Recept od babičky: Plnené palacinky na slano aj sladko. Klasické aj bezlepkové
Keď pricestujem za deťmi, vždy sa im snažím pomôcť z celej sily a duše ako len vládzem. A že teda ja fakt zatiaľ veľmi vládzem. Len keby nemali takú obrovskú záhradu, kde pri každej návšteve potrebujem odstrániť aspoň desiatku stromov. Nie, v Nórsku „My sme les“ nefunguje. Len za plotom. Dnu musíme robiť všetko preto, aby nás nevysťahoval z domu. Nenávidím hlavne liesky! Nenááávidííím!
A tak, kým iní v Nórsku cestujú a spoznávajú prekrásnu krajinu, ja rúbem ako mašina. V lepšom prípade trhám burinu a v najlepšom sadím. Ak teda majú v miestnom záhradníctve nejakú akciu. Ale aj nemajú, ale vtedy pri platení len zatvorím oči, až potom prejdem kartou. Inak tie ceny nemáte ani ako rozdýchať, ak tu teda nepracujete. Ale poznám mnohých domácich, že aj vtedy.
A tak sa k vareniu dostanem až niekedy podvečer, keď privezieme vnučku zo škôlky. Vtedy to v kuchyni vyzerá ešte horšie ako v záhrade pri pílení stromov. Lietam v zástere ako ukrajinská raketa s jediným cieľom: čo najrýchlejšie, najpresnejšie, ale aj dokonalo. Najradšej varím z toho čo chladnička ponúka. A práve vtedy si vraj najlepšie pochutíme.
Takto vznikli aj plnené palacinky na slano aj sladko. Doma sme však mali len bezlepkovú múku na pečenie chleba, ale poradila som si aj s tým. Takže ponúkam dvojaký recept na klasické aj bezlepkové palacinky. Paradoxom je, že vraj najviac chutila tá posledná, do ktorej mi už neostala plnka, tak som vymyslela rýchlu náhradnú verziu.
SUROVINY
Palacinky: 200 g hladkej múky (300 g bezlepkovej múky na chlieb), 500 ml mlieka (800 ml pri bezlepkovej múke), 2 vajcia, soľ, do zmesi na posledné sladké palacinky v sladkej verzii 1 vrecúško vanilkového cukru, olej na pečenie
Plnka: cibuľa, 5 strúčikov cesnaku, menší baklažán, plátky šunky, husacia masť, 5 olív bez kôstky, menšia žltá paprika, mleté čierne korenie, soľ, čerstvý petržlen a pažítka, listový šalát, plátky tvrdého syru a šunky (ak by sme nemali dostatok zmesi na plnenie aj salámy)
POSTUP
1, Z mlieka, múky, vajec so štipkou soli vypracujeme riedke cesto tak, aby sa na pomastenej panvici dobre roztekalo do tvaru palacinky. Každú palacinku opečieme z oboch strán a odložíme na vedľajší tanier. Olej používam iba pomocou štetca. Najprv na horúcu panvicu nalejem žufanku tenkého cesta a potom po okraji panvice prejdem namočeným štetcom do oleja. Takto zabránim pripekaniu palacinky a zároveň tomu, aby boli palacinky mastné.
2, Na druhej panvici si postupne na husacej masti opečiem na pásiky nakrájanú cibuľu s cesnakom.
3, Pridám na krúžky nakrájaný baklažán, pokrájané olivy a papriku, na pásiky šunku, dobre premiešam a nechám pod pokrývkou opekať.
4, Keď je zmes hotová, vypnem zohrievanie a už iba prisypem nadrobno nakrájaný petržlen a pažítku. Osolím, okorením a poriadne premiešam.
5, Medzitým si vyhrejem rúru na 180 stupňov Celzia.
6, Ešte horúcou zmesou napĺňam slané palacinky tak, že najprv na každú poukladám plátky syru, na to list šalátu, do ktorého vložím restovanú zmes s baklažánom a opatrne zrolujem.
7, Takto zrolované palacinky postupne ukladám na dopredu vymastený plech a aj z vrchu málinko pokvapkám olejom. Do poslednej palacinky mi už zmes nevyšla, a tak som na ňu poukladala len plátky syru a loveckej salámy. Paradoxne, vraj práve táto bola zo všetkých najlepšia. 😊No nevďačníci…
8, Poukladané plnené palacinky na pekáči som vložila do horúcej rúry na 10 minút, aby sa v nich rozpustil syr. A hotovo.
9, Ak vám ešte ostalo cesto, pokojne doň vmiešajte vanilkový cukor a urobte ich na sladko. Lekvár má v domácnosti takmer každý. A ak aj nie, práškový cukor asi áno. A keď ani ten nie, tak to pozná každý. Dokážeme ich zjesť aj čisté, rovno „na stojáka“ pri sporáku.
RADA
Ak vám cesto (najmä pri bezlepkovej verzii) hustne, nezúfajte. Stačí, ak ho zriedite s mliekom.
(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)