im napadne. Živánku vlastne pokaziť ani nejde.

Okrem toho to je mimoriadne praktický recept, pretože po ňom neostane takmer žiaden riad. Aj preto sa v našej rodine stala živánka neoddeliteľnou súčasťou dovoleniek, na ktoré cestujeme autom. Viem, že ak nám aj niečo „pod stanom“ ostane, z čoho sa na prvý pohľad ani nedá uvariť normálne jedlo, pozostatky  v alobale všetko vyriešili a ešte aj mimoriadne chutili.

Na živánsku som si spomenula počas jesene, keď ma zelenina v záhrade začala vytláčať z domu. Na pár metroch som totiž vysadila toľko paprík a rajčín, že sme ich jedli celé leto na všetky spôsoby. Ale ani jeden recept sa nám nezunoval. Naozaj, chutilo všetko vymyslené a dobrý pocit nám ostal aj každé ráno, keď sme sa s hrôzou stavali na váhu, čo sme to zasa všetko večer pojedli a zaliali dobrým vínom.  Repa ako živánska je toho dôkazom.

Ako správne používať alobal

Pred varením ešte jedno upozornenie, či vlastne viete, ako správne v kuchyni využiť alobal. Presnejšie ktorou stranou. Akou stranou dať teda alobal do trúby pri pečení? Pokiaľ chcete urýchliť pečenie alebo grilovanie, jedlo zabaľte do fólie matnou stranou von, aby teplo zostávalo dnu. Ale ak chcete jedlo uchovať teplé čo najdlhšie, pri zabalení by mala lesklá strana smerovať von.

Suroviny pre dve osoby

alobal, údená slanina, olivový olej, 2-3 stredné repy, 2 červené cibule, cesnak podľa obľúbenosti, 2 mladé póry, rajčiny (nebojte sa aj nedozretých), strúhaný syr, 2 zelené papriky, 2 kapie, tymian, soľ, čierne korenie, strieborná vetvička falošného karí alebo rozmarínu

Postup

1.    Slaninu nakrájame na hrubšie plátky, alobal (hrubší alebo dva tenšie vrstvy na sebe, aby sme potom balík zeleniny mohli riadne zatvoriť) pokvapkám olivovým olejom, na ktorý poukladám slaninku.

2.    Na slaninu poukladáme cibuľu, repu, cesnak, pór a rajčiny, pridáme tymian a poukladáme plátky syru alebo postrúhaný syr, nech nám počas pečenia poriadne pretečie zeleninou.

3.    Vrstvenie ukončíme paprikou a opäť syrom.

4.    Osolíme, okoreníme a na celú kopu uložíme vetvičku karí, aby sme ju potom pred konzumovaním ľahko odstránili. Na úplný záver ešte posledný plátok slaniny.

zelenina v alobale
Zelenina pripravená na zatočenie alobalu pred vložením do rúry/foto: autorka

5.    Dobre zatočíme okraje alobalu, aby sa v jedle čo najviac udržala para aj šťava a poukladáme na plech.

6.    Pečieme v predhriatej rúre na 200 stupňov Celzia asi 45 minút. Údaje sú odoka, pretože s pečením končím vždy podľa intenzity vône.  

7. No a hotovo, už si len pri otvorení dať pozor, aby vás neobarila para z repovej živánskej. My toto jedlo máme veľmi radi s uvarenou kukuricou a uhorkovými tzatzikmi.

Dobre vedieť

Falošné kari/karí (slamiha talianska) je mimoriadne obľúbená bylinka na Blízkom Východe,  ktorá pestovaním pripomína levanduľu alebo rozmarín a tak je vhodná aj na pestovanie nielen na horúcich balkónoch a terasách. Jej úzke strieborné listy vytvárajú kríky a dostať ich kúpiť aj vo forme stromčekov. Stačí, ak jemne prejdete rukou po listnatých vetvičkách a okamžite zacítite jedinečnú vôňu kari, ktorú ľahko prenesiete pri varení aj do vašej kuchyne. Samozrejme, nejde o pravé kari, aj keď ho v chuti aj vôni výrazne dobieha.

(Ak vás originálny recept inšpiroval, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: